Neden eğlenmek zorundayız?

Kısacı

Hectopat
Makaleler
1
Neden sürekli çalışmıyoruz? Neden sürekli aklı keyifte olan insanlarla yüz göz olmak zorundayız? Örneğin benim görüşüm eğlenmenin aşkdan farkı yok. Ama aşkın eğlenmeden farkı var fakat konumuz bu değil. Neden sıkı çalışmanın verdiği acı ile terbiye edilmek yerine bu boşluğun acısı ile terbiye ediliyoruz? Sonra da çevremiz bir ipe sap olamamış olgunluk taslayan dumanlı tiplerle doluyor. Şahsen bu hissi de ucundan deneyimleyerek ne kadar tehlikeli olabildiğini fark ettim. Kendine acıyarak acı çekmenin anlamı nedir? Neden eğlenmek zorundayız?

Neden sürekli çalışmıyoruz? Neden sürekli aklı keyifte olan insanlarla yüz göz olmak zorundayız? Örneğin benim görüşüm eğlenmenin aşkdan farkı yok. Ama aşkın eğlenmeden farkı var fakat konumuz bu değil. Neden sıkı çalışmanın verdiği acı ile terbiye edilmek yerine bu boşluğun acısı ile terbiye ediliyoruz? Sonra da çevremiz bir ipe sap olamamış olgunluk taslayan dumanlı tiplerle doluyor. Şahsen bu hissi de ucundan deneyimleyerek ne kadar tehlikeli olabildiğini fark ettim. Kendine acıyarak acı çekmenin anlamı nedir? Neden eğlenmek zorundayız?
Kardeşim sen sadist + soyalist misin?

Teknik olarak, yemeğimizi suyumuzu sağladıktan sonra her şey konfor için değil midir? Günde 5 simitle yaşadığımızı düşünelim, 5.3 =15, 15.30 = 450 TL. Faturaları toplam 2000 diyelim -ki sadece yaşamak için yaşıyoruz, bu kadar gelmesi zor- günde 10 TL ulaşım desek 300 TL. Kıyafet vb. 1000 diyelim. Yuvarlasak 4 bin TL çıkıyor, yani bir raddeden sonra konfor için çalışıyoruz. Yâni çalışmak da boşa gidiyor, bomboş yaşıyoruz. Spor vb. derseniz çalışmak diye zaten onlar başlı başına istek.

Örnek verebilir misiniz?
En büyük örneğinin okul olduğunu düşünüyorum. Şahsen hem makara takılıp hemde derslere odaklanmak etik değil ki odaklanamaz genellikle böyle bir öğrenci. Gerçi okul sistemi sürekli olumsuz etkileri tetikliyor. Şimdi çok açmak istemem. eğitim karşıtı olmadığımı bilin, yeter. Belki de "inek" dediğimiz öğrenciler gerçekten işlerinden zevk aldığı için makara takılmadan sadece işlerine odaklı. Onların sorunu, ileriki hayatlarında bir müfredat bulunmadığını reddetmeleri.
27 gün önce babamı kaybettim ye iç eğlen vaktin ve imkanın varken.
Başınız sağolsun hocam.

Ayrıca bu fikri tamamen tabiiki de savunmuyorum. İnsan dinlenirken gelişir ama dinlendikçe değil. Aslında içten içe de dinlenmiyoruz. Beynimiz sürekli birşeylere odaklı. Onu uyku dışında rahat bırakamıyoruz. Hatta bunca dağınıklığı yaşadıktan sonra kendimizi uyumak için bile zorluyoruz. Sürekli çalışan kas gelişmez, sürüklenip duruyoruz. Kontrol elimizde değil ama elimize veriliyor.

Geri
Yukarı