Özgür irade sorunu

Yedinci Mühür

Decapat
Özgür irade hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şartlar iradenin derecesini belirler mi?
Özgür irade yok ise dinler neye göre bizi yargılar?
Özgür iradenin mutlak olmadığı yerde "vicdan" ön plana çıkar mı?

İnançlı biri olarak aklıma takılan bir soru var.
İnsanlar yaşadıkları ya da yaşayamadıkları olaylar sebebiyle hayatta bazı yollardan geçiyorlar. Bu serüvende birçok olay insanı etkiliyor. Zihni ve fiziki olarak. Düşününce madem insan bu denli bir büyük etkilenme durumuna sahip, yaşadıkları sonucunda verdiği ya da verdiği zannettiği kararlardan ne derece sorumlu tutulmalı?
Özgür irade kusursuz mu olmalı? Çünkü insanın yaptığı davranışın dinlerde bir karşılığı var. Kötü şeyler yapılırsa büyük bir azap geliyor. Yani özgür irade kusursuz mu olmalı? Çünkü sonuçları çok ağır. Bu terazi nasıl işler?

Özgür irade hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnançlı biri olarak aklıma takılan bir soru var.
İnsanlar yaşadıkları ya da yaşayamadıkları olaylar sebebiyle hayatta bazı yollardan geçiyorlar. Bu serüvende birçok olay insanı etkiliyor. Zihni ve fiziki olarak. Düşününce madem insan bu denli bir büyük etkilenme durumuna sahip, yaşadıkları sonucunda verdiği ya da verdiği zannettiği kararlardan ne derece sorumlu tutulmalı?
Özgür irade kusursuz mu olmalı? Çünkü insanın yaptığı davranışın dinlerde bir karşılığı var. Kötü şeyler yapılırsa büyük bir azap geliyor. Yani özgür irade kusursuz mu olmalı? Çünkü sonuçları çok ağır. Bu terazi nasıl işler?
Dinler toplumu yani insanları kontrol altında tutmak için vardır mesala "eski çağlarda kanun ve hapis yani ceza sistemi olmadığı için sen benim eşya
Dinler toplumu yani insanları kontrol altında tutmak için vardır mesala "eski çağlarda kanun ve hapis yani ceza sistemi olmadığı için sen benim eşya
Dinler insanı kontrol altında tutmak için vardır uydurma bi sistem yani eğer insanlara zarar verecek bişey yaparsan cehenneme gidersin gibi

Her şeye gücü yeten ve zamandan bağımsız olan tanrı geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği bilir. Bu da demek oluyor ki seni dünyaya gönderirken aslında cehennemlik mi cennetlik mi olduğunu bilmelidir.

E peki madem biliyor bu kadar yaygaranın sebebi nedir? Sınav mı şimdi bu?
Hoca kaç alacağını bildiği bi öğrenciyi neden sınav yapar? Hiç özgür irade falan demeyin, özgür irademle ne karar vereceğimi bildiği halde beni yaratıp üstüne beni bu seçimlerden dolayı yargılıyorsa ortada bir paradoks ve dahası anlamsızlık vardır.

Ben varım , bana inanmak konusunda size özgür irade veriyorum ve olur da inanmazsanız sizi sonsuzluk içinde ateşlerle cezalandırıcağım.

Özgür irade böyle bir şey midir? Evlenme teklifi ettiğin kadının kafasına silah dayayıp hayır dersen seni vururum demekten bunun farkı nedir?

Benim mantığıma göre bir suç-günah işlemezsem iyi bir insan olmam lazım ve iyi insanlar cennete gider. Ama dine göre borçlu oluyorum ibadet yapmadığım için. Bu durumda cehenneme gidiyorum. Bence saçma bir durum. Müthiş bir düzen içinde sanılan evren bile kaotik bir halde. Yanlış çaprazlanan türler, mutasyonlar bir düzen içinde değil. Özgür iradenin kusursuz olması beklenemez. Dinde dünya sınav yeri olarak belirtilir ama herkesin sınavı eşit değildir.Cennet hayatı baz alındığında ben kötülük yapmasamda ibadet etmediğim için cennete giremiyorum, ama bir çocuk sevap günahlardan sorumlu tutulmadan ölürse cennete gidiyor. Bu noktada ben bir adalet ve eşitlik göremiyorum. Sonuçta ikimizde kuluz dine göre. Sonuç olarak bu sınava katılmayı ben seçmedim, zorla beni bu sınava sokup başarılı olmam beklenmekte, özgür irade varsa eğer tam bu noktada başlamalıydı...

Soruları kendime göre cevaplayacağım. Düşüncelerime hakaret vb. gelmezse sevinirim. İlk defa bu konuda yorum yapıyorum, umarım pişman olmam.

Şartlar iradenin derecesini belirler mi? - Bence belirler. Sonuçta kafana silah dayanmışken karar vermekle bacak bacak üstüne atmışken karar vermek bir değil.
Özgür irade yok ise dinler neye göre bizi yargılar? - Özgür iradenin olduğuna inanıyorum. Din de ona göre bizi yargılar.
Özgür iradenin mutlak olmadığı yerde "vicdan" ön plana çıkar mı? - Buna yorum yapamayacağım.

Sadece ilk sorunuzu cevaplayabileceğim. Evet kesinlikle belirler, dine uzun süre bağlı kalmış birisi olarak benimde bunu kabullenmem zor oldu. Din ve irade tamamen geçersizdir, irade dine bağlı olarak değil coğrafyaya bağlı olarak şekillenir. ABD'de Hristiyan bir ailede doğsaydık bal gibi hristiyan olacaktık. İradenisyle doğru dini bulabilir diyenler, madem öyle niye 380 milyon insan müslüman değil? Genlerde bunları belirleyen faktörlerden birisi. Down sendromu, otizm gibi hastalıklar özgür iradeyi kısıtlayan faktörlerden birisi.

Şartlar kararları etkiler, fakat kararları alan yine iradedir. Bir kişinin kafasına silah dayanmış şekilde bir karara zorlanması, o kararı almasında etkilidir tabii ama karar merci yine bireydir. Durum içinde, kendi çıkarlarını koruma ile kendini yok sayma noktası arasında bir yerlerde bir karara varır.

Özgür irade vardır ama yargılayan din değildir. Din, uyulması gereken yoldur. Yargılayan ise dinin ve külli iradenin sahibidir.

İradenin, vicdanı yok sayma yetkisi; vicdanın, iradeyi yok saydırabilme etkisinden kat be kat fazladır.

Özgür irade kusursuz mu olmalı?
İrade, kusurlarının farkında olmalı ve onlar ile olan irtibatını koparmamalı, imkanı derecesinde her daim düzeltmeye odaklanmalı. Kusursuzluk insan nezdinde mümkün değildir ama kusurlar farkında olmadan düzeltilemez.

Bu terazi nasıl işler?
Terazinin takdiri, muktedire bağlıdır. Özgür irade, elindeki teraziyi nasıl işletir ise onun konduğu kefe de ona göre takdir görecektir.

Şöyle bir soru, bir adım sonrası için daha yapıcı olabilir. Terazinin sahibi; neye iyi, neye kötü demektedir?

Son düzenleme:
- Özgür irade hakkında ne düşünüyorsunuz?)
Ozgur irade palavradir.

Tahmin edilemez olaylara "rastlanti" diyerek isin icinden siyriliriz fakat aslinda bu sadece bilmemekten kaynaklanir. Evrendeki farkli her objeyi ve bunlarin etkilesimini bilen bir guc var ise, ne zaman ne olacagini %100 kesinlik ile bilebilir. ( Descartes'in Determinizmi : Descartes' Theory of Freedom — Steemit )

Eger her seyi bilen bir guc var ise ( adina istersen Tanri de, istersen super simulator ) ozgur irade diye bir sey olamaz.

**
- Şartlar iradenin derecesini belirler mi?

Soruyu anlamadim. Hangi sartlar? Iradenin derecesi nedir?

**
- Özgür irade yok ise dinler neye göre bizi yargılar?

Dinler, henuz kimsenin bir sey bilmedigi olaylari biliyormus gibi yapan masallardir. Insan nasil meydana geldi, evren nasil olustu gibi modern insanin cozemedigi problemlere biliyormuscasina yanitlar veren ve her zaman bunu kesinlik olusturmayacak bir muglaklikla yaparak kendini yanlislanamaz kilan mitlerdir. Her seyin icinde biraz farklilik vardir, her iyilikte biraz kotuluk, her kotulukte biraz iyilik vardir gibi ortaya karisik anlamli gibi gorunup aslinda hic bir sey anlatmayan laf salatasi. Kesin bir yargi asla icermezler, okuyucu bu anlami cikarir. Binlerce mezhep ve farkli tarikatlarin olusma sebebi de budur. Her okuyan farkli yorumlar, farkli anlam yukler ve sonuc farklilasir. Kimse tam olarak hakli ya da haksiz olamaz, cunku isin temeli muglakliga dayanir.

Her dinin nasil yargilayacagi bu sebeple biraz dinin kendisinde, biraz da inanan insanin nasil yargilanacagina olan inancina baglidir. Her ne kadar kati kurallari varmis gibi gorunse de her insan kendi icinde dinini farkli yasar ve bunda da bir sorun yoktur. Din organize bir sistem de olsa ozunde bireyseldir, kisiye ozeldir.

**
- Özgür iradenin mutlak olmadığı yerde "vicdan" ön plana çıkar mı?

Mutlak ozgur irade nedir? Vicdanin on plana cikmasi nedir?

**
Dogru ve yanlis relatif kavramlar. Aklini ve vicdanini kullanarak kendince iyi bir insan olmaya calismak benim anlayisima gore yeterli. Akli selim bir insanin dogruyu yanlistan ayirmak icin hic bir dayatmaya, kurala ihtiyaci yok. Zaten istesen de yapamazsin. Duruma gore degisir, insan oldurmek kotu gibi gorunur ama aileni silahla tehdit eden bir insani oldurdugun icin hic pismanlik cekmeyebilirsin, teraziye koydugunda aksi durumun cok daha korkunc oldugunu bilirsin. A ulkesinin terorist dedigi kimseye B ulkesi "ozgurluk savascisi" diyebilir. Hayat ve kavramlar relatiftir. Arkaik yazitlar, gunumuz dunyasinin ahlak yapisi hakkinda ahkam kesemez. Dinamik ve sorgulayan, caga adapte olan cagdas akillar ancak buna karar verebilir.

Yazılanların hepsini okumadım fakat okuduğum kısa yorumlara göre ateist arkadaşlar yorumlarda çoğunluktaydı.Normal karşılıyorum.İçgüdüsel olarak göremedikleri bir yaratıcıya inanmamak tabii ki hakkınız.Biraz araştırarak gerçeğe ulaşabilirdiniz ve ya hayatta diğer varlıklarla bir şekil iletişime geçmiş biri olarak inanmanıza sebep oluyor.Kader konusunda ise uzun bir araştırma sonucunda bir düşüncede mutabık kalmıştım.Çok fazla da kurcalamanızı tavsiye etmiyorum bu konuları.İsterseniz düşüncemi açıklayayım.
Bedenen sınanmak için bu dünyaya gönderilmemizden önce ruhlar aleminde Allah ile bir anlaşma yapıldığını ve hangi karakterde hangi vücut yapısında hangi hayatı hangi zorlukta yaşayacağımızı bizim seçtiğimiz yazıyordu.Daha sonra ise dünyaya geldiğimizde bunları unuttuğumuz ve bu anlaşmaya göre hayatımızı yaşadığımız,yönlendirdiğimiz dile getiriliyordu.En başta bu okuduklarım deli saçması gelmişti lakin düşündükçe gerçekliğine daha çok inanmaya başlamıştım.Aslında yaşadığımız hayatı biz seçmiştik.Şuan hayatında memnun olmayanlar olabilir ya işte ben bu hayatı mı seçtim gerçekten gibi.. Bu konuda ise until dawn oyunundaki gibi kelebek etkisi sonucu aslında istemediğiniz yanlış yola girdiğinizi düşünüyorum.Sonuç olarak doğru yola bi şekilde yeniden girebilirseniz çok mutlu olabilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı