Öneri: Bilim başlığına açılan konulara dini mesajlar/ayetler atmak yasaklansın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Biri inaniyorken bunu kendine dert edinip onu caydırmaya çalıyorsan ya da bütün motivasyonun din karşıtlığıysa o zaman senin amacın başkadır. Sen şeytanın piyonusundur.
Başkanım peki inananların sürekli inanmayanlara öğüt verip onların günah ve sevaplarıyla ilgilenmeleri nedir? İkisi de aynı şey değil mi?

Bana kalırsa din okul derslerinde bile olmamalı.
Bu konuya da katılıyorum. Din artık gelenekleşmiş bir şey haline geldi. Ateist Deist herkese din dayatılmamalı insanlar kendi yollarını kendileri bulmalı. Yoksa yarım bilgiyle ortaya tartışma çıkaranlardan geçilmez ortalık.

Bir anlık hızlı yazmaktan kaynaklı eksik yazımı düzeltmenizden dolayı teşekkür ederim.

Ben hiçbir zaman misyonerlik yapmadım. Kimse dine inansın da demedim. Ben bilim konusunda dini paylaşımlar yasaklansın diyenlerin dinde kanıt yoktur diyerek aradan çekilmesinden hayıflanıyorum. Hepsinde haklı olabilirsiniz yalnız şunu unutuyorsunuz her fikre saygınız oluyor her fikri değerlendiriyorsunuz ama genel olarak dini bir argüman sunulduğunda saldırganlaşıp kanıt istiyorsunuz. Siz her ortaya atılan fikir düşünce veya tahmin için kanıt istiyor musunuz?
Saldırganlaşmıyorum. Gerçekleri söylüyorum. Bilim ile inanç sisteminin farkını söylemek ne zamandır saldırganlık oluyor? Bilim kanıta dayalıdır, din ise değil. İkisine de saygım var ama bilim konusuna dini tartışma çıkarmak ve din konularına da bilimsel tartışma çıkarmak saçma. En baştan herkes bunu bilirse hem konular amacından sapmaz hem de insanların kalbi kırılmaz. Konunun amacı da bu diye hatırlıyorum.

Ne? Böyle bir ayetin varlığından bile haberdar değildim. Sadece şaka amaçlı atmıştım.
Yahu bende diyorum Kur'an'ın o kadar mealini okudum hiç böyle bir ayet görmedim...

Bilime bilimle karşılık veriliyor, ayet atılarak değil. Ayet paylaşmak isteyenler örneğin Müslüman olmak isteyen birine paylaşabilirler. Çok büyümüş konu.

Ne? Böyle bir ayetin varlığından bile haberdar değildim. Sadece şaka amaçlı atmıştım.
Var, yapmazsanız çok memnun olurum kuralları bunlar. Farklı bir din sadece. :D

@EQUARIA Görmezsiniz zaten. Hoşgörü konusunda çok da hoşgörülü değil çünkü. Pastafaryanizm demiştim mesajda.

Başkanım peki inananların sürekli inanmayanlara öğüt verip onların günah ve sevaplarıyla ilgilenmeleri nedir? İkisi de aynı şey değil mi?
Doğrudur aynı şeydir. Bu misyonerliktir zaten. Birisi merak etmedikçe konuyu dine getirmek kesinlikle misyonerce bir davranıştır. Bu şeker hastasının her şeker yiyen biri gördüğünde canı çekmesi sebebiyle şeker çok zararlı yemeyin deyip onlara da şekerden alacakları iki dakikalık zevki hiç etmesidir.

İçinde olmak daha iyi emin ol klavyenin tuşlarına basarken aldığın hazzı bir daha alamazsın.

Saldırganlaşmıyorum. Gerçekleri söylüyorum. Bilim ile inanç sisteminin farkını söylemek ne zamandır saldırganlık oluyor? Bilim kanıta dayalıdır, din ise değil. İkisine de saygım var ama bilim konusuna dini tartışma çıkarmak ve din konularına da bilimsel tartışma çıkarmak saçma. En baştan herkes bunu bilirse hem konular amacından sapmaz hem de insanların kalbi kırılmaz. Konunun amacı da bu diye hatırlıyorum.
Ben bunu sizin için değil genel olarak bu konudakiler için söylüyorum. Hemen gardlarını alıyorlar dini savunanlara karşı. Ben size şunu diyorum. Din ve bilim her ne kadar bazı yerlerde birleşseler bile ayrı şeylerdir. Yoksa din alimleri neden bilimi araştırsın? Ben dini argüman atılmasına karşı değilim. Sadece dini argüman atılıp her şeyi açıklıyormuşçasına yorum yapmamaya karşıyım. Düşünceni dinle destekleyebilirsin ama her şeyi dine dayandıramazsın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı