Neden Yanlış Bilgilendirme Cezası Aldım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Alpha Centauri

Megapat
Makaleler
4
Merhabalar. Yanlış bilgilendirmeden dolayı uyarı aldım ancak tam olarak neden aldığımı anlayamadım. Amacım itiraz etmek değil, sadece yanlış bildiğimin doğrusunu öğrenmek. Şöyle bir mantık yürütmüştüm, HDD kullanımı arttıkça, görev yöneticisinden de gözlemlediğimiz üzere yanıt süresi de artıyor.

Dediğim gibi, işletim sistemi ve yoğun disk kullanan yazılımlar SSD üzerinde olduğunda, HDD daha az kullanılacak, hissedilemeyecek kadar ufak da olsa (zira bahsettiğim milisaniye cinsinden ufak değişimler) diskte dosyalara erişim süresi kısalabilir diye düşünmüştüm, yanılmışım.

Bu konuda yanlış mı düşünüyorum? Yanıt süresinin artması kısmen de olsa yavaşlama anlamına gelmez mi? Yanlışsam, işin doğrusu nedir? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20191226_231854.jpg
    Screenshot_20191226_231854.jpg
    49,8 KB · Görüntüleme: 37
Merhaba,

"SSD'ler sadece içine atılan dosyaları mı hızlı çalıştırır?"

Soru bu. SSD'ler hepimizin de bildiği gibi içine sistem kurulduğunda dediğiniz gibi yanıt verme sürelerini ciddi oranda kısaltıyor. Örneğin SSD'de sistem kurulu ve siz HDD'de bulunan bir fotoğrafa erişmek istiyorsunuz. Bu durumda fotoğraf görüntüleyicisi daha hızlı açılır ama fotoğrafı tam olarak görme süremiz HDD'nin performansına bağlıdır hatta HDD'de sorun var ise hiç ulaşamama ihtimalimiz de vardır.

SSD'nin HDD'deki dosyalara erişimini hızlandırdığını düşünmüyorum yavaş HDD'lerde yine uzun bir süre bekliyoruz.

Merhaba,

"SSD'ler sadece içine atılan dosyaları mı hızlı çalıştırır?"

Soru bu. SSD'ler hepimizin de bildiği gibi içine sistem kurulduğunda dediğiniz gibi yanıt verme sürelerini ciddi oranda kısaltıyor. Örneğin SSD'de sistem kurulu ve siz HDD'de bulunan bir fotoğrafa erişmek istiyorsunuz. Bu durumda fotoğraf görüntüleyicisi daha hızlı açılır ama fotoğrafı tam olarak görme süremiz HDD'nin performansına bağlıdır hatta HDD'de sorun var ise hiç ulaşamama ihtimalimiz de vardır.

SSD'nin HDD'deki dosyalara erişimini hızlandırdığını düşünmüyorum yavaş HDD'lerde yine uzun bir süre bekliyoruz.
Kesinlikle haklısınız. Bu olayı ben yaşadım. Sıkıntılı, hasarlı HDD ile SSD birlikte taktım ama düzgün verim alamadım. Yani HDD bozuk olduğu için SSD süreyi kısaltamıyordu.

İlgili konudaki mesajınıza göz attım; net bir soru sorulmuş ancak net bir cevap verilmemiş. Net bir şekilde "SSD yalnızca kendi içerisindeki verileri, kendi teknik değerleri imkan verdiği ölçüde hızlı okur" deyip ardından kendi cümlenizi kursaydınız yanlış anlaşılmaya bu kadar mahal vermezdiniz.

Ancak bazen eksik yazınca yanlış anlaşılmaya ortam oluşuyor. Anlatmak istediğiniz şeyi elbette anlayabiliyorum ancak açıklamayı tam yapmak lazım. Tam bir yanlış bilgilendirme söz konusu değil. Yine de bilgi sahibi olmayan kişiye net cümleler kurmak gerekiyor, aksi taktirde yanlış anlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı