Nedensiz bir olay gerçekleşir mi?

Timuçib

Decapat
Öncelikle gerçekten kendini felsefe konusunda belirli bir yere taşımış kişiler cevap versin sadece. Açıkçası bu mümkün gelmiyor bana şu an evrenin boşluğunda dönüp duran bir kaya parçasının bile belki milyon seneler önce gerçekleşmiş bir olaydan ötürü döndüğü gayet biçimdedir. Fakat karşıma çıkan bir TYT sorusunda nedensiz olayın gerçekleşebileceği idda edilmiş.

Son düzenleme:
Aslında her şeyi bir nedene bağlayabiliriz. Uzaktan bakınca nedensiz olduğu gibi gözükse de her şeyin bir oluşma nedeni vardır. Örneğin çimen oluşur, çimenin oluşma nedeni de başka canlının besin kaynağı olabilir mesela. Felsefe sonu olmayan bir tartışma. Önemli olan da yorumlayabilmek.

Ben neden oluştum? Annem sayesinde. İlk insan nasıl oluştu? Dünya nasıl var oldu? Tanrı sayesinde. Tanrı nasıl varoldu? Hep vardı...

İnandırıcı gelmiyor ama Tanrı yok demek saçma olur. Tanrı'yı bir şey oluşturduysa onu ne oluşturdu?

Paradox'tan öteye gidemiyoruz o yüzden varoluş sonucu ve dinler inanca bağlıdır herkes nasıl rahat ederse ona inanır.

Öncelikle gerçekten kendini felsefe konusunda belirli bir yere taşımış kişiler cevap versin sadece. Açıkçası bu mümkün gelmiyor bana şu an evrenin boşluğunda dönüp duran bir kaya parçasının bile belki milyon seneler önce gerçekleşmiş bir olaydan ötürü döndüğü gayet biçimdedir. Fakat karşıma çıkan bir TYT sorusunda nedensiz olayın gerçekleşebileceğini iddia edilmiş.

Nedensiz bir olay gerçekleşmez.

ÖSYM sorularını diyanet işleri hazırlıyor galiba hocam sorulardan öyle algılıyorum aptalca ve taraflı sorular hazırlanıyor sinir krizi geçirdim görünce.

Ben neden oluştum? Annem sayesinde. İlk insan nasıl oluştu? Dünya nasıl var oldu? Tanrı sayesinde. Tanrı nasıl varoldu? Hep vardı...

İnandırıcı gelmiyor ama Tanrı yok demek saçma olur. Tanrı'yı bir şey oluşturduysa onu ne oluşturdu?

Paradox'tan öteye gidemiyoruz o yüzden varoluş sonucu ve dinler inanca bağlıdır herkes nasıl rahat ederse ona inanır.

Bana en mantıklısı agnostik yaklaşmak geliyor.

Yerde ıslaklık görüp sorduğun zaman yeri su ıslattı cevabını alabilirsin. Peki suyu ne ıslattı dersen yüzüne anlamsız şekilde bakarlar. Suyu ne ıslattı sorusu mantık hatası olan bir sorudur. Sebebi suyun ıslak olması kendi özelliğindendir. Tanrı'yı ne oluşturdu demen de aynı bunun gibi mantık hatası olan bir sorudur. Onun var oluşu zaten kendindendir.

Konuya gelirsek nedensiz bir şey oluşmaz. Rüzgar esmeden yaprak kımıldamaz. Kıvılcım olmadan ateş yanmaz. Canlılar çiftleşmeden çoğalamazlar.

Neden vs Nasil, cok derin bir felsefesi yok.

Her olayin rasyonel bir sebep sonuc iliskisi, yani “nasil” i var. Gunes nasil meydana geldi, bu agac nasil egilmis, yol kenarindaki tas nasil oraya suruklenmis vs.

Cogu olay bilincli bir varlik tarafindan bir sebebe dayandirilarak meydana gelmiyor, yani “neden” i yok. Gunes neden meydana geldi, bu agac neden egilmis, yol kenarindaki tas neden orada vs. Bunlar anlamsiz sorular.

Dinciler evrenin calisma mekanizmasini aciklarken sacmalarlar cunku doga bilimlerinden anlamazlar.

Neden vs Nasil, cok derin bir felsefesi yok.

Her olayin rasyonel bir sebep sonuc iliskisi, yani “nasil” i var. Gunes nasil meydana geldi, bu agac nasil egilmis, yol kenarindaki tas nasil oraya suruklenmis vs.

Cogu olay bilincli bir varlik tarafindan bir sebebe dayandirilarak meydana gelmiyor, yani “neden” i yok. Gunes neden meydana geldi, bu agac neden egilmis, yol kenarindaki tas neden orada vs. Bunlar anlamsiz sorular.

Dinciler evrenin calisma mekanizmasini aciklarken sacmalarlar cunku doga bilimlerinden anlamazlar.
Hocam gerçekten ilgimi çekti yaklaşım tarzınız merakımdan soruyorum.Mesela bilim bir mekanizmanın nasıl çalıştığını açıklar aynı sekilde ben size bir binanın a dan z ye yapım projesini verip nasıl imal edildiğini detaylı bir şekilde sunsam siz bu yapım pojesi var diye binanın bazı eller tarafından yapıldığını inkar edebilirmisiniz?veya telefonun imal kağıdı elinizde var diye telefonun birilerinin üretimi olduğuna inanmazmısınız?peki diğer bir soru;Dünyadaki en akıllı en kompleks varlık olan insan,en az ve en basit kompleksliğe sahip bir varlığı bile onun oluşma potansiyeli olmadan üretemiyor ortaya koyamıyor ise maddedeki bu bilinç bu komplekslik bu oluşum nereden geliyor?

Kesinlikle. Müslüman olmak saçma çünkü garantin yok diğer bir sürü din arasından rastgele birini seçiyorsun.

Tanrı yok demekde saçma çünkü bilmiyorsun.
Tanrı var demek saçma oluyor yok demek de saçma oluyor peki siz ikiside olabilir derseniz kendinizi garantiye alıp sağlam bir konumda mı olmuş oluyorsunuz? yani iki şıklı bir testte iki cevabıda işaretlemek veya ikisinide boş bırakmak, bir cevabı işaretleyip yanlış çıkma ihtimalinden daha mı garanti bir konumda?yanlız burda tanrı varsa ben zaten demiştim yoksa yine ben zaten demiştim gibi bir tablo çıkıyo. Hocam bu biraz şuna benziyor;biri size 2 sayısı tek mi çift mi diye soruyo siz ikiside olabilir diyorsunuz ve seyirci de sizi alkışlıyo.

Son düzenleme:
Tanrı var demek saçma oluyor yok demek de saçma oluyor peki siz ikisi de olabilir derseniz kendinizi garantiye alıp sağlam bir konumda mı olmuş oluyorsunuz? Yani iki şıklı bir testte iki cevabıda işaretlemek veya ikisini de boş bırakmak, bir cevabı işaretleyip yanlış çıkma ihtimalinden daha mı garanti bir konumda? Yalnız burada Tanrı varsa ben zaten demiştim yoksa yine ben zaten demiştim gibi bir tablo çıkıyor. Hocam bu biraz şuna benziyor; biri size 2 sayısı tek mi çift mi diye soruyor siz ikisi de olabilir diyorsunuz ve seyirci de sizi alkışlıyor.

Net bir bilgi olmadığı için orta taraftayım şu anda. İleride bir sinyal vs alacak olursam Tanrı'ya inanırım, herhangi bir gelişme veya bakış açımda bir farklılık olmazsa büyük ihtimalle olmayacak, o zaman bu şekilde devam ederim.
Garanti olmak veya haklı çıkıp çıkmamak fark etmiyor konuda çünkü Tanrı var mı yok mu bilmiyoruz.

Siz ikisi de olabilir diyorsunuz ve seyirci de sizi alkışlıyor.

Net bir cevap yok.

Kısaca bence nedensiz bir olay gerçekleşebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı