Özgür irade yoktur

Andar Han

Decapat
Katılım
17 Aralık 2019
Mesajlar
1.836
Makaleler
1
Çözümler
12
Sadece tecrübe ve içgüdülerimiz ile kararlarımız şekilleniyor ise yeni ve farklı olanı tecrübe etme isteği ki buna merak sebep oluyor diyebiliriz ve hatta bunu da içgüdü olarak kabul edelim ki o zaman bir başka içgüdümüz olan kaygı ile olan karşıtlık arasındaki, yani kendini kollama ve merak arasında yapılan seçimi ne belirliyor? Ya da başka bir şekilde, geçmiş çağlarda diğer toplumlar ile etkileşimin çok daha sınırlı olduğu yörelerde, toplumunun normlarına aykırı ve kendi varlığını da riske atarak karşıt duruş sergileme isteğine sebep olan nedir?
 

Yedinci Mühür

Centipat
Katılım
7 Ocak 2020
Mesajlar
409
Çözümler
1
Kendinizi iyi ifade etmişsiniz, Tebrikler. Bu konu hakkında epey düşündüm ve fikirlerimiz hemen hemen benzer. Ama ben çok ama çok az da birazcık var diye düşünüyorum, belki de yoktur. Eğer okuduysanız ki büyük ihtimal okudunuz, Mark Twain - İnsan Nedir bu konuya dair en iyi kitaplardan...
 
KS
EXHEDERAL

EXHEDERAL

Picopat
Katılım
2 Eylül 2020
Mesajlar
224
Yer
Dünya

Eric Sanchez

Kilopat
Katılım
2 Temmuz 2015
Mesajlar
4.834
Arkaik kodlar veya çekirdek tecrübe belirleyiciliği özgür iradenin orijinalitesine zarar vermez, aksine onu geliştirir, bu aynı zamanda bir AI Developer'ın bildiği en eski şeylerden biridir.
 

bitwise

Hectopat
Katılım
22 Mart 2018
Mesajlar
3.827
Çözümler
35
Secemedigin seylerin secinlerini etkiliyor olmasi, secimlerinin tamamen secemedigin seyler tarafindan kontrol edildigini gostermiyor bana gore.

Bence bu da tartisilan cogu sey gibi gri bir alanda. Herkes bir seylerin etkisinde kaliyor fakat kendi ozgurlukleri de bir nebze kararlarini etkiliyor. Var ya da yok gibi 0 ve 1 e indirgenebilecek kadar basit degil bu konu.
 

AGEVRX

Centipat
Katılım
14 Şubat 2020
Mesajlar
92
Makaleler
1
Yer
MG
Katılıyorum tamamen özgür olamadığımıza göre o zaman hiç özgür değiliz demek doğru olmaz kısıtlandığımız alan ve etkisi altında kaldığımız alanlar var.
 
KS
EXHEDERAL

EXHEDERAL

Picopat
Katılım
2 Eylül 2020
Mesajlar
224
Yer
Dünya
Secemedigin seylerin secinlerini etkiliyor olmasi, secimlerinin tamamen secemedigin seyler tarafindan kontrol edildigini gostermiyor bana gore.
Seçemediğimiz şeyler dışında neler kontrol edebiliriz seçimlerimizi?
Var ya da yok gibi 0 ve 1 e indirgenebilecek kadar basit degil bu konu.
Bu konuda haklı olabilirsiniz. Ama ben özgür iradenin varlığını neredeyse 0 gibi gördüğüm için başlığı ve içeriği böyle sunmayı uygun gördüm. Sizinki de elbette kabul edilebilir bir yaklaşım.
 

Emir2222

Centipat
Katılım
30 Haziran 2019
Mesajlar
144
Bence özgür irade seçimlerimizle ilgili değil. Özgür irade gibi insana özgü olduğu söylenen bir özelliği incelemek için insana özgü davranışları değerlendirmemiz gerekmez mi? Tecrübelerin seçimlere etki etmesi her hayvanda olan bir durum. Mesela siz bir maymuna bir kaç defa acı biber sürülmüş muz verirseniz bir süre sonra hiç muz yememeye başlar. Sonra aynı maymunu alıp acı olmayan muz yiyen başka maymunların arasına koyarsanız maymunumuz bir süre çevredeki maymunların rahat rahat muz yediğini izledikten sonra muza bir şans daha verir ve buradaki muzların acı olmadığını fark eder. Bu durumda tecrübe, çevreden etkilenme ve seçim sistemimiz konusunda hayvanlardan çok da farklı olmadığımız görülür.
İnsana özgü bir davranış örmeği vermem gerekirse:
Mesela siz evde durup dururken çevrenizde kimse yokken ellerinize bakıp onu incelemeniz parmaklarınızla garip hareketler yapmanız, aynanın karşısına geçtiğiniz zamanlarda değişik yüz ifadeleri yapmanız bile özgür iradenin var olduğuna bir işaret sayılır çünkü bizden başka hiçbir canlı bu tarz hareketler sergilemez. Yani ben karşılığında hiçbir ödül olmadığını bilmeme rağmen aynanın karşısında yanaklarımı şişirebildiğim sürece özgür iradeye sahip olduğumu düşünüyorum.
Felsefeyle pek içli dışlı değilim. Yanlış düşündüğüm bir yer varsa belirtirseniz sevinirim.
 
Yukarı