Öneri: Bilim başlığına açılan konulara dini mesajlar/ayetler atmak yasaklansın

• Konuyu başlatan 359149
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 212
  • Görüntüleme 11B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Avrupa melek kanatlarını tartışırken İslam topraklarında gelişen bilimlere bakalım. Bugün Avrupa'nın tip, astroloji ve kullandığı bilimlerin tamamı İslam bilim adamları ve topraklarından ithal. Bu adamlar maymun dedelere sahip ''Evrim Muz Ağacı''na göre beyinsizmiş. Çünkü müslüman ve dine inaniyorlardı. Kaynakları Kuran'dı. Ama kaynakları muz ağacı olsaydı o zaman bilimsel olurdu. ''Agu aguu''. Dedem maymun. 🤷‍♀️ 💩 🤣

Her şeyi İslam alimleri bulmadı tabii. Ama dine inanmakta fayda var bir bakarsın öldün kulağına Arapça kelimeler geliyor.
1614969634192.png

Konu bilimle alakalı değilse ayet paylaşılmasında bir sıkıntı yok. Ama her bilimsel konuya da ayet atılmaması gerekir.
Maalesef konu da bu yüzden açıldı.

Avrupa melek kanatlarını tartışırken İslam topraklarında gelişen bilimlere bakalım. Bugün Avrupa'nın tip, astroloji ve kullandığı bilimlerin tamamı İslam bilim adamları ve topraklarından ithal. Bu adamlar maymun dedelere sahip ''Evrim Muz Ağacı''na göre beyinsizmiş. Çünkü müslüman ve dine inaniyorlardı. Kaynakları Kuran'dı. Ama kaynakları muz ağacı olsaydı o zaman bilimsel olurdu. ''Agu aguu''. Dedem maymun. 🤷‍♀️ 💩 🤣
Hocam yemin ediyorum kolay kolay hiç bir espriye gülmem ama siz beni güldürüyorsunuz. Allah da sizi güldürsün.

Her şeyi İslam alimleri bulmadı tabii. Ama dine inanmakta fayda var bir bakarsın öldün kulağına Arapça kelimeler geliyor.
Kanıtsız davaya bakılmaz. Önüme tanrı kendisinin bir kanıtını koysun, İslam'ın bir kanıtını koysun; mucizesini göstersin niye inanmayayım.
Hocam size göre de Kuran bir hayalperestin yazdığı bir kitap. Bence kibir derken kendinize bakmalısınız. Bir insanın bu kadar yıl öncesinde, bu kadar geniş bilgi içeren bir kitap yazması benim için imkansızdır. Siz bu kitabı saçmalık olarak görüyorsunuz.
Kitapta bir bilgi yok. Bir insanın yazdığı, toplumu kontrol etmek için yazdığı şeyler.
Kuran evrenin genişlediği söylemiştir
O ayette biz evrene mukayyet olmaktayız anlamı var. 10 anlamdan en olanaksız olanı söylemeyin. Madem bu kadar bariz bir mucize var, neden hiçbir islam alimi çıkıp demedi evren genişliyor?
Kuran ve sahih hadislerde. Kıyamete yakın zamanda insanların tohumun(GDO) ve insanın(Beyne çip takmak, yapay organlar, robotik uzuvlar) değiştirileceğini söylüyor. Hz. Muhammed o zaman ki insanların anlayabileceği şekilde insanların ayakkabı bağlarıyla bile konuşacaklarını söylüyor. O zaman ki insanlar tabii ki bunları anlamadı ve basit düşündüler ama bugun ne demek istendiğini hepimiz anlıyoruz. Bugün bir insan saatiyle de konussa ayakkabısıyla da konussa bağcıgıyla da konussa garipsenmez ve bu mumkun hale gelmıstır.
Bir sürü hadis okudum, kitabın meal ve tefsirini okudum ama bunlara ne denk geldim ne gördüm.
Ya yeter cidden yeter. Senin gibi insanlar inançlı kişileri kötülemek için her zaman bir yolunu buluyorsunuz.
Dediğim gibi, ister ineğe tap umurumda değil. Ama her şeyi dine çekme.
Ömrünü bilime adayan adamların en büyük keşifleri "çalmaksa" bırakın beni, 10 yaşında olan kardeşim bile basit bilim adamı der.
Çaldığı ne var? Birebir alıp, söylediği ne var?
Bu kadar kanıt varken neden inanmazsın
Kanıtlar da kanıt yani.
Kibir sadece bir din ile alakalı bir şey değil. Kibir bir kişisel özelliktir ve insanın Ateist, Deist, Müslüman, Musevi falan filan olması ile alakası yoktur.
Bunu reddetmedim. Ama dediğim gibi son zamanlarda gördüğüm çoğu müslüman arkadaş günümüz biliminde kabul gören neredeyse her şeyin islam alimlerin buluşu olduğunu söylüyor. Bu gereksiz bir kibirdir. Kibiri sadece müslümanlara vermiyorum, yanlış anlamayın.
Gazali'yi araştırmanızı öneririm.
Gericinin teki. Farabi gibi mükemmel bir insanı determinizmi getirmeye çalıştı diye kafirlikle suçlayan ve onun esbabperest olduğunu, yani müşrik olduğunu söyleyerek aydınlanmaya fırsat tanımayan, cehaletin katmerlenmesinin baş sorumlusu.

Hocam anlatamıyorum. Bilime inanç diyen mi dersin, her şeyi 13-14. yy İslam alimleri buldu diyen mi dersin, ne ararsan var.
Günümüz biliminde geçen şeyler önceki yüzyıllarda dini kaynaklarda geçmektedir. Yalnız unutulmamalı ki benim inancıma göre her şeyi yaratan Allah bunların hepsini bilir. Yine unutulmamalı ki insanlar doğdukları andan itibaren yeni şeyler keşfederek bilime katkıda bulunurlar. Ben sizi ve inancınızı sorgulamazken sizin Müslüman kibri olarak belirttiğiniz itham etik olarak benim üslubuma uymuyor. Bu sebepten sizinle daha çok muhatap olmayı düşünmüyorum. Mevzu insan egosu ve kibridir. Müslümanın ayrı ateistin ayrı kibri vardıra döner sizin söyledikleriniz. Her şey Allah tarafından yaratılmıştır. İnsanlar kendi iradelerince bir şeyler yaratsalar da hiçbir zaman Allah'ın yaratma gücüne ulaşamazlar. Her şeyi yaratan Allah illaki insanların düşünerek yapabileceği her şeyin farkındadır. Bir konu açılıyor. Konu tartışma konusu ama siz bu konunun dini olarak tartışılmasını istemiyorsunuz? Yüzyıllardır din ve bilim ayrı ayrı yahut bir bütün halinde aynı konuları tartışırken siz bir ana damarı koparalım diyorsunuz. Bence bu mümkün değil. Ayrıca kendi doğrularınıza uymayan bir şey olduğunda üslubunuzu bozup insanları küçümsüyor ve aşağılıyorsunuz. Belli ki tartışma konuları size göre değil. İnsanların fikirlerine saygılı olmayı öğrenememişsiniz. Önerim tartışma konularına saygılı olmayı öğrenmedikçe katılmamanız. Son olarak "Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?" İzah eder misin?

Kanıtsız davaya bakılmaz. Önüme tanrı kendisinin bir kanıtını koysun, İslam'ın bir kanıtını koysun; mucizesini göstersin niye inanmayayım.

Kitapta bir bilgi yok. Bir insanın yazdığı, toplumu kontrol etmek için yazdığı şeyler.

O ayette biz evrene mukayyet olmaktayız anlamı var. 10 anlamdan en olanaksız olanı söylemeyin. Madem bu kadar bariz bir mucize var, neden hiçbir islam alimi çıkıp demedi evren genişliyor?

Bir sürü hadis okudum, kitabın meal ve tefsirini okudum ama bunlara ne denk geldim ne gördüm.

Dediğim gibi, ister ineğe tap umurumda değil. Ama her şeyi dine çekme.

Çaldığı ne var? Birebir alıp, söylediği ne var?

Kanıtlar da kanıt yani.

Bunu reddetmedim. Ama dediğim gibi son zamanlarda gördüğüm çoğu müslüman arkadaş günümüz biliminde kabul gören neredeyse her şeyin islam alimlerin buluşu olduğunu söylüyor. Bu gereksiz bir kibirdir. Kibiri sadece müslümanlara vermiyorum, yanlış anlamayın.

Gericinin teki. Farabi gibi mükemmel bir insanı determinizmi getirmeye çalıştı diye kafirlikle suçlayan ve onun esbabperest olduğunu, yani müşrik olduğunu söyleyerek aydınlanmaya fırsat tanımayan, cehaletin katmerlenmesinin baş sorumlusu.
Bana evrimi kanıtla o zaman hadi buyur.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı