Ölümsüzlük mümkün olabilir mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hastalıkların, kanser türlerinin vesaire bir çok şeyin önlemi erkenden alınıyor, tespit edilebiliyor ve yok edilebiliyor. Bu sayede daha çok yaşayabileceğimizi ve 5-10 yıl da olsa ömrümüzün uzayacağını düşünüyorum. Ancak ölümsüzlüğü pek mümkün görmüyorum. Bilim, insanları her dönem şaşırtmış ve susturmuştur. Bu nedenle, "Böyle bir şey mümkün değil." diyemem. Olacağı varsa olur ancak o ölümsüzlük iksiri yapılsa bile bize 1 damlacık vermezler.

Düşünsenize, küçücük dünya ve milyarlarca ölümsüz insan. Aklıma sadece facia geliyor. Tabi yaşanılabilir başka gezegenlere yerleşebiliriz. Bu sayede yer sıkıntısı olmaz. Hiç kimse bu sorunun cevabını bilmediği için böyle benim yaptığım gibi sayısız varsayımlar yapıyoruz. Birden fazla cevap veriyoruz, teoriler üretiyoruz falan. :)

Tabi bir de insanın hayattan sıkılıp, kendini öldürmesi gibi bir seçenek var. Açıkçası ben de ölümün gerekli olduğunu düşünüyorum.

Ölümsüz olmak sadece vücudunu rejenere ederek ya da bilincini aktararak sağlanamaz. Yaşadığın biyosferin de ölümsüz olması lazım. Günümüz faaliyetlerine baktığımızda da sera gazları, nesli yok olan türler ve daha binlercesi önemli kriterler. Bence mümkün olamaz. Bunların yanında bir insanoğlu neden ölümsüz olmayı ister? Çok kudretli bir kişilik mi ki evrende sonsuza dek bir hacim işgal etsin?

Bence mümkün değil. Hadi insan hücrelerini sürekli olarak yenilemeyi, hayatta tutmayı başardık fakat ruh ne olacak? Tamam temelde bir çok elementin kusursuz bir şekilde bir araya gelmesinden oluşuyor olabiliriz ama düşüncenin, hayalin elementlerle olduğunu düşünmüyorum.

Olabilir her şey olabilir. Olursa da adı insan olan vahşi yaratık, insanlığı sömürmeye devam eder. Bakınız; Zamana Karşı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bence mümkün değil. Hadi insan hücrelerini sürekli olarak yenilemeyi, hayatta tutmayı başardık fakat ruh ne olacak? Tamam temelde bir çok elementin kusursuz bir şekilde bir araya gelmesinden oluşuyor olabiliriz ama düşüncenin, hayalin elementlerle olduğunu düşünmüyorum.
Ruh diye bir şey varsa. Yoksa ne olacak.

Kendisini yenileyen canlıların hücre yapısı insanlara entegre edilirse teknik olarak mümkün görünüyor. Ancak evrenin bir yaratıcısı olduğuna ve kuralları bozmaya çalışmanın bir faydası olacağına inanmıyorum. Eğer bu formülü bulan ve kullanan olursa muhtemelen trafik kazası geçirir, ibreti alem olur yani.

Öyle bir şey mümkün değil. Olsa dahi beynin belli bir kalıcı hafızası var. Daha fazlasını almıyor içine zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı