Ölümden korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ateistseniz neden ölümden korkuyorsunuz ki? İnançlı insanın ölümden korkmasını anlarım sonuçta sonrasında ebedi bir hayat söz konusu. Ama ateistin böyle bir korkusu olmadığı için yersiz bir korku sizinkisi.
Tam tersine, ateist birinin ölümden korkması normal. Sadece 1 defa yaşama şansı olduğunu ve sonrasında tıpkı kendisinden önceki milyarlarca yıl gibi bir boşluk olacağını düşünüyor.

Asıl öldükten sonra ödüllendirileceğine inanan inançlı birinin ölümden korkmaması lazım. İnanca göre öldükten sonra "asıl" yaşama geçiliyor çünkü.

Verdiğin örnek çok komik çünkü. "ya yoksa ben bir şey kaybetmem ama ya varsa sen çok şey kaybedersin" deyip bir dine mensup olursan inançlı olmazsın, korkak olursun.

Sadece tanrı'ya inanmayı reddettiğim için beni cehenneme sokması bana akıl kârı gelmiyor.

Gelmeyebilir benim çok umurumda değilsin ama seni yaratan seni neden boşuna yaratsın onun dediğini yapmayınca sana ödülmü versin.

Konuyu dine çekmek istemezdim ama bu tür kişileri gördükce dayanamıyorum. Bak dostum sana çok basit bir şey anlatacağım, şimdi 50-50 şansın var, ya şu 70 yıllık kısacık ömürde ibadet edersin ya da etmezsin, edersen sorun yok, hadi diyelim dinler gerçek değil, herhangi bir problem yaşamazsın ama ya gerçekse? Gerçekse kaybedeceğin şeyleri bir düşünsene... Tamamen senin hayatın senin kuralın, ölümden korksanda korkmasanda ölüm bir adım ilerinde.
50-50 şansın olduğunu kim söyledi?

Dünya üzerinde 4000 din varsa, seninkinin gerçek olma ihtimali matematiksel olarak %0,025?

50-50 olayı yüzünden inanmakta asıl inanca ters.
Ben orada örnek veriyorum, inanmayan adama nasıl diyeyim inan diye? Zaten inanmıyor adam, bende 50-50 diyerek belki dikkatini çekerim diye uğraşıyorum.

Tabii, zaten her şeyi yaratacak kudrete sahip olan yaratıcı da senin "sözde" inancının altındaki 50/50 korkunu bilemeyecek ve seni gerçekten inanıyor kabul edecek öyle mi? :D Allah'ı kandırmaya çalışmak da ayrı bir seviye artık, hiç inanma daha iyi. :D
Sende oku yazdığımı

Verdiğin örnek çok komik çünkü. "ya yoksa ben bir şey kaybetmem ama ya varsa sen çok şey kaybedersin" deyip bir dine mensup olursan inançlı olmazsın, korkak olursun.

Sadece tanrı'ya inanmayı reddettiğim için beni cehenneme sokması bana akıl kârı gelmiyor.

Çok şey kaybedersin demedim kanka o zaman sen ne yapacaksın yazmışım dikkat et.

Sadece Tanrı'ya inanmayı reddettiğim için beni cehenneme sokması bana akıl kârı gelmiyor.

Nasil davrandigina bakmali bence, neye inandiginin ne onemi var bir cocuga 2 yasindayken bir seyi 5 kere soylesen olene kadar ona inanir. Insanlarin inanclarini degistirmek dunyanin en kolay seyi. Eger Kuran'da insanlar Allah'a inanmazsa cehennemde yanar diye bir cumle geciyorsa ben dunyadaki inanan 1 milyar Müslüman'in aklindan suphe ederim.

Ateistseniz neden ölümden korkuyorsunuz ki? İnançlı insanın ölümden korkmasını anlarım sonuçta sonrasında ebedi bir hayat söz konusu. Ama ateistin böyle bir korkusu olmadığı için yersiz bir korku sizinkisi.

Ölüm korkusunun dinle bir alakası yok. Bir Ateist'de ölümden korkabilir, bir budist veya bir Hindu'da ölümden korkabilir. Ahlak'ta aynı şekilde. Dinsiz biri çok ahlaklıda olabilir. Müslüman'da ahlaksız olabilir. Böyle şeyleri dine bağlamak saçma.

yaratan seni neden boşuna yaratsın
Bilmiyorum neden yaratmış, ben ona demedim yarat diye, ya da ben hatırlamıyorum. Ortaokulda bunu cahil din öğretmenime sorduğumda "sen dünyaya gelmeyi ruh iken kabul ettin fakat şuanda hatırlamıyorsun" demişti. Sonuç olarak hatırlamadığım bir şeyden yargılanmamam gerekir.

onun dediğini yapmayınca sana ödülmü versin.
Tanrı "bana tapacaksın" diyor. Bunu yapmazsam beni cezalandıracağını söylüyor (ne kadar iyi bir insan olsam bile). Dünyaya yukarıda da dediğim gibi kendi isteğimle gelmedim, "ödül veya ceza ver" diyen de ben değilim. Baştan yaratmasaydı, ödül de almazdım, ceza da.

Son düzenleme:
Tam tersine, ateist birinin ölümden korkması normal. Sadece 1 defa yaşama şansı olduğunu ve sonrasında tıpkı kendisinden önceki milyarlarca yıl gibi bir boşluk olacağını düşünüyor.

Asıl öldükten sonra ödüllendirileceğine inanan inançlı birinin ölümden korkmaması lazım. İnanca göre öldükten sonra "asıl" yaşama geçiliyor çünkü.
Ölümü sevmemesi deseniz anlarım ancak ölümden korkması yersiz. Ayrıca gerçekten inançlı birisi ölümden korkar çünkü sekerat anında imanlı gideceğinin bile garantisi yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı