Muhafazakar ailenin yalnız iki yüzlü çocuğu

244012

Hectopat
Makaleler
7
Görüşlerim nedeniyle ailemi kandırmak zorunda kalıyorum ve bu konularda kendi kendime çok stres yapıyorum. Söylemek istiyorum ama böyle bir ailede işlerin çok kötüleşeceğinden korkuyorum. Stres atacağım bir şey veya kafamı dağıtacağım bir arkadaşım da yok. Üniversite ile ayrılmak da yalan. Üniversiteye gittiğimde de evde olacağım. Bu halde stres bana çok zarar verir mi? Başka şekilde fark edilirse kimsenin güveni de kalmaz. Seneye sınav var ve kafamı toplayamıyorum. Her şekilde herkese zarar vermekten başka bir işe yaramadığımı düşünmeye başladım.

Her türlü acı çekeceğim ama en az acı için ne yapmalıyım?

Kardeşim ben senin derdini anlayamadım.

Kimse ailesinin mensup olduğu dine veya görüşe ayak uyduracak değil. Aklın erdikten sonra kendi inandığın şeye inanabilirsin.

Bunu ailene söyleyip, sonuçlarından korkuyorsan söylemeyeceksin. Eğer böyle sızlanacaksan da maddi özgürlüğünü kazanmadan ailene tavır koymayacaksın.

Kimi aile hoşgörüyle karşılar, kimi evden bile atar. Aileni en iyi sen tanıyorsun. Babanın paranı yiyorsan, hala onun sözündesindir.

Sen içinden neye inanıyorsan inan. Kimseye anlatmana veya açıklamana gerek yok. Ama ailenle zıtlaşırsan haksız konuma düşersin çünkü hala onlara bağımlısın.

Ne zaman para kazanmaya başlarsın, ayrı eve çıkarsın, o zaman istediğin şekilde inancını yaşayıp, istediğin şekilde hayatını yaşarsın. Kimse ne hesap sorabilir ne de seni yargılayabilir bu konumda.

Aile, kazanabileceğin ve kaybedebileceğin en büyük değer. Her ne ise sakladığın durum enine boyuna düşünüp söylemelisin ve ya söylememelisin.

Kardeşim ben senin derdini anlayamadım.

Kimse ailesinin mensup olduğu dine veya görüşe ayak uyduracak değil. Aklın erdikten sonra kendi inandığın şeye inanabilirsin.

Bunu ailene söyleyip, sonuçlarından korkuyorsan söylemeyeceksin. Eğer böyle sızlanacaksan da maddi özgürlüğünü kazanmadan ailene tavır koymayacaksın.

Kimi aile hoşgörüyle karşılar, kimi evden bile atar. Aileni en iyi sen tanıyorsun. Babanın paranı yiyorsan, hala onun sözündesindir.

Sen içinden neye inanıyorsan inan. Kimseye anlatmana veya açıklamana gerek yok. Ama ailenle zıtlaşırsan haksız konuma düşersin çünkü hala onlara bağımlısın.

Ne zaman para kazanmaya başlarsın, ayrı eve çıkarsın, o zaman istediğin şekilde inancını yaşayıp, istediğin şekilde hayatını yaşarsın. Kimse ne hesap sorabilir ne de seni yargılayabilir bu konumda.
Para kazanmak istedim ama ona da karşı çıktılar. Yalanım fark edilirse ne yapacağım?

Sürekli bu tip konular açtığını fark ettim, bir çok insan da bundan haberdar herhalde. Öneriler işe yaramadığına göre kendini aynı durumdaki başka insanlar ile karşılaştırmanı rica ediyorum. Bunu yaşayan tek sen değilsin.

Bence farklı bir dine mensup olup bunu ailenden saklamayı çok büyütüyorsun. Kadim insanlar değil onlar, sürekli onların gözetimi ve onayı altında olmak zorunda değilsin. Bir gün elbette tamamen kendi ayakların üzerinde olacaksın. O zaman, ben boşuna endişelenmişim diyeceğine eminim.
Bildiğin gerçeği(?) de onlara hiçbir zaman söylemek zorunda değilsin, kendilerini boşu boşuna endişeye sokacaklarına bunu hiç bilmemeleri daha iyi olur.

Stres yapmana gerek yok. Kendi içinde yaşa, kimseye bir şey söylemek zorunda değilsin, kimseyle de ayni dini görüşe sahip olmak zorunda değilsin. Stres sağlığın düşmanı boşver bu kadar büyütülecek meseleler değil.

@foreignersgod Konuda fıkra mı anlatiliyor kahkaha atmışsın. Terbiyeli olun, sitede gülücük emoji var diye kimseyle dalga geçme hakkınız yoktur.

@foreignersgod Konuda fıkra mı anlatiliyor kahkaha atmışsın. Terbiyeli olun, sitede gülücük emoji var diye kimseyle dalga geçme hakkınız yoktur.
Bana komik geldi, güldüm. Dalga geçme söz konusu değil. Cevap vermezseniz sevinirim. Sizle tartışmak istemiyorum.

Son düzenleme:
Evet, stresin neredeyse her konuda zararı var. Hem fiziken hem de psikolojik olarak. Eğer ailen çok sert tepki verecekse yalanına devam ediceksin. İnan bana şu devirde anne, babanın maddi desteği olmadan okumak çok zor. Kendi paranı kazanana kadar dayanmalısın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı