Ölümden sonra ne var?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eğer ahirete inanmıyorsan ölüm asla uyanamayacağın ve rüya görmeyeceğin bir uyku olmalıdır.

Budizm ve Hinduizm inança göre Reenkarnasyon var dediğim gibi kişinin düşüncesine ve inança bağlı bir şeydir.

İnançlara göre değişir. Ateist'sen siyah ekranda takılcağını düşünürsün. Müslümansan ahiret. Ama Cenneti biraz hayal gücünü zorlayarak düşünün.

Arkadaşlar uzun araştırmalarım sonucu bir dinin veya yaratıcının olmadığına kanaat getirdim. Bir şeye anlam veremiyorum, artık ölümden sonra ahiret gibi kavramların olmadığını varsayıyorsak. Artık hiçbir dinin geçerli olmadığını da ele alırsak. Ölümden sonra ne olur? Ruh, zihin nereye gider?
Dini görüşümü hiçe sayarak düşünürsem, ölüm uyku gibi olabilir. Nasıl uyuyunca bilinç başka bir yerde oluyor, rüya falan görüyoruz aynı şekil.
Kimse kusura bakmasın ama bana ateistlik çok saçma geliyor. Diğer dinlere saygım sonsuz.
Aynı şeyi ateistler de dinlere karşı düşünüyor, saçma bulmasalar inanırlardı zaten. (○` 3′○)

Ölmediğimiz için buna yanıt veremeyiz. Fikir de yürütemeyiz. O taraf bilinmezlik. Dinler gerçekte çıkabilir, çıkmayadabilir. Mantık olarak doğmadan önce nasılsak, ölünce de öyle olacak büyük ihtimal. Ölünce ne olacağını bilseydik, inanç veya inançsızlık kavramı olmazdı zaten. Herkes inançlı veya inançsız olurdu.

Bence, doğumdan öncesinde yoktan var olan insanoğlu, ölümden sonra da vardan yok olacaktır.

Arkadaşlar uzun araştırmalarım sonucu bir dinin veya yaratıcının olmadığına kanaat getirdim. Bir şeye anlam veremiyorum, artık ölümden sonra ahiret gibi kavramların olmadığını varsayıyorsak. Artık hiçbir dinin geçerli olmadığını da ele alırsak. Ölümden sonra ne olur? Ruh, zihin nereye gider?
Doğaüstü güçlere inananlar, bu konuya ahiret, reenkarnasyon gibi ruh ölümsüzlüğüne dayandırdıkları görüşlerle bakarlar. Ancak doğaüstüne bir kez bile şahit olmamışlardır. Ben doğaüstü güce şahit olmayanların nasıl oluyor da bu akla uymayan inanca sahip olduklarını çözemiyorum.
Benim düşünceme ve Felsefeme göre ölümden sonra ne bir hayat var, ne de ruhun ölümsüzlüğü. Ruh dediğimiz şey nedir? Bu uzun yıllar boyunca çoğu filozof ve bilim insanları tarafından tartışılmıştır. Kimi form kimi ruh demiştir. Mesela Platon kendince bir idealar dünyası kurmuştur. Bunlar ayrı konular girersek çıkamayız ama kısacası,

Ölümden sonra hayat ya da bilincin devam etme ihtimali yoktur. Var diyen arkadaşlardan kanıt beklerim. Yok diyen değil, var diyen kanıtlamalıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı