Neden amaçlarımıza ulaştıktan sonra mutsuz oluyoruz?

Makaleler
4
Yer
Denizli
Selamlar, ben bir şey farkettim, nedense isteklerim gerçekleştikten bir süre sonra mutsuzluğa kapılıyorum. Herkeste böyledir sanırım. Mesela telefon almadan önce telefon alacağım için mutluydum, telefon kargoya verildiğinde de mutluydum. Telefon geldi ve bir amacım kalmadı nedense garip bir his var içimde. 1 yıl önce bilgisayar alacakken siteler üzerinden topluyordum, oynuyacağım oyunların listesini yapıp, hayallerini kuruyordum. Şimdi yaklaşık 1.5 yıldır bilgisayarım var ama yine garip his. Sizin de böyle oluyor mu? Neden amacımıza giden yolda mutluyken amacımıza ulaştığımızda mutsuz oluyoruz?

Gereksiz yere büyütülen şeylerde bu his normal. Beklentinizi karşılamadığı için tatmin olmuyorsunuz. Bir telefon için fazla heyecan ve beklenti içine girmiş oluyorsunuz. Bunu en son FH4’te Ferrari 599XX EVO aldığımda yaşamıştım. Oyuna girmiyorum aldığım günden beri. Mutsuz oldum sonrasında. Ufak bir şey için çok fazla emek harcadım ve çok fazla beklenti içine girmiştim. :D

Selamlar, ben bir şey farkettim, nedense isteklerim gerçekleştikten bir süre sonra mutsuzluğa kapılıyorum. Herkeste böyledir sanırım. Mesela telefon almadan önce telefon alacağım için mutluydum, telefon kargoya verildiğinde de mutluydum. Telefon geldi ve bir amacım kalmadı nedense garip bir his var içimde. 1 yıl önce bilgisayar alacakken siteler üzerinden topluyordum, oynuyacağım oyunların listesini yapıp, hayallerini kuruyordum. Şimdi yaklaşık 1.5 yıldır bilgisayarım var ama yine garip his. Sizin de böyle oluyor mu? Neden amacımıza giden yolda mutluyken amacımıza ulaştığımızda mutsuz oluyoruz?
Başka bir şey kalmıyor çünkü. Onu yaptınız. Başka bir şey kalmadı. Ondan.

Telefon çok umurumda olan bir şey değil. Ama eskisi çeşitli sebeplerden dolayı kanser ediyordu. Açıp alo desem, WhatsApp'a girsem yeter kafasındayım. Gittim görüntüsünü sevdiğim bir şey aldım. Sabah akşam arkasına bakıp ne güzel renk ya diyorum. Mutlu oluyorum.
Ama bir yandan bilgisayar mühendisliği okumak istiyordum. Kazandım, okuyorum. Mutlu olmadım.
Kötü geçen bir sınavımdan iyi not almışım. Mutlu olmadım.
Neyin mutlu ettiği, neyin etmediği pek belli değil gibi.
İnsanlar genelde ulaşamadıkları şeyi isteyip onu arzuluyorlar. Ona ulaşmaya çalışmayı seviyorlar. Eline geçince pek önemi kalmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı