Neden insan olduğumuz için birleşemiyoruz?

Tarihte insanlar birlik olmak için hep çatıya ihtiyaç duydular. Bu genelde din oldu. Son yıllarda ise milliyetçilik dini geride bıraktı. Neden sadece insan olduğumuz için birlikte yaşayamıyoruz? Neden saçma saçma "sen arapsın, sen ingilizsin, sen türksün" triplerine giriyoruz? Neden birleşmeye çalışırken kendimizi ayrıştırıyoruz? Ülkede yaşayanları siz şusunuz busunuz diye birleştirirken diğer dünyadan ayrıştırmış oluyoruz, fark etmiyor musunuz? Neden füze yerine oyuncak üretmiyoruz? Neden kışla yerine hastane yapmıyoruz?

Bunu tamamen cahilliğe, geri kafalılığa, barbar zihniyete bağlıyorum ben. Avrupa'ya bakın. Adamlar 2 dünya savaşı çıkardı, 30 milyon Avrupa'lı birbirini öldürdü, tarihte Avrupa'lı devletler en çok zararı birbirine verdiler ama şu an tamamen birlik olmuş durumdalar. Kendi içlerinde sınırlar kalktı, para biriminde birlik hemen hemen sağlandı. Sadece İngilizce bilerek tüm Avrupa'yı rahat rahat gezebilirsin. Peki biz Orta Doğu'da ne yapıyoruz? Yok o şunu yaptı, yok bunu yaptı diye birbirimizi gırtlaklıyoruz.

Her şey çıkara bağlı bir yerde o kadar da kardeşlik duygusu olduğunu sanmıyorum. Ayrıca çoğu insanın bir felaket olmadıkça geçmişte kendi atasını öldürenle birleşeceğini sanmıyorum.

Çok küçümsüyorsun ülkeyi eskiden daha kötüymüş alım gücü yokmuş bak şimdi marketler hep dolu.
Ne alakası var? Ülkeyi küçümsemiyorum. Konuyu değiştirmeyin. Eskiyi bende biliyorum. Ama alım gücü eksiden şimdiye göre biraz daha iyiydi. Milli gelir düşüktü ama o kadar da fakirlik yoktu. Tek maaşla geçinilebiliyordu. Şimdi maaş yetiyor mu millete? Et fiyatları da o zaman çok yüksek değildi. Arkadaş İsviçre de yaşıyor herhalde. Sen şimdiye bir bak bir de. Ne haldesin paran pul olmuş alım gücün yerlerde. Milli gelirin yıldan yıla düşüyor.

Çok küçümsüyorsun ülkeyi eskiden daha kötüymüş alım gücü yokmuş bak şimdi marketler hep dolu.
Yuh be. Ciddi misin? Yahu her gün 3 kişi intihar ediyor maddi durumu yüzünden. Eskiden alım gücü daha yüksekti. Tüp kuyruğu falan hikaye. 2021 yılında tüp kuyruğuna mı gireceğim ben? Asgari ücret yıllardır aynı dolar bazında. Ama gelmiş burada koyunluk yapıyorsun.

Her şey çıkara bağlı bir yerde o kadar da kardeşlik duygusu olduğunu sanmıyorum. Ayrıca çoğu insanın bir felaket olmadıkça geçmişte kendi atasını öldürenle birleşeceğini sanmıyorum.
E birleştiler işte bilader? Görmüyor musun Avrupa Birliğini? Çıkar mıkar, birleştiler işte. Almanya 1940'da az mı Fransız, İngiliz, Leh katletti? Hepsi birleşti işte. Adamlar Hollanda'yı altyapısına kadar bombaladılar.

Eskiden çok daha iyiydi ülke. Eskiden alım gücü çok daha yüksekti.

Kısa vadeli ekonomik reform olunca böyle oldu.

Felaket? Nükleer savaş sonucu yer altında yaşamak gibi mi?

Geri
Yukarı