Özgüvensizlikten konuşamamak

düşünüyorum da bunu çözmenin tek yolu kendini zorlayıp değişmek yani mesela sınıfındakiler toplanıp konuşuyorsa git hangi konularda konuşuyorlar analiz et mesela her gün futbol muhabbeti dönüyorsa sen de o konuda araştırma yap bilgilen sen de katıl konuşmaya herkes voleybol ya da futbol oynuyorsa sen de katıl oyna herkes ne yapıyorsa onu yapmaya çalış yani derste sürekli derse katıl bir süre sonra konuşman gelişir kitap okumakla olacak bir şey değil konuşman lazım sürekli
Ya işte sorun burda katılamıyorum ki gidip tek bir kelime edemiyorum.

Dediğim gibi Discord'da sohbet sunucularına gir CS:GO ve Valorant gibi sesli sohbet oyunlarında sohbet et, fitness gibi motivasyon konuşmacılarının olduğu YouTube kanallarını izle elinde birçok opsiyon var.
Yüz yüze konuşurken sıkıntı çekiyorum ben oralarda sıkıntı yok senin durumlar nasıl?

Ya işte sorun burada katılamıyorum ki gidip tek bir kelime edemiyorum.

Yüz yüze konuşurken sıkıntı çekiyorum ben oralarda sıkıntı yok senin durumlar nasıl?

Yüz yüze problem yok sadece konuşmaktan çekinen birisiyim önemli olmadığı sürece ağızımı açmam hatta canlı derste mikrofonumu zorla benden izinsiz açan hocaya karşı kamerayı da açıp mikrofona yumruk atıp kırmıştım sonra chat kısmına yazdım "istemiyorsan açma konuşmayı sevmem çeneyi de sevmem" o derece sevmem konuşmayı. Hatta WhatsApp'ta mesaj atan birisi olursa evet yazmak yerine 👍🏿 veya hayır yerinede 👎🏿 bu emojileri kullanırım.

Yüz yüze problem yok sadece konuşmaktan çekinen birisiyim önemli olmadığı sürece ağızımı açmam hatta canlı derste mikrofonumu zorla benden izinsiz açan hocaya karşı kamerayı da açıp mikrofona yumruk atıp kırmıştım sonra chat kısmına yazdım "istemiyorsan açma konuşmayı sevmem çeneyi de sevmem" o derece sevmem konuşmayı. Hatta WhatsApp'ta mesaj atan birisi olursa evet yazmak yerine 👍🏿 veya hayır yerinede 👎🏿 bu emojileri kullanırım.
Seninki tercih.

Hocam sizin yazdığınız her şey kurgu gibi geliyor bana.

Neyin olup biteceğini anlıyorum da o sırada ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
O sırada bilmen gereken tek şey dışarıdan nasıl gözüktüğünün bir önemi olmayışı ve direkt, korkuyla, kaygıyla bile olsa o insanla konuşmaya çalışmak. Eğer gerçekten üstesinden gelmek istiyorsan ve başka çaren kalmadıysa/yoksa üstesinden gelmeye odaklanmalısın. Sesin titredi elin terledi ne olursa olsun; kendine bunun bir hayat tecrübesi ve deneme olduğunu, diğer insanların rahatça iletişim kurabiliyorken kendimin de iletişim kurabileceğini, çünkü ortak özelliklerimizin bulunduğu bir ortamda yer aldığımızı ve toplumla bütünleşmemiz gerektiğini kendine hatırlat. Ve aksiyon al. Ne olursa olsun.

Geri
Yukarı