Rehber Neden Linux?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanlar Linux varken neden Windows kullanıyor ki?

Linux'un Windows'tan iyi olduğu yanlar:
1-) Ücretsiz

Linux tamamen ücretsiz ve gönüllü bir projedir. Windows gibi para ödemenize gerek yok.

2-) Güvenli
Linux'ta virüs yok denecek kadar az, neredeyse virüs yok ancak Windows'ta tonlarca virüs dolu. Virüslerin çoğu Win32 için geliştirilmiştir.

3-) Hızlı ve Hafif
Linux tabanlı işletim sistemleri (Ubuntu, Android veya Debian gibi) hızlı ve hafiftir, Windows'taki gibi gereksiz işlemler arka plan uygulamaları yok.

4-) Ön yüklü gereksiz uygulamalar yok
Windows binlerce gereksiz uygulama ile birlikte yüklü geliyor (candy crash, paint gibi)

5-) Açık kaynak kodlu
Linux tamamen açık kaynak kodludur ve bu sayede çok hızlı gelişir güncellenir. Kodlar açıktır ve herkes dilediği gibi açıkları fark edip düzeltebilir. Windows kapalı kaynak kodludur bu yüzden çok fazla hata içerir.

6-) Son kullanıcı için en iyi işletim sistemi; Linux
Son kullanıcı için en iyi ve en basit işletim sistemleri Linux'tur (Elementary OS gibi)

7-) Sınırsız kişiselleştirme desteği
Linux'u istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz, istediğiniz masaüstünü kurup (GNOME, Unity desktop, KDE, Xfce ve Pantheon)

Windows'un Linux'tan iyi olduğu yanlar;
1-) Oyun desteği

Windows'un Linux'tan iyi olduğu tek yan oyundur. Linux harika bir sistem ancak oyun geliştiricileri Linux için oyun geliştirmiyor bu yüzden bu tür oyunları oynamak için Wine, proton gibi programlara ihtiyaç duyuyoruz.

Son düzenleme:
GNU/Linux'le ilgili bir konuda GNU/Linux bölümünde başlıkta ve içerikte GNU/Linux denmemesi...

Virüssüz sistem yok.

Özellikle IoT cihazları için yazılmış çok fazla virüs var ve çok eski sürüm yazılım kullanıldığı için virüs bulaşıyor genellikle.

Güncel bir Linux sisteme virüs bulaştırabilmek için uğraşmak gerek.

Tabi zero day açıkları her sitemde mevcuttur. Sunucularında ve bilgisayarında bunlara karşı önlemlerini alman gerek.

Sadece archlinux ve Gentoo kurulumu zordur bir nebze yeni başlayanlar için. Onun dışında çoğu sistemin yükleyicisi vardır.

GNU/Linux'le ilgili bir konuda GNU/Linux bölümünde başlıkta ve içerikte GNU/Linux denmemesi...
GNU olmayan Linux dağıtımları var bkz: Alpine fakat genellikle GNU olanları böyle söylemiyoruz ve çokta kafaya takılacak bir şey değil bu.

İyi hoş da 800x600'de kullanacaksam ne anlamı var Linux'u sizin için demiyorum birçok yolu denedim yine de bu çözünürlüğü aşamadım.
Ama her zaman MacOS'tan sonra en sevdiğim dağıtım türü.

Sadece archlinux ve Gentoo kurulumu zordur bir nebze yeni başlayanlar için. Onun dışında çoğu sistemin yükleyicisi vardır.
Ben TWRP'nin terminali ile de kurmuştum Android cihazlara. Sene 2014 falandı.

Demeyin öyle kırıldım ama.

Ekran görüntüsü_2022-03-21_21-39-55.png

Ekran görüntüsü_2022-03-21_21-40-17.png

Kaldı ki Steam bile yüklü değil. Size karşı bir fikir savunulduğunda eğer böyle kontra atak yapıyorsanız sorun sizde. Bu tartışmanın başından beri üslubumu bozmadım. Sizi insan yerine koyarak cevap verdim. "birader, kardeşim" demesini bizde biliyoruz ama saygı denen bir şey var.

Bir de şu sektör konusuna gelelim. Sizin olduğunuz sektör umrumuzda değil. Bilmem biliyor musunuz? Söylemiş olayım eğer bilmiyorsanız öğrenmiş olursunuz.

Ben yardımcı olmak ve yol göstermek amacıyla katılmıştım.

Bu yaptığınız fanatikliktir, yardımcı olmak değil.

Sunucularda kullanıyoruz kardeşim. Sen neden kahkaha ifadesi attın? Kaç senedir IT sektöründe çalıştın veya Linux kullandın veya ne kadar katkı sağladın bu platforma?

Bu tarz konularda fikir sahibi olmak için bırakın katkıda bulunmayı, IT sektöründe çalışmanın kesinlikle gerekli olmadığının kanaatindeyim. Demem şu ki, laf kalabalığı yapmayın lütfen. Sunucularda kullanmak ayrı, gündelik olarak kullanmak ayrı. Buradaki arkadaşlar bu konuda epey bilgili insanlar ve emin olun, aktif olarak Linux kullanıyorlar ve gündemi takip ediyorlar.

Favorim Pop!_OS, neden kullandığıma dair bir fikrim yok sadece bazen Windows kullanmak insanı bayıyor yahu! Böyle düşünen tek kişi ben miyim? Yenilik iyidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı