Muhabbet Kuşu Sorunu

• Konuyu başlatan C-Note
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 24B
Bu da benim kızım Şirin. Malesef geçen sene kaybettim. Fotoğrafı o ölmeden birkaç saat önce çekmiştim :(

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    253,7 KB · Görüntüleme: 313
Dostum dışı kuşun kuruma hastalığı yani kursak mantarından ölmüş. Sonra yemden sudan hastalık senin kuşuna geçmiş ve sen götürmemişsin veterinere. Her ne olursa olsun bir hayvanın yanında başka bir hayvan ölüyorsa veterinere götürmek lazım. Eğer tekrar başına gelmesini istemiyorsan, kuşun göğüs kemiği jillet gibiyse alma. He eğer aldın sağlıklı kuşu sonradan olursa ilk önce veterinere götür. Götüremiyorsan antibiyotiği yarıya ağır olanları çeyreğe bölüp kuşun aylığı damlat düzelir.

Ben kendimi bildim bileli muhabbet kuşu besleyen bir insanım, şuanda da klavyemin üzerinde muhabbet kuşu dolaşıyor :) Çok şükür yaşlılık dışında eceliyle dışında ölen bir kuşum olmadı.

Yakın zamanda 2 kuşun da öldüyse sonradan aldığın kuşun virüs kapmış olma ihtimali yüksek.
Ortam şartları veya fazla su tüketimi yüzünden ishal olup yemden kesilebilir ve zamanla güçten de düşebilirler. Kabız veya ishal sonrası kuruma sebebiyle boşaltım sistemi tıkanan kuşlar bile var.

Bu yüzden kuşların dışkılarını kontrol etmek ultra önem arz ediyor. Yemekten düşme - hareketsizlik gibi durumlar olduğunda anında müdahale etmek gerekiyor.

Ben yıllardır 7/24 kafesi açık şekilde beslerim kuşlarımı. Yemini suyunu düzenli değiştirir, kafesini temiz tutarım hepsi bu. Kuşunuzla ilgilenirseniz, bilgisayar başında vakit harcarken yanınızda barındırırsanız büyük oranda problem yaşamazsınız. Çok da yalnız bırakmamak gerekiyor kuşları.
Muhabbet kuşumun dışkısına kadar kontrol ediyordum. Dışkısı normaldi hatta rengine kadar bakıyordum. Ortam şartlarıda gayet iyi ne fazla soğukta ne de fazla sıcakta kalıyordu. Kuşum çok hareketli bir kuştu. Güçten düşme söz konusu değildi. Sizin yaptığınız gibi yemini ve suyunu düzenli değiştiriyordum. Muhabbet kuşları ile aranız iyi sizden bazı bilgileri öğrenmek isterim.
Bu da benim kızım Şirin. Malesef geçen sene kaybettim. Fotoğrafı o ölmeden birkaç saat önce çekmiştim :(
Başın sağolsun.
Kuşlara çok iyi bakmışsın ama uçması için serbest bırakıyor muydun? Yapmıyorduysan sen önemli şeylerden birini atlamışsın maalesef.
Kuşum evi ezberlemişti diğer odadan diğer odaya uçuyordu. Yani problem yoktu.
Dostum dışı kuşun kuruma hastalığı yani kursak mantarından ölmüş. Sonra yemden sudan hastalık senin kuşuna geçmiş ve sen götürmemişsin veterinere. Her ne olursa olsun bir hayvanın yanında başka bir hayvan ölüyorsa veterinere götürmek lazım. Eğer tekrar başına gelmesini istemiyorsan, kuşun göğüs kemiği jillet gibiyse alma. He eğer aldın sağlıklı kuşu sonradan olursa ilk önce veterinere götür. Götüremiyorsan antibiyotiği yarıya ağır olanları çeyreğe bölüp kuşun aylığı damlat düzelir.
Kuşum göğüsüne dokunduğu zaman kemik elime geliyordu ama jilet gibi değildi zayıf ama sağlıklı kuştu keşke ona eş almasaydım. Eşi öldükten sonra heryeri temizledim ama maalasef hastalık bir şekilde geçmiş yapacak bir şey yok. Yeni kuş alırsam da bunlara dikkat ederim.

Son düzenleme:
Açıkçası bahsettiğin olaylar virüs dediğimiz bulaşıcı hastalıklara işaret ediyor, kuşlarda da bu tip durumlar oluşabiliyor aynı insanlar gibi. Sen gayet iyi bakmışsın zaten. Ancak şunu da belirtmek isterim ki Petshop tarzı işletmelerde satılan hayvanlarda hastalık olma olasılığı daha yüksek.

Ben hiçbir zaman satın almadım. Çevremden sahiplendim, bakamayan veya düzgün bakmayan insanlardan teslim aldım. Kaçanı da oldu aile bireyleri yüzünden, sayısız öleni de oldu :)
Arkasından hüngür hüngür ağladığım kim bilir kaçı oldu :) Muhabbet kuşuna karşı ekstra merhamet gösteriyor insan, ekstra üzülüyor; tabiri caizse kahırlanıyor insan.

Siz, varsa çevrenizden yeniden kuş sahiplenin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı