Neden bir şeyi kaybedince değerini anlarız?

AnotherJourney

Kilopat
Elimizde olan bir şeyin çoğu zaman değerini anlamayız. Değer vermeyiz. Ama o şey elimizden gitti mi çok üzülürüz. Peki neden kaynaklanıyor bu? Neden kaybedince anlıyoruz bir şeyin değerini? Her seferinde bile bile aynı hataya düşüyoruz? Çok övündüğümüz insani yapımız aslında çok mu aciz? Herhangi bir bilimsel, felsefi vb açıklaması var mı? Ve de sizin görüşleriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence cahillikten kaynaklı çünkü insan zamanla öğrenen bir varlık bugün 1+1 = 2 öğrenir yarın değerli bir insanı kaybetmenin verdiği kötü hissi ve eğer akıllı birisiyse yaptıklarından ders çıkarır.

erkek denen varlık sadece böyle kadınlarda hiç bir şey görmedim. erkek nasıl olsa bir yerden bulurum havasına girer sonra bulamayıp arkasından üzülür.
Çok haklısınız hocam, en haklısı sizsiniz.
Düşüyor mu böyle hiç?

Bu biraz fakirlikle ilgili, maddi şeylere duygusal bağlantı kuruyorsun.

Cebimde milyar dolarım olsun, Ferrari GTC 4 Lusso'yu fırçayla pembeye boyarım. 😂
GTC 4 Lusso

Son düzenleme:
Çok haklısınız hocam, en haklısı sizsiniz.
Düşüyor mu böyle hiç?

Bu biraz fakirlikle ilgili, maddi şeylere duygusal bağlantı kuruyorsun.

Cebimde milyar dolarım olsun, Ferrari GTC 4 Lusso'yu fırçayla pembeye boyarım. 😂
GTC 4 Lusso
Evet hocam mesela param varken çatır çatır harcarım ama ay sonu 2 lira olunca hesabımda pişmanlık duyarım. Yine de ders almam birdahaki ay aynısını yaparım.😀

Elimizde olan bir şeyin çoğu zaman değerini anlamayız. Değer vermeyiz. Ama o şey elimizden gitti mi çok üzülürüz. Peki neden kaynaklanıyor bu? Neden kaybedince anlıyoruz bir şeyin değerini? Her seferinde bile bile aynı hataya düşüyoruz? Çok övündüğümüz insani yapımız aslında çok mu aciz? Herhangi bir bilimsel, felsefi vb açıklaması var mı? Ve de sizin görüşleriniz nedir?
Elimizdeyken "Zaten elimde" diyip değerini bilemiyoruz.

Bunun temel sebebi elimizde bulunandan daha fazlasını istememiz. Elimize geçince istediğimiz neyse, yeni hedeflere göz dikince görmezden geliriz. Yeni hedefe ulaşmak isterken elimizdeki gidince odak tekrar ona dönüyor haliyle.

Evet hocam mesela param varken çatır çatır harcarım ama ay sonu 2 lira olunca hesabımda pişmanlık duyarım. Yine de ders almam birdahaki ay aynısını yaparım.😀
Kenara para atta acil durumlar için, geri kalanı ile ne yaparsan yap.
Sonuçta yıllık gelir ortalaması 3.500$ gibi bir şey, ciklet parası. 😀

Kenara para atta acil durumlar için, geri kalanı ile ne yaparsan yap.
Sonuçta yıllık gelir ortalaması 3.500$ gibi bir şey, ciklet parası. 😀
Dediğim gibi hocam son 2 liram var. Yaşamaya çalışıyoruz.

Bunun temel sebebi elimizde bulunandan daha fazlasını istememiz. Elimize geçince istediğimiz neyse, yeni hedeflere göz dikince görmezden geliriz. Yeni hedefe ulaşmak isterken elimizdeki gidince odak tekrar ona dönüyor haliyle.
Peki neden beyin bunu yapıyor, sürekli yenisini istiyor? Ben engel olmaya çalışıyorum ama başarmıyorum çoğu zaman.

Geri
Yukarı