Öbür dünya var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayir.

Dunya adaletsiz bir sey, adaletin saglanacagina inanarak kendimizi rahatlatmaya calisiyoruz. O yuzden "oteki dunya" , "ilahi adalet", "cennet" , "cehennem" gibi yerlerde odullendirilecegimizi ya da cezalandirilacagimiza inanip kendimizi rahatlatma pesindeyiz. Kotu insanlarin cehennemde cezalandirilacagini, iyi bir insan olan ama dunyada gun yuzu goremeyen kimselerin de cennette mukafatlandirilacagini dusunup mutlu olma pesinde insanlar.

Bunlar hep masal. Inanabilenler daha mutlu yasarlar, zaten amac da o.
Diyorsun ki şu koskoca insanlığın yaşamasında hiç bir amaç yok, toprağa karışıp gideceğiz.. Hayatta her bir şeyin amacı ve sebebi varken dünya da diğer mahluklara nazaran en üstün olan insanlığın olmasının, onca seneler yaşamasının neden bir amacı bir sebebi olmasın? Akıla ve mantığa hiç bir şekil de uymuyor. Tekrar tekrar düşünmelisin, umarım hidayete ulaşırsın. En basitinden uyku ve rüya ahiretin varlığına kanıttır, daha ötelerde kanıt aramaya hiç lüzum yoktur. Toprağın içine giren tohum, çürüyüp parçalanmakla beraber, yeni bir hayatın, dirilmenin ilk basamağını teşkil ediyor. Aynen bunun gibi, ölmekle kabir toprağına giren insanın bedeni çürümekle beraber, ölmek ve toprak altında çürümek yeni bir hayatın başlangıcını teşkil eder.

Son düzenleme:
Bu dünya sınav hayatıdır burada yaşayıp ne yaptığına bakılacak diğer dünyada ise neyi hak ediyorsan onu ebedi bir şekilde yaşanacaktır.

Diyorsun ki şu koskoca insanlığın yaşamasında hiç bir amaç yok, toprağa karışıp gideceğiz.. Hayatta her bir şeyin amacı ve sebebi varken dünya da diğer mahluklara nazaran en üstün olan insanlığın olmasının, onca seneler yaşamasının neden bir amacı bir sebebi olmasın? Akıla ve mantığa hiç bir şekil de uymuyor. Tekrar tekrar düşünmelisin, umarım hidayete ulaşırsın. En basitinden uyku ve rüya ahiretin varlığına kanıttır, daha ötelerde kanıt aramaya hiç lüzum yoktur. Toprağın içine giren tohum, çürüyüp parçalanmakla beraber, yeni bir hayatın, dirilmenin ilk basamağını teşkil ediyor. Aynen bunun gibi, ölmekle kabir toprağına giren insanın bedeni çürümekle beraber, ölmek ve toprak altında çürümek yeni bir hayatın başlangıcını teşkil eder.

Olumden sonra bir masal dunyasina gitmeyecek olmamiz hayatimizi anlamsiz kilmiyor. Senin hayatin buna endeksli olabilir ve bu fikir senin hayatini anlamsiz kiliyor olabilir, ben masallara gore yasamiyorum hayati.

Ruyalarin ahirete kanit olmasi, benim sol bacagimin Van Golu canavarina kanit olmasiyla ayni sey. Hicbir baglanti yok arasinda. Henuz norobilimciler cozemiyorlar ruyalarin gizemini, sen nereden biliyorsun neye kanit oldugunu?

Senin yazdiklarin akla ya da mantiga uymuyor. Inandigin mitolojileri bana ispat etmek zorunda degilsin, bu baskiyi ustunde hissetme geresiz yere.

Bu aslında pek doğru olmayan bir bakış açısı. Arı bal yaparken insanlara vermek için değil kendi kolonisini doyuracak balı yapmak için uğraşıyor. Ayrıca arılar da bal yiyor. Ve bal sadece yiyecek değil aynı zamanda bir antibakteriyel. Kovan, bal ve propolis kullanılarak dezenfekte ediliyor.
İnekler de aslında kendi yavruları için süt üretiyorlar. Ama insanlar bencilce onları çalıp kendileri için kullanıyor. Diğer hayvanlardan çaldığımız gibi. Evet, insanlar olarak çalıyoruz.

Doganin kanunlarini boş ver diyorsun yani.
Bence zaten cennetteyiz de bazi AC gozlulere yetmedigi icin fazladan dunyalar uretip, saçma inanclariyla da icinde oldugumuzun ortasina ediyorlar. Hatta suradan cennette oldugumuzu anlayabilirsiniz. Hani 72 huri hikayesi var ya. Huri aslinda uzum demek gidin bir uzum bitkisinden bir salkim uzum koparin alin iste size 72 huri, zaten cennettesiniz haberiniz yok. Ya da gozunuz fazla AC.

Olumden sonra bir masal dunyasina gitmeyecek olmamiz hayatimizi anlamsiz kilmiyor. Senin hayatin buna endeksli olabilir ve bu fikir senin hayatini anlamsiz kiliyor olabilir, ben masallara gore yasamiyorum hayati.

Ruyalarin ahirete kanit olmasi, benim sol bacagimin Van Golu canavarina kanit olmasiyla ayni sey. Hicbir baglanti yok arasinda. Henuz norobilimciler cozemiyorlar ruyalarin gizemini, sen nereden biliyorsun neye kanit oldugunu?

Senin yazdiklarin akla ya da mantiga uymuyor. Inandigin mitolojileri bana ispat etmek zorunda degilsin, bu baskiyi ustunde hissetme geresiz yere.
Sana vereceğim çok fazla cevap var ama devam ettirmek istemiyorum tartışmayı çünkü her halükarda reddetmek isteyeceksin çünkü bir çok dünyevi tabirler (örneğin masal) aklını çelmiş durumdalar. Tartışmayı devam ettirmemize lüzum yok, kapatalım konuyu.

Bir canli var ki bir dünya yaratiyor;
Herseyi biliyor, herseyi görüyor, gelecegi de görüyor fakat yine de insanlari sinamak icin bir nevi "test" dedikleri, dünyaya gönderiyor.

Tabi bu sürecin gecmesi icin 7 milyar yil dünya olusumu bekliyor, sonra dinozorlar, buzul caglari derken ilk insanlar ortaya cikiyor. Bu insanlar 40 bin yildan fazla tanrisiz yasiyor.
Birden birileri cikiyor, tanri benimle konustu deniyor ve 1500-200 yildir buna inaniliyor.

7 milyar yillik evren tarihinde, Tanri olgusu bu kadar genc ve yeni, sadece 2bin yillik.
Ister inanin ister inanmayin, herkesin kendi inancidir.

Benim inancima laf edemezsin, bende senin inancina laf etmem.
Bilim ile yönetilen toplumlar ile inanc ile yönetilen toplumlar arasindaki; ahlaki ve teknolojik üstünlük zaten bunu ortaya koyuyor.
At gözlükleriyle bakarsan bunu göremezsin, objektif ve olgulardan bagimsiz yaklasmak sart.

Hayır, tek yaşam bu. Ölünce her şey sona erecek ve hiç yaşamamış gibi olucaz.

Reankarnasyon yani yeniden diriliş bana mantıklı geliyor. Bir Müslüman olarak Reankarnasyon'un İslam ile çelişmediğini düşünüyorum.
Ahiret bana teknik olarak kusurlu geliyor. Kısa bir zaman içerisinde yaptığımız hataya karşı sınırsız bir ceza bence mantıksız. Herkes ikinci bir şansı hak eder.

Var boş yere bu dünyaya indirilmedik.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı