Neden Kalkış ve İnişte Pencerelerin Açık Olmasını İsterler?

Sence Dertleri Ne Bunların?

• Oy verenlerin toplamı
    98
@painkiller kral cevap değiştirebiliyor muyuz? @Shimada Sensei'in yorumunu gördükten sonra C diyorum. En mantıklısı o geldi. Cevapları çok dikkatli okumamıştım. Aklıma şu geldi. Hep uçakların en tehlikeli zamanları kalkış ve iniş diyorlar. Onunla alakası var mı? Bilmiyorum, şuan felaket şekilde sallıyor da olabilirim. :D

Kalkış ve iniş bir uçuşun en riskli anlarıdır. Olası bir acil durumda uçağı hemen terk etmemiz gerekir. Pencerelerin açılma sebebi ise gözümüzün dışardaki ışığa alışmasını sağlamaktır. Cevap C.

Bakın Google'a da bakmadım. Bu yorumu @painkiller da beğendiğine göre cevap tescillenmiştir 😁
Te gittin ordan ona mı baktın yoksa🤣 Google amca olmadığı için kopya diyemeyiz tabii buna:)
ama sonuçta pratik bilgim yok diye yutuyorum.
Yutuyorum da ne demek öyle? Ben yalan veya uydurmasyon bir şeyi hele ki böyle soru sorarak asla söylemem burda. Üzüldüm böyle bir söylemde bulunmana açıkçası...

Gelelim cevaba yavaştan, şıklardan giderek hatta detaylandırabiliriz:)

Kabinin aydınlatması için dışarının ışığı kullanılmaz. Bunun yerine kabindeki soluk ışıklar kullanılır veya tamamen karartılarak sadece acil ışıklar ile aydınlatılır. Dışardan gelecek ışık göz aldanmasına da sebep olabilir ayrıca:)

Acil çıkış kapıları zaten bellidir:) Ayrıca @saY 'ın da dediği gibi baya dayanıklı malzemelerdir onlar kolay kolay kıramazsın. Kırmayı başarsan bile zaten oradan sığabilecek kişi sayısı 5-6'yı geçmez sanırım uçakta:)

Basınç farkını dengelemek için camlardaki güneşliklerin hiçbir etkisi yoktur maalesef:) Çünkü zaten yalıtım sağlayan bir malzeme değildir:) Sadece ışığı engeller o kadar. Ayrıca kabin basıncı tamamen valfler ile otomatik olarak dengelenir. Bu şıkkı sadece kafa karışsın, daha bilimsel bir cevapmış gibi görünsün diye yazmıştım:) Halbuki en alakasız cevap buydu maalesef kusura bakmasın kimse🤣

Pilotlar sadece ön ve kendi hizalarındaki yan tarafları görebilirler. Geriye doğru çok kısıtlı bir görüşleri vardır sadece. Fakat kalkış veya iniş esnasında herhangi bir arıza veya aksaklık yaşanırsa önce kabin ekibi sonra yolcuların görerek uyarması için güneşliklerin her zaman açık kalması bir standarttır. Çünkü gözlem yapan fazladan bir çift göz her zaman büyük avantaj ve fayda sağlar. Bu yüzden kabindeki herkesin dışarıyı görebilmesi için camlar yani güneşlikler her zaman açık olması gerekir:)

En erken ve en doğru cevabı veren @Alpha Centauri ve @Jang Geum'un Danji Yemeği (ismini bulmak ne kadar zor) en iyi cevabı veren arkadaşlar oluyorlar. Bu gol işte @Yararsız Üye ama üzüldüm o mesajına o ayrı:) C şıkkını seçenler doğru cevap verdiler, tebrikler ve teşekkürler:) Katılıp cevap veren ve fikir yürüten herkese de sonsuz tebrikler ve teşekkürler:)

Bu arada çatal bıçak takımını kazanan da @BörekliPoça olmuştur(!)🤣

D dışında mantıklı bir seçenek göremiyorum. :D

Yutuyorum da ne demek öyle? Ben yalan veya uydurmasyon bir şeyi hele ki böyle soru sorarak asla söylemem burda. Üzüldüm böyle bir söylemde bulunmana açıkçası...
İlla sert anlamından anlama, aramızda alınganlık olmasın artık. Oradaki anlamı sadece gönderme, itham değil. Yutuyorum kelimesini orada kabul ettim olarak algıla işte. Gene de ilk soru konusunda ben de pilot olan tanıdıklarım da seninle aynı fikirde değiliz. :D

Bu arada yeni sürülmüş tarla gibi yumuşak bir alana iniş takımıyla değil gövde üstüne inişi tercih edeceğini söyledi biri. Bana da önceliğimin yanlış olduğunu söyledi, suya iniş boş alana inişten de sonraki seçenekmiş. Ben önceliği suya vermiştim tarla yerine, otoban için de az bile olsa trafik varsa söz konusu değil diye seni destekledi.

Sen de son ikidir hep tam bittiği anda geliyorsun valla, biraz bahtsızsın sanırım dostum🤣
Technopat Sosyal Opera Mobile'de sıkıntı çıkarmasa baya erken gelirdim.
Mobilde keyfe göre yolluyor mesajı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı