Neden derslerinize çalışmak yerine programlama öğrenmek için uğraşıyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Uzun süre sonra bölümü gezdim ve birçok benzer konuya rastladım, ancak bir anlam veremedim.

Neden lise ve ortaokuldaki arkadaşlarımız, derslerinize çalışmak ve iyi bir üniversite elde etmek yerine, büyük bir heyecan ile yazılım öğrenmek istiyor? Ben bunu yanlış buluyorum. Bana göre insan hayatı boyunca her şeyin bir sırası ve önceliği vardır. Gideceğiniz kaliteli bir üniversite; gerek kaliteli eğitim, gerek geniş çevre, gerekse geniş proje imkanları ile; lise ya da ortaokulda öğreneceğiniz dillerden daha fazla yarar sağlayacaktır size.

Dost acı söyler. Dikkat etmeniz gerekiyor. :)

Oturun çalışın. Boş kalan vaktinizde de kitap okuyun, kültürlenin. Yazılım hiçbir yere kaçmıyor. :)
İkisi beraber yapılabiliyor bazen. Mesela 6 ve 7.sınıfta yapabiliyordum rahatça. Şimdi 9.sınıfım, hem ilgim olan programlama ve GNU/Linux hakkında yeni şeyler öğreniyor hem de derslerime çalışabiliyorum. LGS döneminde azalttım, 11 ve 12'de de azaltacağım. Böylece bir etkisi olacağını sanmıyorum.

Katılıyorum çok kolay olduğu için okulla beraber götürülebiliyor.

İkisi beraber yapılabiliyor bazen. Mesela 6 ve 7.sınıfta yapabiliyordum rahatça. Şimdi 9.sınıfım, hem ilgim olan programlama ve GNU/Linux hakkında yeni şeyler öğreniyor hem de derslerime çalışabiliyorum. LGS döneminde azalttım, 11 ve 12'de de azaltacağım. Böylece bir etkisi olacağını sanmıyorum.

Bu sadece programlamayla sınırlı değil bence. Farklı disiplinler için de öncelik derslere çalışmak olması gerekirken ilgi alanına yöneliyor insanlar. Ben programlamanın belki p'sini bilmem ama başlayan pek çok kişinin havalı bir şey olarak gördüğünü ve kolay olduğunu düşündüğü için yöneldiğini düşünüyorum. Derslerine çalışmak zorlarına gidiyor. İki kod yazıyorsun parayı kırıyorsun diyorlar ama öyle bir olay yok işte.

Bu sadece programlamayla sınırlı değil bence. Farklı disiplinler için de öncelik derslere çalışmak olması gerekirken ilgi alanına yöneliyor insanlar. Ben programlamanın belki p'sini bilmem ama başlayan pek çok kişinin havalı bir şey olarak gördüğünü ve kolay olduğunu düşündüğü için yöneldiğini düşünüyorum. Derslerine çalışmak zorlarına gidiyor. İki kod yazıyorsun parayı kırıyorsun diyorlar ama öyle bir olay yok işte.
Bence var çok olay ve zengin oluyorsun. Ama emin değilim.

Çok kolay ise neden elimizde Cyberpunk 2077 diye bir rezalet var?

Nasıl Technopat YouTube kanalında gördükleriniz bilgisayar mühendisliğindeki donanım kısmı değilse 2 gram programlama bilginiz bilgisayar mühendisliğindeki yazılım kısmı değil.

Telefonunun adaptörünü prize takıp şarj edebilen herkes sadece kullanım kılavuzuna bakarak sistem montajı yapabilir. Bunu marifet sayan, hayatı alamadığı 10 bin liralık bilgisayar olan kişilerden olmayın. Konu açılıyor, adama istediğin her şey anında gerçekleşecek deniliyor. Adamın cevap RTX 3090. Ne denilebilir ki?

Yazılım çok kolay diyen arkadaşlar, STM32H743ZIT kodlu işlemci için SPI ve I2C driver arıyorum. Oradan iki tane yazın gönderin o zaman.

Hatta direkt HAL'ı da yazabilirsiniz.
Arkadaş büyük ihtimal şu an yazdıklarınızı Google'da araştırıyor hocam. :D

Kolay dedikleri işi, düzgün yapan birisini bulmak için yüzlerce saat uğraşıyor firmalar. Tabii canım kolay, 2 tane satır yazıp hesap makinesi yapması kolay. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı