Notebook'a ekran kartı takmak

Berkay Çelik

Hectopat
Laptopuma Aida64 programı ile baktığımda Intel HM65 Chipset bölümünde ''PCI-E 2.0 x1 port #1 Boş'' olduğu gözüküyor. Buraya ne takabilirim. Mesela harici ekran kartı takabilir miyim ?

8tlqg.jpg

Burak ALKAN tarafından açılmış bir konu:

https://www.technopat.net/forum/diger-donanimlar/4014-intel-ivy-bridge-dt-imc.html

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoplarda ekran kartları MXM soketi kullanıyor diye biliyorum. Eğer dahili bir ekran kartı kullanıyorsanız ve harici yoksa, takabilmeniz lazım ama laptopta ona uygun MXM soketi ve ona uygun soğutucu olması lazım. Bunun dışında pek bi bilgim yok diğer arkadaşların yorumlarını alalım... ^^

Port var içini açıp baktım. Ne takanbilirim ? Sadece Wifi veya TV Kartı için mi ?
İşlemci : İntel Core Duo B960 2.2 Sandy Bridge
Yongaseti : İntel HM65
Görüntü : İntel HD 2000 1 GB
Ram : 4 GB DDR 3 1333 Mhz
Anakart :Asus K54C MXM II var galiba :)

İşlemcinin üstündeki port MXM'e benziyor. Biraz araştırdım fakat detaylı bilgi bulamadım. Ama sana şöyle diyim, fabrika çıkışlı olarak dahili GPU'ya ayarlanmış bir sisteme harici ekran kartı takmak her zaman başarılı olmayabilir. Yine takacağın ekran kartı için üründe bir soğutma sistemi de yok. Bunu kendin de monte edemezsin. Var olan kartı değiştirebilirdin, ama sonradan takmak çok zahmetli, hatta çoğu zaman mümkün değil.

İşlemcinin üstündeki port MXM'e benziyor. Biraz araştırdım fakat detaylı bilgi bulamadım. Ama sana şöyle diyim, fabrika çıkışlı olarak dahili GPU'ya ayarlanmış bir sisteme harici ekran kartı takmak her zaman başarılı olmayabilir. Yine takacağın ekran kartı için üründe bir soğutma sistemi de yok. Bunu kendin de monte edemezsin. Var olan kartı değiştirebilirdin, ama sonradan takmak çok zahmetli, hatta çoğu zaman mümkün değil.

Bilgilendirme için sağolun Recep Bey. Yalnız ASUS teknik servisini aradım Türkiye ASUS müşteri temsilcisi beni teknik serviyes yönlendirdi. Bana şöyle izah etti; İntel Sandy Bridge ailesi hem kendi dahili Gpu'sunu hemde harici ekran kartı ile görüntü verebilmektemiş. Harici ekran kartını ilave etmeyi düşünürseniz tekrar bizimle irtibata geçerek teknik servis hakkında detaylı bilgi alırsınız dedi. Yalnız garanti kapsamı dışında kalacağınıda söyledi .Ayrıca bende araştırdım nette İntel 5 ve 6 Serisi (Sandy Bridge) yongasetini barındıran notebooklarda Nvidia ve AMD ekran kartı takılıyormuş :S Çok masraflı birşey olursa hd 3000 ile devam etmeye razı olurum.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı