N2820 sistemde masaüstü geç geliyor

ARCADE34

Hectopat
Yer
Merkez/Niğde
Daha fazla  
Meslek
Endüstri'de Bilişim okuyorum.
RAM
SK Hynix 2GB DDR3L 1066MHZ CL7
SSD veya HDD modeli
WD Black 500 GB HDD
Ekran kartı
İntel HD Graphics 1GB
Anakart
Lenovo Lancer 5A6
İşlemci
Intel Celeron N2820 2.13GHZ x64
Selam. Ben Windows 10 kullanıyorum ve bilgisayarım gayet performanslı bir şekilde işlemesine rağmen oturum açma ekranından sonra uzun süre Windows beni fare imlecim ile baş başa bırakıyor. Geçenlerde oyun oynarken birden Windows mavi ekran verip yeniden başlatmıştı ama yeniden başlatıldıktan sonradan itibaren masaüstüm gecikmişti ve oyun dosyalarım, videolarım, fotoğraflarım, müziklerim ve uygulamalarımın çoğu silinmişti sonra silinen birçok şeyi EaseUS dtw ile geri getirmiştim ama sorunun HDD'den kaynaklandığına inanıyorum çünkü kullandığım HDD 2013 yılında piyasaya sürülmüş olarak üzerinde yazsa dahi, EaseUS dtw ile eski resimlerimi geri getirirken epey eski bir Windows XP masaüstü bilgisayardan çekilmiş ekran resimleri bile buldu ve bu resimler 2004 yılında çekilmiş olarak yazıyordu. Yani sorun bu şekilde henüz HDD değişimi yapamayacağım için masaüstünün gecikmesi sorununa ufak bir çözüm bulunursa sevinirim.

SSD taksan sistem rahatlar kendine gelir benim bir HDD bir de SSD sistemim var HDD'li sistemi çaliştirinca SSD'nin farkı bariz fark atiyor bütçeniz varsa geçmelisiniz.

SSD taksan sistem rahatlar kendine gelir benim bir HDD bir de SSD sistemim var HDD'li sistemi çaliştirinca SSD'nin farkı bariz fark atiyor bütçeniz varsa geçmelisiniz.

Yani şahsen geçmeyi çok isterdim fakat Babam'a durumu anlatsam kesin "Ne yapalım?" der.

Cyristaldisk info resim at ve istersen cyristaldiskmarktan benchmark at. Benchmarkta soldan ikinciye tıklayıp sadece read write değerlerini de paylaşabilirsin.

Cyristaldisk info resim at ve istersen cyristaldiskmarktan benchmark at. Benchmarkta soldan ikinciye tıklayıp sadece read write değerlerini de paylaşabilirsin.

Hocam ben şimdi okula gideceğim akşam geri dönünce paylaşırım değerleri.

İşlemci giriş seviyesi. RAM 2 GB. Harddisk SSD değil. Üstüne bir de Windows 10 kurmuşsunuz yavaş olmasın da ne olsun.

Windows 8.1 32 bitten fazlasını kurmayın. En sade o olur. Windows 10 ağır gelir sisteminize.
2016 ltsb, 8.1'den daha iyi çalışıyor bence ben çok memnunum.

İşlemci giriş seviyesi. RAM 2 GB. Hard disk SSD değil. Üstüne bir de Windows 10 kurmuşsunuz yavaş olmasın da ne olsun.

Windows 8.1 32 Bit'ten fazlasını kurmayın. En sade o olur. Windows 10 ağır gelir sisteminize.

Klasik Windows 10 değil Xtreme liteos 10 V4 var sistemde ama 2016 LTSB düşünüyorum.

CrystalDiskMark sonuçlarım;

CrystalDiskMark.png

CrystalDiskInfo sonuçlarım;

CrystalDiskInfo.png

Klasik Windows 10 değil Xtreme liteos 10 V4 var sistemde ama 2016 LTSB düşünüyorum.

CrystalDiskMark sonuçlarım;

Eki Görüntüle 1604976

CrystalDiskInfo sonuçlarım;

Eki Görüntüle 1604977
Hocam şimdilik iyi gibi ama diskinfo verileri biraz karmaşık halde nedense onu bilmiyorum. Ciddi bir sorun olursa soldaki mavi yuvarlaklar sarı oluyor. Hdd performansı günümüz için geride ama disk dolu ise disk veya sistem(ya da ikisi de) sata 2 destekliyse gene normal. Benim sata 2 ve dolu olmayan hdd ile de 90 civarlarında hız alıyorum.
Bu arada benim hdd seninkinden bir saat az çalışmış durumda şu an. :D

Dosya Ekleri

• hdd.png
    hdd.png
    116,3 KB · Görüntüleme: 19

Geri
Yukarı