Neden Debian kullanmalıyız?

Bu dediğine kendin inanıyor musun acaba? Bu dediğin senaryoyu 1 kere yaşadın, 2 kere yaşadın. Nereye kadar? 10 farklı repodan dosya indirmen gerekiyor, 10 kere ayrı ayrı işlem yapman gerekiyor. Oysa benim "yay <paket-ismi>" yazmam yetiyor.

Her şeye balon deyip atıp tutuyorsun da bari sebeplerini de söyle gören de gerçekten balon sanacak bu sistemleri :D Komik gelip stabiliteden, güncellikten bahsediyorsunuz hepsi de son kullanıcı için iyi olabilecek şeyler ama repoyu da paketi de kendin derle ne olcak diyorsunuz.
Küçük bir düzeltme yapayım. "yay -S paket adı" İkincisi balon olduğunu düşünmüyorum. Bence terminalden AUR'la yüklemek daha konforlu. Ama AURda herşey güvenli olmuyor.

Küçük bir düzeltme yapayım. "yay -S paket adı" İkincisi balon olduğunu düşünmüyorum. Bence terminalden AUR'la yüklemek daha konforlu. Ama AURda herşey güvenli olmuyor.
-S direkt paket yükleme işlemi yapıyor, ben paket aramasından bahsediyorum. Bu sayede aynı anda spesifik birçok paket kurulabiliyor. Hem paketin AUR'daki ismini bilmiyorsam -S ile yükleme yapamam -S ile yükleme yapmam için paketin tam ismini bilmem lazım.

Arkadaşın dediğine göre yorum yapacak olursak, Linux'ta dosya yöneticisine de ihtiyaç yok ki. Directory komutlarını kullanırsak da aynı işlemleri gerçekleştirebiliyoruz :D GNU/Linux bir işletim sistemi, benim işimi kolaylaştırmak için geliştiriliyor tüm bunlar, zorlaştırmak için değil. Ben de doğal olarak hangisi kolayıma geliyorsa onu seviyorum, unofficial repoların da hiçbirisi güvenli değil ama Debian seni unofficial repo eklemek zorunda bırakıyor.

AUR da aynı değil mi?
Arch geliştiricileri tarafından test edilmiş ana depoya eklenmiş gibi gösteriyorsunuz.
İyi de, elle 70 farklı unofficial repo eklemekle uğraşacağıma tek bir unofficial repo eklerim her şeyi onun içinden çekerim? İki şekilde de güvensiz paket indirebiliyorsun neticede.

İyi de, elle 70 farklı unofficial repo eklemekle uğraşacağıma tek bir unofficial repo eklerim her şeyi onun içinden çekerim? İki şekilde de güvensiz paket indirebiliyorsun neticede.

GNU/Linux dağıtımlarında bu kadar geniş seçenek olmasını takdir edeceğine Debian'ı adeta çöp yaptın, bu haksızlık değil mi?

Buradaki tartışmadan çıkarılacak ders; resmi olmayan PPA'ları çok fazla kullanıyorsan Debian kullanma Arch kullan AUR ile işini hallet, fazla PPA kullanmıyorsan Debian kullan. (Güncellik ve stabiliteyi görmezden gelirsek.)

Buradaki tartışmadan çıkarılacak ders; resmi olmayan PPA'ları çok fazla kullanıyorsan Debian kullanma Arch kullan AUR ile işini hallet, fazla PPA kullanmıyorsan Debian kullan. (Güncellik ve stabiliteyi görmezden gelirsek.)
Ben Debian'da hiç bir şekilde PPA kullanılmamasından yanayım. Bildiğim kadarıyla Debian'ın yapısını bozuyor.

Debian'ın non-free çalışmasından haberin yok galiba.
Non Free aynen senin dediğini yapıyor, kendisi bir Stable oturum olmasına rağmen istediğin son güncel paketi kurma imkanı veriyor.
Kısaca Debian bir derya denizdir, her ihtiyaca göre gelişiyor.
Ayrıca bir bilgi daha vereyim.
Debian'ın yeni lideri Jonathan Carter öyle bir yenilikler getirdi ki, açıkça insanları şaşkına çeviriyor.
Kendisi genç ve Debian aşığı biri olduğu için müthiş bir performans gösteriyor, en küçük bir gelişimi dahi kaçırmıyor, bizzat yeni yazılımların gelişmesi için kendisi ilgileniyor.

İlk kez duydum. Açıkçası ben neredeyse hiç PPA kullanmıyorum. Aradığım her şey ana repoda var. Eskiden PPA ile "GRUB-Customizer" kuruyordum, bu da ana repoya eklendi.
Bu benim duyduğum bir şey. Kesin doğrudur diyemem. Şu an araştırıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
4:03

Yeni konular

Geri
Yukarı