Rehber Neden Linux?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanlar Linux varken neden Windows kullanıyor ki?

Linux'un Windows'tan iyi olduğu yanlar:
1-) Ücretsiz

Linux tamamen ücretsiz ve gönüllü bir projedir. Windows gibi para ödemenize gerek yok.

2-) Güvenli
Linux'ta virüs yok denecek kadar az, neredeyse virüs yok ancak Windows'ta tonlarca virüs dolu. Virüslerin çoğu Win32 için geliştirilmiştir.

3-) Hızlı ve Hafif
Linux tabanlı işletim sistemleri (Ubuntu, Android veya Debian gibi) hızlı ve hafiftir, Windows'taki gibi gereksiz işlemler arka plan uygulamaları yok.

4-) Ön yüklü gereksiz uygulamalar yok
Windows binlerce gereksiz uygulama ile birlikte yüklü geliyor (candy crash, paint gibi)

5-) Açık kaynak kodlu
Linux tamamen açık kaynak kodludur ve bu sayede çok hızlı gelişir güncellenir. Kodlar açıktır ve herkes dilediği gibi açıkları fark edip düzeltebilir. Windows kapalı kaynak kodludur bu yüzden çok fazla hata içerir.

6-) Son kullanıcı için en iyi işletim sistemi; Linux
Son kullanıcı için en iyi ve en basit işletim sistemleri Linux'tur (Elementary OS gibi)

7-) Sınırsız kişiselleştirme desteği
Linux'u istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz, istediğiniz masaüstünü kurup (GNOME, Unity desktop, KDE, Xfce ve Pantheon)

Windows'un Linux'tan iyi olduğu yanlar;
1-) Oyun desteği

Windows'un Linux'tan iyi olduğu tek yan oyundur. Linux harika bir sistem ancak oyun geliştiricileri Linux için oyun geliştirmiyor bu yüzden bu tür oyunları oynamak için Wine, proton gibi programlara ihtiyaç duyuyoruz.

Son düzenleme:
Tek oyun tarafı değil, uygulama desteği.
macOS'te bu yönüyle Windows'ta iyi olabilir. Geliştiriciler için güzel uygulamalar var.

Son kullanıcı için de en iyi OS; macOS gibi duruyor. elementaryOS'in kendi içinde eksiklikleri çok fark edilebilir. Mesela güzel bir marketi, dikte, Siri, Spotlight. Tek Spotlight'a alternatif olarak Albert Launcher kullandım biraz eksiğini kapatıyor.

Ben de GNU/Linux'u çok seviyorum ama bir kaç neden ötürü mecbur Windows 10 kullanıyorum.

Son düzenleme:
İnsanların sırf oyun oynatıyor diye Windows'u övüp Linux'a laf atmaları garip.

Şahsen oyun oynamayı bıraktım ve gayet iyi oluyor. Arada chill Minecraft takılıyorum.
Oyun oynamak isteyen Dual-Boot yapsın bu kadar basit. Günlük kullanım anlamında Linux gayet tatmin edici.

Uygulama desteği sıkıntısı olmasa gerçekten kullanım açısından Windows'tan daha iyidir. İnsanlar Windows'a alıştığı için Linux'a geçmek istemiyorlar.

Sosyal de bulunan iki grubu kavgaya tutuşturucak olan o zehirli ok atıldı

Yanlış bilgi
Kardeşim internetten bir şeyleri kopyalayarak konu oluşturmayın kaç sene Linux makinede çalıştında bu konuda yazı yazmaya cüret ediyorsun!
Linux'ta Windows'tan kat kat fazla virüs (zararlı yazılım) var.
Diğer yanlış hızlı ve hafif kısmı küçük boyutlu distrolar olsa da hızlı kısmı tamamen yanlış.
Son kullanıcı için en kötü işletim sistemi Linux'tur en başta modernizasyonu düşük.

Kardeşim internetten bir şeyleri kopyalayarak konu oluşturmayın kaç sene Linux makinede çalıştında bu konuda yazı yazmaya cüret ediyorsun!
Linux'ta Windows'tan kat kat fazla virüs (zararlı yazılım) var.
Diğer yanlış hızlı ve hafif kısmı küçük boyutlu distrolar olsa da hızlı kısmı tamamen yanlış.
Son kullanıcı için en kötü işletim sistemi Linux'tur en başta modernizasyonu düşük.
ChromeOS.
En stabil işletim sistemidir. Linux tabanlıdır ve Wİndows'dan sonra en çok kullanılan işletim sistemidir 2020 yılında kullanıcı sayısı MacOS'u geçmiştir.
Basit sade ve kullanıcı dostu bir işletim sistemidir.
1647800358981.png

Virüs konusunda ise elinizde bir kanıt var mı? Linux'ta virüs sayısı yok denecek kadar azdır.

Dosya Ekleri

• 1647800288956.png
    1647800288956.png
    495,1 KB · Görüntüleme: 76
Günlük kullanım için uygundur Linux.

Ekran görüntüsü_2022-03-21_15-01-31.png

Alın benim kendi de özelleştirmem.

Ekran görüntüsü_2022-03-21_21-09-23.png

Bu da WM özelleştirmem ve ikisini de keyifle kullanıyorum. Günlük kullanıma engel hiçbir sorunum olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı