Neden Dinlerde Kadın Değersizleştiriliyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Peki ya alimler?
Alimler arasında da karşı çıkanlar var. Benimseyen alimler daha fazla. Kendilerine göre bir nedeni vardır, ellerindeki bilgi yetersizliği, çıkar ve baskıdan kaynaklı da benimseme ihtimalleri olabilir.
Neyse konu iyice dağıldı, Painkiller bu durumdan hoşlanmamıştır, farklı yerlere çekilmese doğru olur.

Fare üzerinde deney yapmasaydı, diğer hayvanlar üzerinde bilim deney yapmasaydı sen bugün hayatta olmazdı
İşte ahlak burada gizli sen farenin ya da diğer canın denkliğini kendince açıklarsın, halbuki cana can, kana kan, dişe diştir ve her suçun cezası dengi iledir.

@Silinen üye Bugün tıp ilerlemişse bu hayvanlar sayesindedir. İlerlemek istiyorsan, hastalıklara çare bulmak istiyorsan mecbursun denek kullanmaya. Senin dediğin mantıkla hareket edersek hiç hayvan eti yememen lazım o zaman, onlar can sonuç olarak, et yemeden durabilir misin, bitkileri de öldürüyorsun bunlara ne demeli peki.

Oraya inecek isek "acı çektirme" noktası önümüze çıkar. Ben hayvanı yerken acı çektirmemeye özen gösteriyorum ki bu dinimin bana öğretisi ki boğazlamak en acısız ölümdür. Lakin deneylerde hayvanın acısı öngörülmüyor ya da önemsenmiyor. Onu da geç, aydın ve ahlak üzerine doktora yapmış şekilde takılan bir güruh; bazı deniz canlılarını canlı canlı pişiriyor. Hatta bunun olmasının gerekliliği şu an her yerde diğerine aşılanıyor.
Herhangi bir ilmin ilerlemesi sadece benim varlığımın sürekliliği ile açıklanacak ise o ahlaksızlıktır.

Hayvanı yerken acı çektirmemek nasıl oluyor, hayvanı öldürmüşsün işte ne acısından bahsediyorsun.

Hayvanları, bitkileri yemesini biliyorsun, ağaçları kendini ısıtmak için öldürüyorsun bunları yapıp, bilimin denek kullanmasına ahlaksızlık demek akla mantığa zarar bir açıklama.

Hasta oldun diyelim bu kadar ahlaklıysan madem öyle görüyorsun ilaç kullanma da görelim bakalım seni, ilaç kullanmadan durabilir misin elbette hayır.

Elimizde en başarılı sonuç veren teknik şimdilik maalesef bu deneklerdir, bilim bunun üzerine de kafa yoruyor, ilerde alternatif yöntemler çıkarsa onlara yönelirler durum bundan ibaret. Etik olmadığını söylebilirsin, ya yok olacaksın ya da kabulleneceksin elimizde başka alternatif yok. Etik kavramı üzerinden konuşmanız da yanlıştır. Bu durumda hiç et, bitki gibi şeylerde yememelisiniz bu durumda madem etikten bahsedecekseniz konu buralara gelir.

Mesaj atanlar neye göre savunuyorsunuz? Daha inandığınız dini bilmiyorsunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

EKPse-UWkAUBOzn.png

Biraz benzetme yapalım; Microsoft'sunuz ve Windows ürettiniz. İçinde çabanız ve zamanınız var, tabi ki bunun karşılığını para olarak isteyecek ve içinde kendi ürünlerinizin reklamını yapacaksınız. Bu, insanin doğasında var. Nasıl bugün Windows 10, tarayıcıyı değiştirmek istediğinizde "dur, Edge'e bir şans var" diyor, kendi malını savunuyorsa insanların yaptığı her şeyde kendi lehine "reklam"lar olur.

Din de böyle. Bundan 1-2 yüzyıl öncesine kadar kadının seyahat olanakları çok daha sınırlıydı. Hele doğum yapan kadın, mecburen çocuklarla geride kalmak zorundaydı. Söz dışı tek bilgi dağıtım aracı kitaptı, o da heryerde, herkeste yoktu. Mobil olan, bilgiyi farklı yerlerden toplayan ve yayan erkekti.

Bu kadar dağıtım işini üstlenen erkek, evine yeni bir din getirirken yolda "karıma, çocuklarıma söz geçirmemi kolaylaştıracak bir kaç bakış açısı ekleyeyim" diye düşünmüştür mutlaka :) Sonuçta din sadece kitapta yazanlar değildir, bir kültürdür, bir anlama meselesidir. Anlatanlar da ister istemez kendi perspektiflerinden anlatırlar.

Level 1 completed.Please continue to the next level;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı