Ölümden korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konuyu dine çekmek istemezdim ama bu tür kişileri gördükce dayanamıyorum. Bak dostum sana çok basit bir şey anlatacağım, şimdi 50-50 şansın var, ya şu 70 yıllık kısacık ömürde ibadet edersin ya da etmezsin, edersen sorun yok, hadi diyelim dinler gerçek değil, herhangi bir problem yaşamazsın ama ya gerçekse? Gerçekse kaybedeceğin şeyleri bir düşünsene... Tamamen senin hayatın senin kuralın, ölümden korksanda korkmasanda ölüm bir adım ilerinde.

Konuyu dine çekmek istemezdim ama bu tür kişileri gördükce dayanamıyorum. Bak dostum sana çok basit bir şey anlatacağım, şimdi 50-50 şansın var, ya şu 70 yıllık kısacık ömürde ibadet edersin ya da etmezsin, edersen sorun yok, hadi diyelim dinler gerçek değil, herhangi bir problem yaşamazsın ama ya gerçekse? Gerçekse kaybedeceğin şeyleri bir düşünsene... Tamamen senin hayatın senin kuralın, ölümden korksanda korkmasanda ölüm bir adım ilerinde.

Bunu sadece 50-50 ile sınırlayamazsınız. Sizin düşünemediğiniz onlarca çok ihtimal olabilir. Düzgün bir düşünce ile ateist veya deist olmayı seçmiş bir insan zaten sonuçlarınıda biliyordur.

Yani din olarak bakarsak normal ancak din olarak değişebiliyor ateist olduğunuz için değil ama gerçek Müslüman insanlar ölümden korkmak gibi bir şeyi yok ve hemen ölmek ister sebebi ise Hz. Muhammed selamünaleyküm. V. Kavuşmak olduğu için. Ölmekten korkmanın sebebi hiçbir tanrı, ilah inancın olmadığı için ve öbür taraf hakkında ateistliğin bir ilah inancı olmaması ya da hiçbir şey olmadığına inanmak olabilir.

Hem ölmek istiyor hem de ölümden korkuyor.

Bunu sadece 50-50 ile sınırlayamazsınız. Sizin düşünemediğiniz onlarca çok ihtimal olabilir. Düzgün bir düşünce ile ateist veya deist olmayı seçmiş bir insan zaten sonuçlarınıda biliyordur.

Valla 50'ymiş 60'mış ateistmiş deistmiş umurumda değil, çok basit bir mantık yürüttüm, benim kafam rahat, inşallah sizinde kafanız, gönlünüz rahattır.

Merhaba arkadaşlar, ateistim ve ölümün yavaş yavaş gelmesinden çok bunalıyorum. Genç olmama rağmen her gün yatarken ölümü düşünüyorum. Hayattan zevk almaya çalışıyorum ama ölümün sonrasını yani hiçbir şey olmayacağını, hissetmeyeceğimi, tepki vermeyeceğimi, konuşmayacağımı bilme düşüncesinden korkuyorum.

Hayatımın en azından şu yıllarında ölümü nasıl unutabilirim, siz ne yaparak unutuyorsunuz?

Reis şunu söylemek isterim
Hz. Ali'ye bir gün Müslüman olmayan biri demiş ya Ali ya müslamanlık gerçek değil öbür taraf diye bir şey yoksa ne yapacaksın. Hz. Ali söyle der: Diyelim öbür taraf diye bir şey yok ben ne kaybederim ama ya gerçekse o zaman sen ne yapacaksın. Dedi ölümden kork yada korkma ama ben sadece öbür taraf varsa ki Müslüman'ım cehenneme gitmekten korkuyorum yaşın 13-14 olsun önemli değil gene ibadet etmek zorundasın ama bence iyiliği ve kardeşlik, millet, vatan, yardım severlik, merhamet, ibadet, şükür ederek öbür tarafta cenneti kazanabilirsin zaten merhamet ve yardım, kardeşlik yaparsak zaten dünya güzel olur. Ama istersen 90 yaşında ol istersen 20 ölümün ne zaman geleceğini bilemezsin.

Hem ölmek istiyor hem de ölümden korkuyor.

Kanka ben ölümden korkuyor diye bir şey demedim gerçek has Müslüman ölümden korkmak ama herkes ölümü tadacak. Tadacak derken gerçekten yani Müslüman olan bilir Hz. Muhammed S.A.V canını azrail alırken bile canı acımış bir de biz dayanacağız.

Reis şunu söylemek isterim
Hz. Ali'ye bir gün Müslüman olmayan biri demiş ya Ali ya müslamanlık gerçek değil öbür taraf diye bir şey yoksa ne yapacaksın. Hz. Ali söyle der: Diyelim öbür taraf diye bir şey yok ben ne kaybederim ama ya gerçekse o zaman sen ne yapacaksın. Dedi ölümden kork yada korkma ama ben sadece öbür taraf varsa ki Müslüman'ım cehenneme gitmekten korkuyorum yaşın 13-14 olsun önemli değil gene ibadet etmek zorundasın ama bence iyiliği ve kardeşlik, millet, vatan, yardım severlik, merhamet, ibadet, şükür ederek öbür tarafta cenneti kazanabilirsin zaten merhamet ve yardım, kardeşlik yaparsak zaten dünya güzel olur. Ama istersen 90 yaşında ol istersen 20 ölümün ne zaman geleceğini bilemezsin.

Kanka ben ölümden korkuyor diye bir şey demedim gerçek has Müslüman ölümden korkmak ama herkes ölümü tadacak. Tadacak derken gerçekten yani Müslüman olan bilir Hz. Muhammed S.A.V canını azrail alırken bile canı acımış bir de biz dayanacağız.
Ne guzel bir icten pazarlik ornegiymis.

Siz ne yaparak unutuyorsunuz?
Umursamayarak. Her canlı için ölüm kaçınılmaz bir son, sen de kendi kontrolünde olmayan bir şeyi bu kadar düşünmeyi bırakırsan daha az kaygıyla yaşarsın.

Sen yine önlem alabileceğin konularda düşün. Mesela kavgadan kaçın, taşıt kullanıyorsan daha dikkatli kullan, deprem bölgesinde eski bir evde oturuyorsan mümkünse daha iyi bir eve taşın, sağlığına mümkün olduğu kadar dikkat et. En azından ölüm ihtimalini fazla yükselten etkenlerden büyük oranda kendini korumuş olursun ama bu şekilde kontrol edemeyeceğin konulara kafa yormak bence çok sağlıklı değil.

Herkes olumden korkar. Yasamak genlerimize kazinmis bir duygu. Olumden korkmadigini iddia eden bir insan bile olum kapiyi caldiginda o korkuyu yasayacaktir.

Kanka has Müslüman olan kişi örnek yakın zamanda vefat Hz. Mahmud hoca ben şahsen gördüm vefatından 4-5 ay önce yüzünü gördüm gerçekten çok iyi hoş bir his geldi ve bildiğiniz yaşlı insanlar hani yüzü kırışık olur ya onun yüzü genç gibi ve çok güzel di sadece tespih çekiyordu.vefatından sonra 3-4 milyon kişi onun cenazesine geldi benim babam ve kardeşim gitti şahsen 3-4 milyon kişi mahalleleri doldurdu.

Ne guzel bir icten pazarlik ornegiymis.

Kanka konuyla alakasız mesaj atma nerede pazarlık örneği. Dalga geçme ben adam ateist diye dalga geçiyor muyum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı