Neden felsefeyle uğraşanların çoğu ateist, deist, agnostik?

Bir dine, bir tanrıya inanabilirsiniz bunda bir sorun yok ama çıkıp evrimi dinlerle ve tanrıyla bağdaştıramazsınız bunu anlayın. Dine, tanrıya inanıp evrimi kabul edemezsiniz. İnanacaksanız eğer evrimi reddetmek zorundasınız bu kadar basit. Böyle yaparak hem inandığınız tanrıyı, hem de inandığınız dini küçük duruma düşürdüğünüzden bi habersiniz.
Din konusunda katılıyorum -din bilim ile çelişir- ama tanrı inancının evrim teorisi ile herhangi bir çakışma noktası yok. Darwin'in dediği gibi tanrıya inanan biri gayet de evrimi kabul edebilir. Sonuç olarak bakacaksak bu tanrının yasasıdır.
Ve bir söz vardır: Eğer kod çalışıyorsa dokunma. Bence tanrıda böyle yapıyor. Evrende belirli sistemler ve yasalar var ve bunlar tıkırında işliyor -evrenin kusursuz olduğunu kast etmiyorum-

Yani konuya döneceksek sorgulayanlar, büyük adamlar bir ideolojinin peşinden koyun gibi gitmezler. Filozofların dogmaları ve ön kabulleri yoktur. Mesala Atatürk Kemalist, İsa'da Hristiyan değildir. Bu tip dogmalar bilgisiz halkın sorgulamadan kabul ettiği paketlerdir. Kısaca ideolojiler, dinler ve dogmalar avam tabaka içindir.

tanrı inancının evrim teorisi ile herhangi bir çakışma noktası yok. Darwin'in dediği gibi tanrıya inanan biri gayet de evrimi kabul edebilir. Sonuç olarak bakacaksak bu tanrının yasasıdır.
Darwin'in böyle bir sözü yok, hiç duymadım. Çakışma noktası var bir tanrıya ihtiyaç olmadan evrimleşme mümkün. İkincisi evrim kör bir saatçidir, geleceği göremez, plan kurmaz, öngörüsü yoktur. Hiçbir şeyi isteyerek, bilerek tasarlamaz. Bunlar tamamen tanrı kavramına terstir. Önceki mesajlarda dediğim gibi bir tanrının canlıları geliştire geliştire yani öğrenerek yaptığını savunmak bizatihi tanrı kavramına aykırıdır. Canlıların yapısına baktığımızda bunların tanrı ürünü olmadığı apaçık ortada bunu reddetmek için hiçbir geçerli sebep yok. Bir yaratıcı tasarımsal hata yapamaz, bir tanrı bu kadar gaddar olamaz, canlı düşmanı olamaz, sadist olamaz. Şimdiye kadar dünyada tespit ettiğimiz 5 büyük yok oluş var, bir tanrı isteyerek, bilerek sözde oluşturduğu canlıların ölümünden haz alıp düzen inşa ediyor diyorsanız burada çok büyük bir sıkıntı var demektir. Bir tanrı yasa oluşturup canlılığın nasıl yol izleyeceği konusunda en ufak bir bilgisi yoksa burada tanrıdan bahsetmek son derece mantıksız bir söylem. Eğer ki bir tanrı yaşam oluştursaydı tasarımsal kusurlar yaratamazdı, daha iyi bir yol izlerdi. Vahşi doğada canlıların birbirlerine katletmesine, milyarlarca canlının yok olmasına göz göre müsaade edemezdi. Bir tanrının bu kadar gaddar olabileceğini düşünmek akıl mantık işi değil. Var olmuş türlerin %95, bazıları %99 diyor yok olmuş durumda. Şu an dünyadaki yaşam formları %1'lik kısma denk geliyor. Koskoca her şeye gücü yeten tanrı canlıları öldüreceğine farklı bir yol izleyebilirdi, izlemeliydi, küçücük çocuğa bile sorsan daha iyi bir yol çizer. Bir tasarımcı daha önceki çizim tahtasına geri dönebilir, önceki tasarımını çöpe atıp daha mantıklı bir çizim yapabilir. Evrim ise daha önceki çizim tahtasına geri dönemez. Tasarımcının öngörüsü vardır, ancak evrimin öngörüsü yoktur.

Durum bu kadar basittir. Bir tanrının kendisine kulluk etmesi için de insana ihtiyacı yoktur, böyle bir şey yaparak eline ne geçecek tanrının. Film mi çeviriyoruz burada milyarlarca gezegen, yıldız, galaksi, gökcismi yapmışım işim gücüm yok kendime insan üreteyim de bana kulluk etsinler etmeyeni cezalandırayım bir tanrı bu kadar basitleştirilemez. Ayrıca şu an ki yasalar sadece içinde bulunduğumuz evren için geçerli. Başka evrenlerde bambaşka yasalar olabilir.

İnandığın dindeki gibi birden ortaya çıkmadın, ortaya çıkma sürecinde planlı, kasıtlı değil.

Dinde, "birden ortaya çıkma" söz konusu mu? "Müteşabih" ve "muhkem" diye bir ayrım var bilir misiniz? Bazı ayetler yoruma açıktır ve yorumcuyu bağlar. Gerçekte ne olduğu hakkında net bilgi yoktur ki yaratılış ayetleri de bu sınıftadır. Bunlarin da pek çok farklı yorumu vardır. Siz, din hakkındaki kısıtlı bilginizle "o olmaz, bu olur, ben senden çok biliyorum" derken, daha basit hususlar konusunda bilgi sahibi değilsiniz.

Bu yazdıklarınla evrim hakkında hiçbir şey bilmediğini bir daha kanıtladın bravo sana. Bunu yazmakla evrim biliyorum diyen bilgisiz adamın tekisin.

Neymiş ki doğrusu, söyleseydiniz.

Anlamaya çalıştığımız kitabın bilimle işi yok diyor. Sonra biz bu bilgi yoksunlarına bilgisiz deyince zorlarına gidiyor. İçlerinde bir tane dürüst, bilgili biri yok, hepsi sahtekarlık, düzenbazlık peşinde.

Bilimle işi yok. Çünkü andaki bilimin elinde mevcut olan veri ile sahip olunan bilgi, zaman içinde nereye ulaşır bilinmemekte; fakat dinin işaret ettiği ahlaki normlar, herhangi bir zamanda insanın toplumsal düzeni sağlayabilmesi için ortaklaşabilmekte ve sizin anlamamakta direttiğiniz nokta; bilimin, yeryüzündeki adaletsizliğe dair çözümü var mı? Yok. Dinin çözümü var mı? Var.

Elma ile armutu çarpıştırıp, sağa sola sallayarak sözde aydını oynamaya devam edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Darwin'in böyle bir sözü yok, hiç duymadım. Çakışma noktası var bir tanrıya ihtiyaç olmadan evrimleşme mümkün. İkincisi evrim kör bir saatçidir, geleceği göremez, plan kurmaz, öngörüsü yoktur. Hiçbir şeyi isteyerek, bilerek tasarlamaz. Bunlar tamamen tanrı kavramına terstir. Önceki mesajlarda dediğim gibi bir tanrının canlıları geliştire geliştire yani öğrenerek yaptığını savunmak bizatihi tanrı kavramına aykırıdır. Canlıların yapısına baktığımızda bunların tanrı ürünü olmadığı apaçık ortada bunu reddetmek için hiçbir geçerli sebep yok. Bir yaratıcı tasarımsal hata yapamaz, bir tanrı bu kadar gaddar olamaz, canlı düşmanı olamaz, sadist olamaz. Şimdiye kadar dünyada tespit ettiğimiz 5 büyük yok oluş var, bir tanrı isteyerek, bilerek sözde oluşturduğu canlıların ölümünden haz alıp düzen inşa ediyor diyorsanız burada çok büyük bir sıkıntı var demektir. Bir tanrı yasa oluşturup canlılığın nasıl yol izleyeceği konusunda en ufak bir bilgisi yoksa burada tanrıdan bahsetmek son derece mantıksız bir söylem. Eğer ki bir tanrı yaşam oluştursaydı tasarımsal kusurlar yaratamazdı, daha iyi bir yol izlerdi. Vahşi doğada canlıların birbirlerine katletmesine, milyarlarca canlının yok olmasına göz göre müsaade edemezdi. Bir tanrının bu kadar gaddar olabileceğini düşünmek akıl mantık işi değil. Var olmuş türlerin %95, bazıları %99 diyor yok olmuş durumda. Şu an dünyadaki yaşam formları %1'lik kısma denk geliyor. Koskoca her şeye gücü yeten tanrı canlıları öldüreceğine farklı bir yol izleyebilirdi, izlemeliydi, küçücük çocuğa bile sorsan daha iyi bir yol çizer. Bir tasarımcı daha önceki çizim tahtasına geri dönebilir, önceki tasarımını çöpe atıp daha mantıklı bir çizim yapabilir. Evrim ise daha önceki çizim tahtasına geri dönemez. Tasarımcının öngörüsü vardır, ancak evrimin öngörüsü yoktur.

Durum bu kadar basittir. Bir tanrının kendisine kulluk etmesi için de insana ihtiyacı yoktur, böyle bir şey yaparak eline ne geçecek tanrının. Film mi çeviriyoruz burada milyarlarca gezegen, yıldız, galaksi, gökcismi yapmışım işim gücüm yok kendime insan üreteyim de bana kulluk etsinler etmeyeni cezalandırayım bir tanrı bu kadar basitleştirilemez. Ayrıca şu an ki yasalar sadece içinde bulunduğumuz evren için geçerli. Başka evrenlerde bambaşka yasalar olabilir.
Tanrı denildiği zaman Semavi dinlerde ki gibi gökte oturan ak sakallı bir adamdan bahsediyorsanız evet öyle bir tanrı yok.

Benim kast ettiğim tanrı sistemin yani evrenin kendisi. Her şey tanrının bir parçası ve aynı zaman da her şey tanrı. Madde yok olmaz ve yoktan da var olmaz. Bu tanrı içinde geçerlidir. Tanrı yok olmaz ve yoktan da var olmaz. O halde tanrı ve madde eşittir.

Ayrıca yaratılış hikayesi içerisinde çelişki bulundurur. Çünkü tanrı tanrı olmak için yaratmak zorundadır. Bu da tanrının bağımlı olduğunu gösterir. En basit tabiri ile Resim çizmeyen Ressam Ressam olmaz. Bu sebeple tanrı yaratan değil doğrudan her şeyin kendisidir. Tanrı kendini yani bizi var ettiği için evren var.

Ayrıca türlerin %99'unun yok olması tanrının başarısız olduğunu göstermez. Bu bir döngüdür. Bir evren yok olur sonra yeniden başlar. Big Bang ve Big Crunch.

Sen bu sisteme "X" dersin ben "tanrı" derim değişen bir şey olmaz. Burada tek değişen şey pozisyondur.

Big Bang'den önce Big Crunch vardı. Ondan önce de Big Bang vardı. Yani bu bir döngü. Evren sürekli yok -içine çöküp- olup yeniden oluşuyor. Ve ayrıca inandığınız kitap bilim ile çelişiyor. İşinize gelince bilimi cımbızlayıp mucize uyduruyorsunuz. İşinize gelmeyince de bilim çelişkili filan diyorsunuz. Evrimi red ediyor. Arkeolojinin sahte olduğunu söyleyip Arkeolojinin bulduğu papirüslerden mucize uyduruyorsunuz ama.

Bizim cımbızladığımız yok bilimin çelişkili oluduğunu söyleyende yok. Kendin uydurup kendin konuşuyorsun bilim denen şey her yüzyılda değişen gelişen bir kavram şu an bilimin sunduğu bilgilerin %100 kesinliği var demek yanlıştır, yetmedi 3,5 dinsizin çelişiyor deyip birçok insansın çelişiyordur o zaman dediğini söyleyebilirim ama ispatlayamam madem böyle bir sözünüz var, o zaman argümanlarınızı sununuz boş torbadan sallamak yerine. Ama inandığım kitapta bilim ile ilgi birden fazla argüman bulunmakta. Sağlıcakla kalınız.

Enbiya 31'in yanlış olduğunu araştırarak öğrendin çünkü bu bilimle uğraşan biri değilsin bende değilim ve bende araştırdım ve bununla ilgili bir makale vereyim https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1195195
+ Yaratılış sürecinde yerkürenin dahilinde yer alan çeşitli gazların ve maddelerin hareket etmeleri sonucu yer daima sarsıntıya maruz kalırdı. O daimi sarsıntıdan insanları korumak için beşikleri olan yer küresinin bu sarsıntılardan kurtarılması adına dağlar birer kazık gibi yerin derinliklerinden itibaren perçin edilmiştir.
+Güneş'ten ayrılırken yerküresi de ateş kütlesi idi. İç sarsıntılarla ateşin dışarıya sızmasını ve her tarafın yaşanmaz hale gelmesini önlemek için dağlar yaratmıştır. Ve volkanik olayların şehadetiyle yer küresi bu dağların menfezinden teneffüs ettiği için şiddetli sarsıntıların olmasını önlenmiş ve insanların sağa-sola savrulmasına engel olunmuştur.
İnternet çok büyük kaynak aracıdır sorularınızı benden önce internete sorsaydınız daha mutmain olacağınız cevaplar alırdınız
Buradada (Tarık 5 -7 ) ayetinin manasını anlatıyor
Sorgulama üzerine attığınız ayetin neden indiğini ve ondan sonra neden yaşandığını bilmediğinizi varsayıyorum ve sorgulamaya yönelik ayetleri paylaşıyorum

Kuran evrenin yaratılışını sorgulamamızı ister (Enbiya Suresi, 30)
Kuran insanın yaratılışını sorgulamamızı ister (Kıyame Suresi, 37)
Kuran atalarımızın dinini sorgulamamızı ister (Bakara Suresi, 170)
Bir kitap Allah katından olması gerekiyorsa hangi şarta uyması gerekiyor? Kur'an bizzat Kuran'ın kendisini sorgulamamızı ister (Nisa Suresi, 82)
Kuran peygamberi sorgulamamızı ister (Yunus Suresi, 38)
Rahman 19,22
Birbirine açılan, fakat suları kesinlikle birbiriyle karışmayan denizlerin bu özelliği, okyanus bilimciler tarafından çok yakın bir zaman önce keşfedilmiştir. "Yüzey gerilimi" adı verilen fiziksel bir kuvvet nedeniyle, komşu denizlerin sularının karışmadığı ortaya çıkmıştır. Denizlerin farklı yoğunluklarından kaynaklanan yüzey gerilimi, âdeta bir duvar gibi sularının birbirine karışmasını engeller. (Richard A. Davis, Principles of Oceanography, Addison-Wesley Publishing Company, Don Mills, Ontario, s. 92-93)
Ayrıca başka bir anlatımda bırakıyorum https://www.aklinyolu.info/post/kur...işmamasi-anlatisi-bi-li-msel-çeli-şki-mi-di-r

Gerçekten kaynak olarak internet büyük bir dehliz ben sizin aradıklarınızı kolayca arayıp buldum, gerçekten sen bunları araştırmadan mı buraya soru olarak attın?

-Dünyada soğuyunca yuvarlak yapısından dolayı kabuk plakalar halinde oluşmuştur. Bu plakalar magmanın üstünde yüzdüğü için arz istikrar halinde değildi. Ne zaman bu plakalar birbirlerine çarpmaya geçmeye başladı aralarında perçin vazifesi gören noktalar oluştu. İşte bu noktalar arzın üzerinde dağları oluşturdu. Yani dağlar oluştukça dünyadaki plakaların hareketler yavaşlamaya başladı.

-Kur'anda insanın hem balçıktan (su ve çamurdan) yaratıldığını söyler hem de sadece sudan. Birincisi ilk yaratılıştır. İkincis ise üreme ile olandır. Omurga ile göğüs kemiği: Omurga senin vücudunun arkasını göğüs kemiği ise önünü işaret eder yani bu ifade bu suyun başka bir su değil bizzat senin vücudundan-nefsinden çıkan su olduğunu belirtir. Zaten bu bilgi herkes tarafından bilinen bilgidir. Suyun üreme hücresi ve yumurtalardan geldiğini bilmeyen yoktur.Bunu 10000 yıl önceki adam da bilir. Burada hata yapıldı demek komiktir.

Sizden önce bir topluluk böyle sorular sormuşlar sonra o yüzden kafir olmuşlardı. (Maide 102)

-Bu başlıkla alakalı tek konu bu. Daha önceki yorumumda da söylemiştim. Aklınca mantıksal çözümleme yaparken sığlığınızdan dolayı birçok mantıksal hata yapıyorsunuz. Sorguma yapıyorum derken de ayarı kaçırıp ota bota şüphe atıyorsunuz. Burada mesele sorgulama değil, sorgulamadaki sistemsizlik, ölçüsüzlük ve her şeyi cevaplayama çalışıp zındıklaşma durumudur.

-Gulf stream akıntısı nasıl oluyor o zaman

Buradaki tartışma çok seviyesiz. Cevap veresim gelmiyordu ama dayanamadım yazdım.

Bence bu başlığı farklı tartışmalarla kirletmeyin. Evrimi tartışacaksanız ona başka başlık açın. Dinde hatalardan bahsedecekseniz ona başka başlık açın. Burada felsefecilerin çoğu niye zındıktır tartışması yürümeli.

Enbiya 31'in yanlış olduğunu araştırarak öğrendin çünkü bu bilimle uğraşan biri değilsin bende değilim ve bende araştırdım ve bununla ilgili bir makale vereyim https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1195195
+ Yaratılış sürecinde yerkürenin dahilinde yer alan çeşitli gazların ve maddelerin hareket etmeleri sonucu yer daima sarsıntıya maruz kalırdı. O daimi sarsıntıdan insanları korumak için beşikleri olan yer küresinin bu sarsıntılardan kurtarılması adına dağlar birer kazık gibi yerin derinliklerinden itibaren perçin edilmiştir.
+Güneş'ten ayrılırken yerküresi de ateş kütlesi idi. İç sarsıntılarla ateşin dışarıya sızmasını ve her tarafın yaşanmaz hale gelmesini önlemek için dağlar yaratmıştır. Ve volkanik olayların şehadetiyle yer küresi bu dağların menfezinden teneffüs ettiği için şiddetli sarsıntıların olmasını önlenmiş ve insanların sağa-sola savrulmasına engel olunmuştur.
İnternet çok büyük kaynak aracıdır sorularınızı benden önce internete sorsaydınız daha mutmain olacağınız cevaplar alırdınız
Buradada (Tarık 5 -7 ) ayetinin manasını anlatıyor
Sorgulama üzerine attığınız ayetin neden indiğini ve ondan sonra neden yaşandığını bilmediğinizi varsayıyorum ve sorgulamaya yönelik ayetleri paylaşıyorum

Kuran evrenin yaratılışını sorgulamamızı ister (Enbiya Suresi, 30)
Kuran insanın yaratılışını sorgulamamızı ister (Kıyame Suresi, 37)
Kuran atalarımızın dinini sorgulamamızı ister (Bakara Suresi, 170)
Bir kitap Allah katından olması gerekiyorsa hangi şarta uyması gerekiyor? Kur'an bizzat Kuran'ın kendisini sorgulamamızı ister (Nisa Suresi, 82)
Kuran peygamberi sorgulamamızı ister (Yunus Suresi, 38)
Rahman 19,22
Birbirine açılan, fakat suları kesinlikle birbiriyle karışmayan denizlerin bu özelliği, okyanus bilimciler tarafından çok yakın bir zaman önce keşfedilmiştir. "Yüzey gerilimi" adı verilen fiziksel bir kuvvet nedeniyle, komşu denizlerin sularının karışmadığı ortaya çıkmıştır. Denizlerin farklı yoğunluklarından kaynaklanan yüzey gerilimi, âdeta bir duvar gibi sularının birbirine karışmasını engeller. (Richard A. Davis, Principles of Oceanography, Addison-Wesley Publishing Company, Don Mills, Ontario, s. 92-93)
Ayrıca başka bir anlatımda bırakıyorum https://www.aklinyolu.info/post/kuranda-deni-zleri-n-karişmamasi-anlatisi-bi-li-msel-çeli-şki-mi-di-r

Gerçekten kaynak olarak internet büyük bir dehliz ben sizin aradıklarınızı kolayca arayıp buldum, gerçekten sen bunları araştırmadan mı buraya soru olarak attın?
Allah böyle "kusurlu" bir dünya yaratıyor ve bunu düzeltmek için dağlarla yamalıyor. Başta niye deprem olmayan Dünya yaratmamış?

Gökten koyun indiğine, kayadan deve çıktığına, ayın yarıldığına, Kızıldeniz'in bölündüğüne inananlar, kutsal kitaplarında bilim olduğuna inanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki;

• Dünya altın günde mi yaratıldı?
  • Düşünebilen kalp midir?
  • Sperm, bel ve kaburga arasından mı çıkıyor?
  • İnsan, topraktan mı yaratıldı?
  • Dağlar, göğü mü tutuyor?
  • Kuşlar, Tanrının desteğiyle mi havada uçuyor?
  • Tatlı ve tuzlu su birbiriyle karışmaz mı?
  • Yıldızlar, cehennem azabı mıdır? Şeytanı savuşturmak amaçlı mı yaratıldı?
  • Güneş, balçığa mı batıyor?
İsterseniz daha soru çıkarabilirim. Komik olmayın..

KESKİN NİŞANCI YANILGISI

Teksaslı bir kovboy, bir tepenin üzerinden, bir başka tepedeki ahıra doğru ateş etmektedir. Ahır o kadar uzaktadır ki, atışın yapıldığı tepeden açıkça görünen tek şey, orada bir ahırın olduğudur.

Teksaslı kovboy, atışları yaptıktan sonra, ahırın yanında bekleyen yardımcısı, kurşun deliklerinin bulunduğu en yoğun noktayı merkez alarak, hedef tahtası çizer. Sonucunda rastgele meydana gelen bir olay, bilinçli bir hareketmiş gibi görünür. Sonrasında da Teksaslı Kovboy muhteşem bir keskin nişancı olduğuna herkesi ikna eder. (Alıntıdır.)

Bilimle işi yok. Çünkü andaki bilimin elinde mevcut olan veri ile sahip olunan bilgi, zaman içinde nereye ulaşır bilinmemekte; fakat dinin işaret ettiği ahlaki normlar, herhangi bir zamanda insanın toplumsal düzeni sağlayabilmesi için ortaklaşabilmekte ve sizin anlamamakta direttiğiniz nokta; bilimin, yeryüzündeki adaletsizliğe dair çözümü var mı? Yok. Dinin çözümü var mı? Var.

Elma ile armutu çarpıştırıp, sağa sola sallayarak sözde aydını oynamaya devam edebilirsiniz.
Ben, Andar hocamın bu dediğine non-teist biri olsam bile katılıyorum. Kutsal metin, hüküm içermeli, mucize değil.. Ben, yine bu hükümlere uymak zorunda değilim bir non-teist olarak ama mantıklı olan budur..

Örn;

Zerdüştlüğün kutsal metni olan Avesta'nın Yasna bölümünde kişinin, ne için nasıl dua edeceğini yazar.. Ve Yasna'da 4 bölümden oluşur.

Dağlar yaratıldı ise, dağlar için şükran sunup dua edeceksin. Geri kalan senin elinde değildir.

Son düzenleme:
Allah böyle "kusurlu" bir dünya yaratıyor ve bunu düzeltmek için dağlarla yamalıyor. Başta niye deprem olmayan Dünya yaratmamış?

Bu nasıl saçma düşünce? O zaman insanlar yediklerinin artık kısmına belli yollarla dışarı atmamalı yaşam bir döngüden ziyade sebep sonuç ilişkisine girerdi kusurlu olan bir dünya yok depreme zaten dünya için kusur demeniz sizin bilgisizliğinden kaynaklı. SEL zelzele gibi doğal afetler zaten büyük oranla insan hatası evren "mükemel" bir döngü içinde, döngüyü bozan insan tanrıyamı laf ediyor. oradaki ayette depremden bahsetmiyor zaten iyi okuyun ve öyle konuşun.

Gökten koyun indiğine, kayadan deve çıktığına, ayın yarıldığına, Kızıldeniz'in bölündüğüne inananlar, kutsal kitaplarında bilim olduğuna inanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki;

• Dünya altın günde mi yaratıldı?
  • Düşünebilen kalp midir?
  • Sperm, bel ve kaburga arasından mı çıkıyor?
  • İnsan, topraktan mı yaratıldı?
  • Dağlar, göğü mü tutuyor?
  • Kuşlar, Tanrı'nın desteğiyle mi havada uçuyor?
  • Tatlı ve tuzlu su birbiriyle karışmaz mı?
  • Yıldızlar, cehennem azabı mıdır? Şeytanı savuşturmak amaçlı mı yaratıldı?
  • Güneş, balçığa mı batıyor?
İsterseniz daha soru çıkarabilirim. Komik olmayın.

KESKİN NİŞANCI YANILGISI

Teksaslı bir kovboy, bir tepenin üzerinden, bir başka tepedeki ahıra doğru ateş etmektedir. Ahır o kadar uzaktadır ki, atışın yapıldığı tepeden açıkça görünen tek şey, orada bir ahırın olduğudur.

Teksaslı kovboy, atışları yaptıktan sonra, ahırın yanında bekleyen yardımcısı, kurşun deliklerinin bulunduğu en yoğun noktayı merkez alarak, hedef tahtası çizer. Sonucunda rastgele meydana gelen bir olay, bilinçli bir hareketmiş gibi görünür. Sonrasında da Teksaslı Kovboy muhteşem bir keskin nişancı olduğuna herkesi ikna eder. (Alıntıdır.)

Ben, Andar hocamın bu dediğine non-teist biri olsam bile katılıyorum. Kutsal metin, hüküm içermeli, mucize değil. Ben, yine bu hükümlere uymak zorunda değilim bir non-teist olarak ama mantıklı olan budur.

Örneğin;

Zerdüştlüğün kutsal metni olan Avesta'nın Yasna bölümünde kişinin, ne için nasıl dua edeceğini yazar. Ve Yasna'da 4 bölümden oluşur.

Dağlar yaratıldı ise, dağlar için şükran sunup dua edeceksin. Geri kalan senin elinde değildir.

Gerçekten bu iş sıkıcı olmaya başladı. Sorularınızın hepsinin cevapları mevcut internet yahut başka yerlerde buraya cevabı belli olan soruları yazmayıp verilen cevapların sizi tatmin etmeyen yerlerini yazsanız daha güzel olur. Bundan önce dediğim gibi 2 mucize yazıp bunlara kahkaha emojisi bırakmanız çok ironik. mucize mantığa ters olması imkansız şeylerin olmasıdır mucize. Kuranda zaten , ay ayrılmış diye iman etmeni beklemiyor inanan kişi için mucizeye inanç beklenir inanmayan kişi için mucize yorumlamak konuşmak için yer aramaktan başka bir şey değil.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı