Öğretmenim ile kavga ettim

Bir öğretmene "ayıp" diyerek adeta hesap sorar gibi mesaj atıyorsun. Burada öğretmene sallayanlar olmuş. Cidden komiksiniz, öğretmen yerinde olsam daha sert bir şekilde uyarırdım seni.

Ben bunu mizahi şekilde sordum yanlış anlama oldu ve zaten bana sözü vardı eğer yanıtlarımı ve mesajların tamamını okursan anlarsın bende de hata var çok sert girdim normalde öyle biri değilim asla ama matematikten çıktım üstüne uykusuz karnım aç sinirliydim üstüne hoca bana söz verdi 85 vereceğim diye nedeni ise 75 ortalama istiyordum edebiyatta sonra bozmuş bunu ve zaten öyle bir şey var ben dersse aktif katılan bir öğrenciyim ve hoca devamlı beni taktir eder ve diğer yandan kibarım hatta + - tutuyor hoca hiç - yok bende ve sınıfta hiç sorum çıkarmadım şimdiye kadar ama hoca 70 vermiş ilk önce kabul etmiyor 70 verdiğini sonra sınav ortalamaları diyor ki öyle bir şey yok hoca sınıfta hiç demedi zaten sözü vardı üstüne zaten aram iyi bir öğretmendi hatta aşağında yazdım hani.

Ben bunu mizahi şekilde sordum yanlış anlama oldu ve zaten bana sözü vardı eğer yanıtlarımı ve mesajların tamamını okursan anlarsın bende de hata var çok sert girdim normalde öyle biri değilim asla ama matematikten çıktım üstüne uykusuz karnım aç sinirliydim üstüne hoca bana söz verdi 85 vereceğim diye nedeni ise 75 ortalama istiyordum edebiyatta sonra bozmuş bunu ve zaten öyle bir şey var ben dersse aktif katılan bir öğrenciyim ve hoca devamlı beni taktir eder ve diğer yandan kibarım hatta + - tutuyor hoca hiç - yok bende ve sınıfta hiç sorum çıkarmadım şimdiye kadar ama hoca 70 vermiş ilk önce kabul etmiyor 70 verdiğini sonra sınav ortalamaları diyor ki öyle bir şey yok hoca sınıfta hiç demedi zaten sözü vardı üstüne zaten aram iyi bir öğretmendi hatta aşağında yazdım hani.
Bunu sözlü olarak yanında söylemiş olsanız aynı tepkiyle karşılaşmazsınız. Yazışmalarda genelde dikkat etmek gerekiyor çünkü karşı taraf o an hangi duyguyla ve hangi anlamda yazdığını anlamayabilir. Öğretmenin verilecek en yumuşak tepkilerden birini vermiş kardeşim.

Bunu sözlü olarak yanında söylemiş olsanız aynı tepkiyle karşılaşmazsınız. Yazışmalarda genelde dikkat etmek gerekiyor çünkü karşı taraf o an hangi duyguyla ve hangi anlamda yazdığını anlamayabilir. Öğretmenin verilecek en yumuşak tepkilerden birini vermiş kardeşim.
Evet sözlü iletişimde, ses tonu, jest ve mimikler aslında niyetini belli ediyor. Bu yüzden emojiler var.

Evet bir kere bana da öyle şaka yaptı hani yakınım ondan dolayı bence onda sinirliydi.
Evet sözlü iletişimde, ses tonu, jest ve mimikler aslında niyetini belli ediyor. Bu yüzden emojiler var.

1 emoji attım görmemiş.

Yanına gidip durumu anlatabilirsin. Mizahi bir dilde söylemiştim hocam özür dilerim de zaten affedecektir. Sen yazışmaya devam ettikçe aslında uzatmış da olmuşsun bir yandan.

Yanlış anlamayı düzeltim orada.
Burada hocanın egosu söz konusu bile değil. Konu sahibinin üslubü oldukça yanlış. Geriye bir şey kalmıyor zaten.
Önerim aran iyi olmadığı bir hocayla mizah yapmaman. Genede normal tepki vermiş.
aram iyi aslında o yüzden yaptım yoksa yapmam asla.
Girişte hata yapmışsın. Ben de öğretmen olsam, basarım sana engeli. Öyle bir giriş mi olur? Ek olarak sonda çok uzatmışsın. Direkt özür dileyip bitirebilirdin.

Sen buradaki insanların ne dediğine bakma dostum. Emin ol onların dediği gibi "hocacığım acaba neden böyle bir sözlü notu verdiniz öğrenebilir miyim? Sizi çok seviyorum kalp kalp kalp" de yazsaydın yine bu tarz bir cevap alacaktın. Çünkü çoğu öğretmen böyle, biricik egoları her şeyden daha önemli. Karşıdaki çocuk takdir/teşekkür alamadığı zaman ailesinden baskı yiyeceğini bile bile, bütün gün ağlayacağını bile bile o fazladan 5 puan sözlü notunu vermeyen sonra da "sınavdan daha yüksek alsaydın" diyerek evlerine giden insanlar bunlar. Çünkü onlar tam da isimleri gibi. Öğretmen, eğitmen değil. Sadece ders anlatan (ki onda da ne kadar başarılılar tartışılır) ve üstten bakmaya bayılan insanlar. Ben de böyle öğretmenlerle çok uğraştım, çok iyi bir okula gitmeme rağmen böyle öğretmenler her yerde var. Hiç unutmam 9. sınıfta kimya hocamız beni okulun başından beri sevmiyordu (tüm okul kendisinden nefret ederdi) ve kafayı takmıştı bana. İlk sınavda hangi medeniyetlerin hangi buluşları yaptığını sormuştu ve boşluğa Türkler yazmıştım, sınav kağıdını incelerken bunun üstünü çizdiğini gördüm, gittim nazikçe sordum hocam bu cevap doğru değil miydi diye, eski Türkler yazacaktın dedi. Düşün bu insanların kafa yapısını. Sonra kağıdı masaya geri koyarken rüzgar estiği için kağıdı fırlattım sandı, bir de oradan azarladı. Ne kadar anlatmaya çalışsam da nafile. Keşke o zamanlar da şimdiki gibi insanlara nasıl olduklarını yüzlerine karşı hangi mevkide ya da durumda olsalar da söyleseydim. Belki başım daha çok belaya girerdi ama en azından geceleri yatağa mışıl mışıl yatıp yarın hangi öğrencinin emeğini yesem diye düşünmezdi. Takma bunları, gurur diye bir şey var. Onu bu yaşında kaybetmeye başlama sırf üç beş puan için. Emin ol sandığın kadar önemi yok.

Sen buradaki insanların ne dediğine bakma dostum. Emin ol onların dediği gibi "hocacığım acaba neden böyle bir sözlü notu verdiniz öğrenebilir miyim? Sizi çok seviyorum kalp kalp kalp" de yazsaydın yine bu tarz bir cevap alacaktın. Çünkü çoğu öğretmen böyle, biricik egoları her şeyden daha önemli. Karşıdaki çocuk takdir/teşekkür alamadığı zaman ailesinden baskı yiyeceğini bile bile, bütün gün ağlayacağını bile bile o fazladan 5 puan sözlü notunu vermeyen sonra da "sınavdan daha yüksek alsaydın" diyerek evlerine giden insanlar bunlar. Çünkü onlar tam da isimleri gibi. Öğretmen, eğitmen değil. Sadece ders anlatan (ki onda da ne kadar başarılılar tartışılır) ve üstten bakmaya bayılan insanlar. Ben de böyle öğretmenlerle çok uğraştım, çok iyi bir okula gitmeme rağmen böyle öğretmenler her yerde var. Hiç unutmam 9. sınıfta kimya hocamız beni okulun başından beri sevmiyordu (tüm okul kendisinden nefret ederdi) ve kafayı takmıştı bana. İlk sınavda hangi medeniyetlerin hangi buluşları yaptığını sormuştu ve boşluğa türkler yazmıştım, sınav kağıdını incelerken bunun üstünü çizdiğini gördüm, gittim nazikçe sordum hocam bu cevap doğru değil miydi diye, eski türkler yazacaktın dedi. Düşün bu insanların kafa yapısını. Sonra kağıdı masaya geri koyarken rüzgar estiği için kağıdı fırlattım sandı, bir de oradan azarladı. Ne kadar anlatmaya çalışsam da nafile. Keşke o zamanlar da şimdiki gibi insanlara nasıl olduklarını yüzlerine karşı hangi mevkide ya da durumda olsalar da söyleseydim. Belki başım daha çok belaya girerdi ama en azından geceleri yatağa mışıl mışıl yatıp yarın hangi öğrencinin emeğini yesem diye düşünmezdi. Takma bunları, gurur diye bir şey var. Onu bu yaşında kaybetmeye başlama sırf üç beş puan için. Emin ol sandığın kadar önemi yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı