Neden Dinlerde Kadın Değersizleştiriliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
gelişmiş bir ülke istiyorsan bilimle var olsun dinle değil maalesef.
Değil mi? Bilim olguların, olma nedenlerini açıklar. Peki, o olguların iyi veya kötü olduğuna ne karar verir? Bilim mi? Bir olgunun olma nedeni, anca hafifletici sebep olabilir ki buna ahlak karar verir ve bilirsiniz ki bilimde ahlakın yeri yoktur.

Ben hadislere güvenmiyorum. Kuran da kadını dövmeyiniz diye geçmiş. Ben ona inanırım şahsen.

Değer verseydi cariyelik diye bir şey olmazdı, kadını dövün gibi ayetler olmazdı, iki kadının şahitliğini bir erkekle bir tutan olmazdı. Sırf bunlara bakmaya gerek yok, şeriat ile yönetilen ülkelere bakman yeterlidir.

Hristiyan mezhepleriyle ilgim yok açıkçası. ABD halkı çok bağnaz bunu biliyorum.😀

Olabilir, göz gezdirmem gerek, B12 eksikliği hafızamı kötü yönde etkilemiş, eskisi gibi pek hatırlama kapasitem yok.

@Andar Han Bir dini benimseme ihtiyacı hissetseydim akla mantığa uygun tek din bana göre Zerdüştlük. Ülkeler din yerine bilime önem vermelidir, gelişmiş bir ülke istiyorsan bilimle var olsun dinle değil maalesef.

Elbette, bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok.

Eki Görüntüle 491626

Eki Görüntüle 491627

Eki Görüntüle 491628
Her konuda artık islamı kötülemeyi bırak. Daha meallerini doğru bile yorumlayamıyorsun. Bir kere sen git kitabı orjinal diliyle oku. Arapça çok eski bir dil türkçe ise çok yeni. Orada kullanılan vedribûhünne dövün değil ayrılın anlamında kullanılır. Orjinal diliyle okumadığın kitabi çok yeni bir dile çevirip insanları islamdan soğutmayı bırak.

@fatihggk senin okumadığından eminim:) Ayrıca benimle kardeşim diye konuşmazsan sevinirim. Tanımadığın biriyle o şekilde konuşulmaz.

1. Sen biraz oku ama araştır öyle gel ve bilmeden de insanları yargılama olur mu?
2. İslam devletlerinde 7 hatta daha fazla kadınla aynı anda evli olanlar var. Biraz araştır;)
3. Kadının görevi ne mesela? Kölelik, seks, itaat, alınıp satılmak?
4. Kimse hiçbir yerde hizmetçi veya uşak değildir.
5. Cennet anaların ayakları altında evet ama para ile satılan kadınların değildir sanırım.

Senin gibi önyargılı birinden zaten böyle önyargılı bir yaklaşım gelebilirdi. Galiba sen "fatihgg" kullanıcı adlı arkadaşsın. Seninle bir kere daha karşılaşmıştık.

Her konuda artık islamı kötülemeyi bırak. Daha meallerini doğru bile yorumlayamıyorsun. Bir kere sen git kitabı orjinal diliyle oku. Arapça çok eski bir dil türkçe ise çok yeni. Orada kullanılan vedribûhünne dövün değil ayrılın anlamında kullanılır. Orjinal diliyle okumadığın kitabi çok yeni bir dile çevirip insanları islamdan soğutmayı bırak.
Evet sana bu konuda katılıyorum. Türkçe'de bazı Arapça kelimelerin karşılığı yok. Olanların da bazıları yanlış olabiliyor.

Evet sana bu konuda katılıyorum. Türkçe'de bazı Arapça kelimelerin karşılığı yok. Olanların da bazıları yanlış olabiliyor.
Aynen çeviri hataları çok olabiliyor. Çünkü tam kesin karşılığı olmayan kelime ve cümleler var iki dil arasında.

Değil mi? Bilim olguların, olma nedenlerini açıklar. Peki, o olguların iyi veya kötü olduğuna ne karar verir? Bilim mi? Bir olgunun olma nedeni, anca hafifletici sebep olabilir ki buna ahlak karar verir ve bilirsiniz ki bilimde ahlakın yeri yoktur.
Bilimde ahlakin yeri yoktur ama Dinde hem ahlakin hemde bilimin yeri vardir. Meseleyi lutfen insanlara bakipta degerlendirmeyelim lutfen icinde oldugumuz yuzyilda hangi is olurunda ki? Din ile ilgili sorularin hepsinin yaniti gene Din in kilavuzundadir. Insanlarda degil kesinlikle. (Turkce kilavyem olmadigi icin anlayabilirsiniz umarim)

Aynen çeviri hataları çok olabiliyor. Çünkü tam kesin karşılığı olmayan kelime ve cümleler var iki dil arasında.
Arapça bilmeyen birinin Kuran yorumlamasını da pek güvenilir bulmuyorum. Meallere de pek güvenesim gelmiyor. Nasıl Kuran okuyacağız bilemedim. İlla Arapça mı öğrenelim? 😂

@fatihggk senin okumadığından eminim:) Ayrıca benimle kardeşim diye konuşmazsan sevinirim. Tanımadığın biriyle o şekilde konuşulmaz.

1. Sen biraz oku ama araştır öyle gel ve bilmeden de insanları yargılama olur mu?
2. İslam devletlerinde 7 hatta daha fazla kadınla aynı anda evli olanlar var. Biraz araştır;)
3. Kadının görevi ne mesela? Kölelik, seks, itaat, alınıp satılmak?
4. Kimse hiçbir yerde hizmetçi veya uşak değildir.
5. Cennet anaların ayakları altında evet ama para ile satılan kadınların değildir sanırım.

Senin gibi önyargılı birinden zaten böyle önyargılı bir yaklaşım gelebilirdi. Galiba sen "fatihgg" kullanıcı adlı arkadaşsın. Seninle bir kere daha karşılaşmıştık.
Müslüman isen Din kardeşiyiz o açıdan kardeşim diyorum, tanımak önemli değil. :)
Ben yargılamadım gayet açıklayıcı bir şey yaptığımı düşünüyorum.
Sen çok araştırıyorsun o açıdan kafan trilyon olmuş ateist ve gibi şeyler moda oldu zaten.
Kölelik, seks, itaat, alınıp satılmak? Bunu nereden çıkarıyorsun.
Dediğim gibi anlamak istediğin gibi anlayıp yorum yapıyorsun sorun değil benim net ve gerçekli bir şekilde yazdım sen ve senin gibilerinin düşünceleri çok farklı.
Benim burada tek hesabım var oda bu başka hesabım yoktur. Daha da sana cevap vermeyeceğim çünkü senin düşünceler farklı.

Arapça bilmeyen birinin Kuran yorumlamasını da pek güvenilir bulmuyorum. Meallere de pek güvenesim gelmiyor. Nasıl Kuran okuyacağız bilemedim. İlla Arapça mı öğrenelim? 😂
Neden Türkçe değil ki zaten:) İranlı biri ile konuştuğumda mesela bizdeki meallerin neredeyse tamamına yakınının hatalı olduğunu söylemişti bana. Yani Arapça, İngilizce veya başka dil. Hepsi tam birbirine denk gelemez. Hele ki o tarihlerden bugüne kadar getirmek. Tam kaos:)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı