Neden herkes mutsuz?

Sebebi basit, pandemi ve ekonomik sıkıntılar, Türkiye'de ekonomi yüzünden insanlar bir hobi edinemiyor, en basitinden oyun oynamak bile hobiyken oyun fiyatları, bilgisayar fiyatları belli, pandemi yüzünden dışarı da çıkılmıyor zaten, haliyle insanlar çok bunalmaya ve mutsuz olmaya başladı.

Sebebi basit, pandemi ve ekonomik sıkıntılar, Türkiye'de ekonomi yüzünden insanlar bir hobi edinemiyor, en basitinden oyun oynamak bile hobiyken oyun fiyatları, bilgisayar fiyatları belli, pandemi yüzünden dışarı da çıkılmıyor zaten, haliyle insanlar çok bunalmaya ve mutsuz olmaya başladı.
Diyorsunuz ki bütün suç virüste.

Bu mesajımdan bunu mu anladınız? İnsanlar zaten ekonomik sebeplerden dolayı bunalımda son 4 yıldır, insanlar hobi bile edinemiyor, üstüne virüsün hayatı kısıtlaması da tuz biber oldu, okuduğunuzu anlamanız için bol bol kitap, makale vesaire okumanız iyi olacaktır.

Bu mesajımdan bunu mu anladınız? İnsanlar zaten ekonomik sebeplerden dolayı bunalımda son 4 yıldır, insanlar hobi bile edinemiyor, üstüne virüsün hayatı kısıtlaması da tuz biber oldu, okuduğunuzu anlamanız için bol bol kitap, makale vesaire okumanız iyi olacaktır.
Hocam yanlış anlamayın konuyu canlandırmak istedim.

Arkadaş, diğer okullar 3 hafta tatil yapıyor; bizim sadece 1 haftamız boştu, bu hafta yığınla ödev verdiler, haftaya diğer öğrenciler tatil yaparken biz ise canlı ders yapacağız!
(8. sınıf değilim, 6. sınıfım!)
(Nisan tatilini ise siz 3 hafta tatil yaptınız deyip, vermeyeceklerine eminim.)

Beni tarif ettin hocam bize de gramına kadar aynı şeyleri dediler. Ve yaptılar 1 hafta tatile 50 sayfa ödev verdiler.

Aile baskısı, ailenin her şeye karışması, okul, sınavlar, ekonomik durum, mülteciler, yeni bir iPhone çıktığında tanıtımını izlemekle yetinmek, PS5 alamamak, adam akıllı bir PC toplayamamak, adam akıllı telefon alamamak, sıfır araba almak yerine 2.el araba bile alamamak, zengin olmamak, covid19, evde tıkılı kalmak, uzaktan eğitim saçmalığı bunları saydın şimdilik benim mutsuzluğumun nedeni bunlar.

Suç virüste değil virüsten önce de kötüydü ekonomi. Var ya bu kriz 2001 krizinden daha da kötü. 2002-2013 arası iyi idi. Türkiye için alım gücü yüksekti ki 2013 yılında cumhuriyet tarihinde en yüksek milli gelire ulaşıldı kişi başına 13500 dolar. Ama şimdi Bulgaristan bile geçmiş Türkiye’yi alım gücü düşmüş daha da düşmeye devam ediyor. Milli gelir düşmüş daha da düşmeye devam ediyor. Ülkede et yemek lüks olmuş onu geçtim lokantada yemek bile lüks olmuş. Teknoloji lüks olmuş. Milli gelir 7650 dolar ve düşmeye de devam ediyor. Eskiden Türkiye polonya nın bile önündeyken şimdi baya arkasında.
Araba fiyatları uçmuş. Ev fiyatları uçmuş. Market fiyatları uçmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı