Neden Debian Kullanmıyorsunuz?

Bence sen abartıyorsun, netinstall sürümü ben zaten hep bu şekilde algılıyorum, yoksa unofficial live ISO'dan kur gitsin.
Ben GNOME'u ve uygulamalarını birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak görüyorum. Birbirlerine çok yakışıyorlar ve güzel bir deneyimi tamamlayan iki ayrı grup gibi. Ayrılınca bu ikisi GNOME'un o ihtişamı bozuluyor. Ha istemeyenler illa ki olabilir ancak daha fazla seçenekte sunulabilir.

Weston'u mesela seçenek olarak görmek isterdim. Çok hafif bir Wayland dizgileyicisi ve rock-solid çalışıyor. Debian'ın mottosu için çok uygun. Weston günlük kullanıcıya yönelik geliştirilse çok güzel şeyler ortaya çıkabilir, temeli sağlam.

Ben GNOME'u ve uygulamalarını birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak görüyorum. Birbirlerine çok yakışıyorlar ve güzel bir deneyimi tamamlayan iki ayrı grup gibi.

Bu illa meta paketle kuracağın anlamına gelmiyor, böyle yapınca başka bir konuda bahsettiğin gibi Gnome Software uygulamasını istediğinde kaldıramıyorsun. Ben Xfce ya da Cinnamon'u bile sadece istediğim bileşenlerle kuruyorum, bir kompenente ihtiyacım olursa o zaman kuruyorum.

Dipnot: Unix felsefesi diye bir şey yoktur, daha doğrusu her uygulama sadece bir şeyi yapmalı anlayışının felsefik bir yanı olduğunu düşünmeye değer bile bulmuyorum, vardır diyenlere diyecek bir şeyim de yok, saygılar.

Bu illa meta paketle kuracağın anlamına gelmiyor, böyle yapınca başka bir konuda bahsettiğin gibi Gnome Software uygulamasını istediğinde kaldıramıyorsun.
Hatırladım. GNOME, Linux Mint'in XApp konsepti gibi bütüncül bir proje. Uygulamaları ayırmak deneyimi olumsuz etkiliyor. Blueberry yükleyince doğrudan ayarlara geliyor LM'de. Çok ince ama deneyimi tamamlayan şeyler. Şahsen ben GNOME uygulamalarını feature set olarak eksiksiz buluyorum. Wayland entegrasyonu da çok iyi.
Dipnot: Unix felsefesi diye bir şey yoktur, daha doğrusu her uygulama sadece bir şeyi yapmalı anlayışının felsefik bir yanı olduğunu düşünmeye değer bile bulmuyorum, vardır diyenlere diyecek bir şeyim de yok, saygılar.
Ben de bunu hiç anlamadım zaten. Bilgisayar denilince hala Commodore 64 gibi bir şey aklına gelen insanlar var. Neden bir şeyler son kullanıcıya hitap etmesin. Hem TTY ile yüksek erişim ve özgürlük elde edeyim. Buna ihtiyacım olmadığı zaman da gelişmiş bir masaüstü ortamıyla harika animasyonlar, uygulamalar arası entegrasyon elde etmeyeyim? Veya neden her şeyi ben ayarlayayım? Basit şeyleri kendisi ayarlasın? İstersem değiştiririm. Systemd'yi topa tuttular ama Debian'ından Arch'ına kullanmayan yok. OpenRC, RunIT, s6 var da "var" yani. Bir program hem isviçre çakısı gibi olsun hem de her şeyi en iyi şekilde yapsın. Örnekleri var. Rust ile başardılar, hem güvenlik hem de performans. Neden olmasın? Neden bilgisayar olduğu yerde kalsın? Sıkı Arch ve Gentoo kullanıcıları gerçekten garip insanlar.

@Cruslan sanırım havalı olmadığı için kolaylığı sevmiyorlar. Bir noktadan sonra işini görene yöneliyorsun ya o noktaya kadar insan uğraşacak şeyler arıyor.
Ben bilgisayarımı kullanmak istiyorum. Debian da bunu bana sağlıyor. Durduk yere sorun nadiren çıkarıyor, APT insancıl komutlarıyla kaldırma ve kurma işlerini kolaylaştırıyor. GNOME ile harika bir masaüstü deneyimi yaşıyorum. Dandik işlemcimle 60 FPS animasyonlar, sekme üstüne sekme açıyorum, işlemci 100% yükteyken bilgisayar kitlenmiyor. Hem Linux'un kaynak yönetim avantajını hem de Windows'daki kullanışlılığını bir arada sahibim. Daha ne isteyebilirim ki? Niye bilgisayar durduk yere sürekli sorun çıkarsın? Niye ben sürekli bir şeylerle debeleneyim? Niye sürekli uçbirimde kör eden fontlarla bir şeyler yapmaya çalışayım? Bilgisayarla uğraşmaktan bilgisayar mı kullanayım onu mu düzelteyim? Debian da mükemmel değil ama bilgisayarımın sabah tekrar sorunsuz açılacağını biliyorum.

Ben bilgisayarımı kullanmak istiyorum. Debian da bunu bana sağlıyor. Durduk yere sorun nadiren çıkarıyor, APT insancıl komutlarıyla kaldırma ve kurma işlerini kolaylaştırıyor. GNOME ile harika bir masaüstü deneyimi yaşıyorum. Dandik işlemcimle 60 FPS animasyonlar, sekme üstüne sekme açıyorum, işlemci 100% yükteyken bilgisayar kitlenmiyor. Daha ne isteyebilirim ki? Niye bilgisayar durduk yere sürekli sorun çıkarsın? Niye ben sürekli bir şeylerle debeleneyim? Bilgisayarla uğraşmaktan bilgisayar mı kullanayım onu mu düzelteyim? Debian da mükemmel değil ama bilgisayarımın sabah tekrar sorunsuz açılacağını biliyorum.
AUR'u çok beğendiğim için Debian hala bana uğraş gibi geliyor. Bir kez bir işletim sistemi seçip aylarca kullanmadığım için Arch da üşendirici geliyor. Bir gün net bir işletim sistemine karar verip müdahale etmemek üzerine dayalı kurarsam o zaman olabilir ki onun için de immutable distrolar çıkmaya başladı ancak ani müdahaleleri çözebilmek adına Debian hala bir çözüm olurdu.

AUR'u çok beğendiğim için Debian hala bana uğraş gibi geliyor. Bir kez bir işletim sistemi seçip aylarca kullanmadığım için Arch da üşendirici geliyor. Bir gün net bir işletim sistemine karar verip müdahale etmemek üzerine dayalı kurarsam o zaman olabilir ki onun için de immutable distrolar çıkmaya başladı ancak ani müdahaleleri çözebilmek adına Debian hala bir çözüm olurdu.
AUR çok güzel bir şey gerçekten ancak Flatpak da yerinde saymıyor. Eskisi kadar AUR bir avantaj değil bence. Flatpak çok güncel paketleri sunuyor, GPU hızlandırma gibi donanımsal özelliklerden uygulamalar faydalanabiliyor, bağlılıklar uygulamalar arasında paylaştırılabiliyor ve yüksek ayarlanabilirlik sunuyor. Eskiden ben de çok sevmezdim ancak o sorunlarını teker teker aştı Flatpak. Bir distroyu çok beğendiyseniz ancak paket güncelliğinden şikayet ediyorsanız Flatpak'a da bir şans verilebilir.

@Cruslan 256 GB SSD + 512 GB harici ve 100 mbps indirme hızıyla bir şeyler indirmek sorun olsa da keyifle Fedora kullandığım olmuştu, yapısı gereği sistemde kalıntı ve zarar verme durumu da olmuyordu. Fedora'da btrfs sıkıntıları çektikten sonra şimdilik Manjaro'da sabitim. Tekrar keyif için distro kurarsam ancak o zaman Debian denerim. İyi süredir de değiştirmemişim, dursun şimdilik.

Bu arada Ryzen-controller için geçsem mi diye de düşünmüyor değildim, konu denk geldi.

1. Kullanım Zorluğu: Debian, bazı diğer Linux dağıtımlarına göre daha fazla teknik bilgi ve deneyim gerektirebilir. Yeni başlayanlar için kullanımı biraz zorlayıcı olabilir.
  2. Güncellik: Debian, paketleri genellikle daha istikrarlı ve güvenilir olacak şekilde test eder, bu nedenle en son sürümleri hızla kullanıma sunmaz. Bu durum, en son özellikleri veya yazılım güncellemelerini kullanmak isteyen kullanıcılar için bir dezavantaj olabilir.
  3. Yazılım Eksikliği: Debian, Linux dünyasındaki bazı diğer popüler dağıtımlar kadar geniş bir yazılım yelpazesine sahip olmayabilir. Kullanıcıların belirli özel yazılımları veya oyunları çalıştırmak için farklı bir dağıtımı tercih etmeleri gerekebilir.
  4. Kurulum ve Yapılandırma Karmaşıklığı: Debian'ın kurulum süreci, bazı diğer dağıtımlara göre daha fazla yapılandırma gerektirebilir. Bu, yeni kullanıcılar için zaman alıcı ve kafa karıştırıcı olabilir.
  5. Gelişmiş Kullanıcılar İçin Daha Uygun Olması: Debian, daha teknik kullanıcılara yönelik bir dağıtım olarak bilinir. Dolayısıyla, gelişmiş kullanıcılar için daha uygun olabilirken, yeni başlayanlar için daha fazla zorluk sunabilir.

Sıkı Arch ve Gentoo kullanıcıları gerçekten garip insanlar.

Gentoo çok iyi bilmem ama, Arch bırak Unix'i GNU'yu bile sıkı sıkıya bağlı bir dağıtım değil. Gentoo bile varsayılan olarak Systemd kullanıyor. Slackware desen bir yere kadar. Kraldan çok kralcılık yapmayı sevenler her ortamda vardır. Mesela ne RMS'in ne de Linus'un systemd ile irrite bir lafını hatırlamıyorum. Konu dışına çok fazla çıkmak istemediğim için, yazdıklarımı "kararında" buluyorum.

Güncellik: Debian, paketleri genellikle daha istikrarlı ve güvenilir olacak şekilde test eder, bu nedenle en son sürümleri hızla kullanıma sunmaz. Bu durum, en son özellikleri veya yazılım güncellemelerini kullanmak isteyen kullanıcılar için bir dezavantaj olabilir.

Fixed dağıtımın mantığı tam olarak bu değil, snapsot üzerinden ilerlemesi ve bu snapshottaki hata ve açıkları kapamasıdır. Zaman içerinde bilinen hatalar kapatılır ve ortaya taş gibi bir dağıtım çıkması beklenir.

Yazılım Eksikliği: Debian, Linux dünyasındaki bazı diğer popüler dağıtımlar kadar geniş bir yazılım yelpazesine sahip olmayabilir. Kullanıcıların belirli özel yazılımları veya oyunları çalıştırmak için farklı bir dağıtımı tercih etmeleri gerekebilir.

Tam tersine ikili paket olarak oldukça yeterli, hatta Ubuntu'yu saymazsak işi kendi kendine yapan en iyi dağıtım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı