Neden Dinlerde Kadın Değersizleştiriliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İslamiyet'te değer verildiği falan yok, Kuran okumadan konuşmayın.

Galiba baktığım kadarıyla dini olarak kadına değer veren tek din Şamanlar ve Gök Tengri dinleriydi.
Zerdüştlük dinini de bunlara ekleyebilirsin. Bana göre uygulanabilir mantıklı bir din varsa o da Zerdüştlüktür.

Hz. Muhammed en önemli insan sanırsam ve kendisi aynı anda birden fazla eş ile birlikte olmamış.
Cariyelerin hiç haberin yok, Suudi Arabistan'da yaşanan İslam'ın kendisidir, dini kötülemek falan diye bir şey de orada söz konusu değil. Oradaki insanlar senden daha fazla dinine bağlı.

Yani gerçekten bir erkeğin kaburga kemiğinden yaratmış olması mantıklı mı?
Böyle bir şey olmadığını biliyorsun.

Ataerkil düzen Sümerlerden beri olan bir olaylar zinciri. Oradan da semavi dinleri etkilemiştir. Kadınlar genel olarak seks kölesi olarak görüldükleri için bu toplumda pek ön planda değil. Kadını kısıtlamak için türlü türlü yasaklar getirmişlerdir. Mesela baş örtüsü gibi, bu ülke insanı bunun İslamiyet'e özgü bir şey olduğunu sanıyordur şimdi, ama kökleri Sümerlerdir elbette. Hatta Sümerlerde baş örtüsü takan kadınlar devletin yüksek kademesiyle seks yapan kadınlardı. Genç kızlar ve köleler baş örtüsü takması yasaktı.

Mesele cinsi, ırki ya da fiziksel, varoluş sebebi ile olan fark
Benim bildiğim kadarıyla oldu. Yani şehit düşen imamların eşleri ile evlendiğini söyleyen hadislerden tut dini bilgilere kadar var yani.
Ahzab 52 den sonra evliliği olmamıştır.

Ayrıca mevzu sadece cinsel farklılık değil. Ten rengi, ırk, düşünsel, takım farklılığı gibi pek çok farklılık yaratma telaşı kimlerin işine yaramaktadır? Herhangi bir güruhun, bölünüp parça parça olması ve birbirinin kellesine sulanmasından kimler nemalanmaktadır?

Neyse duruma genel bakalım;
Hangi din olursa olsun Erkeklere iş gücü verildiğinden hep kendini üstün gorne çabası var gibime geliyor.
Evet olay peygamberlerin evlilik hayatı değil aynen:)

Yani bedensel gücünü ya da dayanıklılığını kullanarak kendini üst görmesi. Doğru evet ama bu nasıl bir hırsa sebep oluyor acaba? Ya da neden bu hırsa. Sırf İsa'nın soyu yayılmasın veya otorite sahibi olmasın diye Mecdelli Meryem'e "eşi değil fahişesi" damgası vurulup kilisede hakkı olmadığı iddaa edildi. İlla erkek Papa olacak yani:) Güzel plan aslında:)
Asla inanmıyorum tabii ki böyle bir şeye. Mantık ve çağ dışı.

Bu biraz devrin etkisiydi sanırsam.Düşünsene hiç bi yerde kamera yok polis yok.Kadınlar fiziksel açıdan erkeklerden zayıf ve korunmaları gerekliydi.Aslında amaç korunmaları için benim görüşüm o zamana göre düşünürsek.

Zerdüştlük dinini de bunlara ekleyebilirsin. Bana göre uygulanabilir mantıklı bir din varsa o da Zerdüştlüktür.
Zerdüştlük dinini sanırım Yahudiler yok etti. Galiba onların da tekerine çomak sokuyordu:) İncelemek lazım onu da kadın açısından aslında aynen.

Benim bildiğim kadarıyla oldu. Yani şehit düşen imamların eşleri ile evlendiğini söyleyen hadislerden tut dini bilgilere kadar var yani.
Hatice ile evliyken benim bildiğim başka kadınlarla evlenmedi ama o öldükten sonra evlendi. Cariyeleri vardı Hatice zamanında da. Hatice güçlü bir kadındı kolay değildi onun üstüne kuma getirmek.

Cariyelerin hiç haberin yok, Suudi Arabistan'da yaşanan İslam'ın kendisidir, dini kötülemek falan diye bir şey de orada söz konusu değil. Oradaki insanlar senden daha fazla dinine bağlı.
Mesela aynısı hristiyanların bağnaz mezheplerinde de var. Sadece İslam değil. Suudi Arabistan'ın resmen Amerika şubesi var kırsallarında:)

İslamiyet'te değer verildiği falan yok, Kuran okumadan konuşmayın.

Ataerkil düzen Sümerlerden beri olan bir olaylar zinciri. Oradan da semavi dinleri etkilemiştir. Kadınlar genel olarak seks kölesi olarak görüldükleri için bu toplumda pek ön planda değil. Kadını kısıtlamak için türlü türlü yasaklar getirmişlerdir. Mesela baş örtüsü gibi, bu ülke insanı bunun İslamiyet'e özgü bir şey olduğunu sanıyordur şimdi, ama kökleri Sümerlerdir elbette. Hatta Sümerlerde baş örtüsü takan kadınlar devletin yüksek kademesiyle seks yapan kadınlardı. Genç kızlar ve köleler baş örtüsü takması yasaktı.
Ben şundan emin olamadım. Birkaç ayet kadına önem veriyor, birkaç ayet ise kadını küçük görüyor doğru mu anladım? Küçük gördüğü ayetlere rastlamadım. Bi göz gezdireyim.

Zerdüştlük dinini sanırım Yahudiler yok etti. Galiba onların da tekerine çomak sokuyordu:) İncelemek lazım onu da kadın açısından aslında aynen.
Avesta'yı oku, şaşırıp kalırsın. Hala bu dini benimseyenler var ama yaygın değil elbet. Yahudiler mi yok etti, Müslümanlar mı bilemiyorum. Bana sanki Müslümanlar bunlara darbe vurdu gibi geliyor ama emin değilim açıkçası.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı