Neden insan olduğumuz için birleşemiyoruz?

Yani çatışma insan doğasında var mı demek istiyorsunuz?
Evet. Güçlü olan gucsuzu ezer, bu her yerde böyledir. Sadece gelişmiş hayvanlar insan hakları gibi palavralar sıkarak diğerlerine göre daha masum olduklarının reklamını yapar.

Aslında o kadar gelişmiş canlılar değiliz. İçgüdü dediğimiz şeyi engelleyemeyiz. Yani füze de üretsek bilgisayar da üretsek içgüdülerimiz değişmiyor. Hala kendimizden büyük olana bir "ilginç" bakıyoruz. Kendimizin altında fakir olur ona farklı davranırız. Üstümüzde biri olur ona daha iyi, saygılı davranırız. İstemesek bile.

Türkiye gibi bir ülkenin turistleri korkutmaması için garip garip maskeler çıkarıyor sen de diyorsun ki niye füze üretmiyoruz niye hastane üretmiyoruz. Ülkemizin 5-10 milyon dolar için girdiği şekillere bak herhangi bir Avrupa ülkesinde böyle bir şey olsa halk ayaklanır ama bizim halkımız ayaklanmaz ayaklanamaz.

Türkiye gibi bir ülkenin turistleri korkutmaması için garip garip maskeler çıkarıyor sen de diyorsun ki niye füze üretmiyoruz niye hastane üretmiyoruz. Ülkemizin 5-10 milyon dolar için girdiği şekillere bak herhangi bir Avrupa ülkesinde böyle bir şey olsa halk ayaklanır ama bizim halkımız ayaklanmaz ayaklanamaz.
Bana mı diyorsunuz hocam?

Tarihte insanlar birlik olmak için hep çatıya ihtiyaç duydular. Bu genelde din oldu. Son yıllarda ise milliyetçilik dini geride bıraktı. Neden sadece insan olduğumuz için birlikte yaşayamıyoruz? Neden saçma saçma "sen arapsın, sen ingilizsin, sen türksün" triplerine giriyoruz? Neden birleşmeye çalışırken kendimizi ayrıştırıyoruz? Ülkede yaşayanları siz şusunuz busunuz diye birleştirirken diğer dünyadan ayrıştırmış oluyoruz, fark etmiyor musunuz? Neden füze yerine oyuncak üretmiyoruz? Neden kışla yerine hastane yapmıyoruz?

Bunu tamamen cahilliğe, geri kafalılığa, barbar zihniyete bağlıyorum ben. Avrupa'ya bakın. Adamlar 2 dünya savaşı çıkardı, 30 milyon Avrupa'lı birbirini öldürdü, tarihte Avrupa'lı devletler en çok zararı birbirine verdiler ama şu an tamamen birlik olmuş durumdalar. Kendi içlerinde sınırlar kalktı, para biriminde birlik hemen hemen sağlandı. Sadece İngilizce bilerek tüm Avrupa'yı rahat rahat gezebilirsin. Peki biz Orta Doğu'da ne yapıyoruz? Yok o şunu yaptı, yok bunu yaptı diye birbirimizi gırtlaklıyoruz.

Çünkü diğer milletlerle çok iyi bir geçmişimiz olmadığından iki millette birbirinden nefret ediyorlar.

Birkaç gündür tuvalete girdiğimde düşünüyorum.
Aslında aynı Bakü-Tiflis-Ceyhan'da olduğu gibi petrol temelli bir ortaklık olabilir.
Din kardeşimiz temelli ortaklıklar daha fazla para verenler yüzünden bozuluyor çünkü.
Ortadoğu'da, en azından bitene kadar, Avrupa veya diğer ülkelere petrolü en karlı şekilde ihraç etmeye yönelik bir politika izlenebilir. Ortak ticaret anlaşmaları imzalanabilir. Güzel de olur. Burada açtığınız konuya beğeni atanların yarısı faşist zaten. Gelip bir de konuda Araplar'a hakaret filan ediyorlar akıllarınca :ROFL:

Geri
Yukarı