Rehber Neden Linux?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İnsanlar Linux varken neden Windows kullanıyor ki?

Linux'un Windows'tan iyi olduğu yanlar:
1-) Ücretsiz

Linux tamamen ücretsiz ve gönüllü bir projedir. Windows gibi para ödemenize gerek yok.

2-) Güvenli
Linux'ta virüs yok denecek kadar az, neredeyse virüs yok ancak Windows'ta tonlarca virüs dolu. Virüslerin çoğu Win32 için geliştirilmiştir.

3-) Hızlı ve Hafif
Linux tabanlı işletim sistemleri (Ubuntu, Android veya Debian gibi) hızlı ve hafiftir, Windows'taki gibi gereksiz işlemler arka plan uygulamaları yok.

4-) Ön yüklü gereksiz uygulamalar yok
Windows binlerce gereksiz uygulama ile birlikte yüklü geliyor (candy crash, paint gibi)

5-) Açık kaynak kodlu
Linux tamamen açık kaynak kodludur ve bu sayede çok hızlı gelişir güncellenir. Kodlar açıktır ve herkes dilediği gibi açıkları fark edip düzeltebilir. Windows kapalı kaynak kodludur bu yüzden çok fazla hata içerir.

6-) Son kullanıcı için en iyi işletim sistemi; Linux
Son kullanıcı için en iyi ve en basit işletim sistemleri Linux'tur (Elementary OS gibi)

7-) Sınırsız kişiselleştirme desteği
Linux'u istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz, istediğiniz masaüstünü kurup (GNOME, Unity desktop, KDE, Xfce ve Pantheon)

Windows'un Linux'tan iyi olduğu yanlar;
1-) Oyun desteği

Windows'un Linux'tan iyi olduğu tek yan oyundur. Linux harika bir sistem ancak oyun geliştiricileri Linux için oyun geliştirmiyor bu yüzden bu tür oyunları oynamak için Wine, proton gibi programlara ihtiyaç duyuyoruz.

Son düzenleme:
GNU olmayan Linux dağıtımları var bkz: Alpine fakat genellikle GNU olanları böyle söylemiyoruz ve çokta kafaya takılacak bir şey değil bu.
Alpine neden GNU/Linux değilmiş? Nereden biliyorsunuz GNU/Linux olmadığını?
Eğer sadece GNU vakfının direkt katkı verip desteklediği dağıtımlar diye kısıtlama yaparsanız sayı çok az zaten. Bu forumda bu dağıtımlardan birini kullanan hiç kimse olmayabilir bile:

Bu konu yeni mi açıldı yoksa yeniden mi gündeme geldi? Sanki daha önce açılmıştı gibi hatırlıyorum. Linux 2. eksikliği çoğu bilgisayarın driver desteği olmaması daha yeni yeni başlıyor. Nedense Linux için virüsler sunucular için yapılıyor. Firmalar verilerini Linux üzerinde mi yedekliyor?

Forumda tek doğru yoktur. Herkes fikrini belirtir. Sizin görüşünüzle aynı olmayan kişilerle gereksiz tartışma yapıp millete laf atmak saygısızlıktır. Karşınızda konuştuğunuz kişilerin gerçekten de "ergen" olduğunu nereden biliyorsunuz? Millete laf atmak, oradan oraya vurmak kolay tabii. It uzmanı olmanız her Linux işinde kesinlikle sizin doğru olacağınız anlamına da gelmez. Biz forum üyeleri sadece fikrimizi belirtiyoruz. Ha doğru ha yanlış. Sizin sinirlenmeniz ve olayı büyültmeniz açıkçası bana gerekten saçma geldi.

Konu yamulduğu için tamamen okuyamadım önceden yazılmışsa özür dilerim ama Linux üzerinde en saçma amaç için bile uygulama bulunabiliyor. Belki sadece benim kullanım alanlarım için böyledir emin değilim.

Alpine neden GNU/Linux değilmiş? Nereden biliyorsunuz GNU/Linux olmadığını?
Eğer sadece GNU vakfının direkt katkı verip desteklediği dağıtımlar diye kısıtlama yaparsanız sayı çok az zaten. Bu forumda bu dağıtımlardan birini kullanan hiç kimse olmayabilir bile:
Bildiğim kadarıyla GNU olmayan Linux dağıtımlarında bi' Android, Symbian, Haiku ve ChromeOS var.

Virüssüz sistem yok.

Özellikle ıot cihazları için yazılmış çok fazla virüs var ve çok eski sürüm yazılım kullanıldığı için virüs bulaşıyor genellikle.

Güncel bir Linux sisteme virüs bulaştırabilmek için uğraşmak gerek.

Tabii Zero day açıkları her sitemde mevcuttur. Sunucularında ve bilgisayarında bunlara karşı önlemlerini alman gerek.

@Disty hocam anlatmış. İnternetten araştırma ile zaten elde edebilirsiniz.
Ama şunu hepimiz biliyoruz ki Windows için çıkmış zararlılar Linux için çıkmış zararlılardan her türlü daha fazla.

Yanlış bilgiler nerede?
Hala virüs kısmına ve günlük kullanım açısından konforuna bakıyorsan hayal dünyasında yaşıyorsun.

Şu an başka bir gerçekliğe gidiyoruz. Sıkı tutunun.
Diyelim siz bir Linux dağıtımını günlük kullanım amacı için indirdiniz. Ve Linux tecrübeniz var. Temel komutlar, dosyalar, masaüstü ortamları vs.
hatta gittiniz saf Arch Linux Xfce kurdunuz. Sizi karşılayan ortam şu olacak:

Gerçi biraz daha iyi gözüküyor şimdilerde ama neyse.
Eee? Sizi kimsenin kısıtladığı yok ki.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Alın macOS diyordunuz. Yanından geçemez diyordunuz. N'oldu?
Sizi burada kısıtlayan yok. Serbestsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son kullanici icin en iyi isletim sistemi kismina katilmiyorum.
ElelemtaryOS kullanmak için Pro olamana gerek yok. Windows 'dan bile daha kolay ve basit.
2022-03-20 22-07-05 ekran görüntüsü.png

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı