Okulların açılması hakkında objektif düşüncelerim

Türkiye'ye hoş geldiniz hocam. 😓

Buradaki asıl sıkıntıda bu zaten. Eğitimimi terkedeceğiz? Yoksa ekonomi ya da sağlık mı? Bazı alanları terk etmek yerine bir denge oturtulmalı.
Aynen öyle, en azından bu şekil de açmamalılardı. Hadi vakalar 2000 3000 olsa, ölüm sayıları çok az olsa risk en düşük seviyede olsa neyse diyeceğim. Ama şu durum da şaka gibi.

Bize gayet de iyi anlatıldı, dinleyen bir öğrenci anlayabilir sizde ki durumu bilemem. Salgın yüzünden YKS'ye bir düzenleme yapılabilir, sen okula gideceksin diye başkaları ölmek ya da virüsle mücadele etmek zorunda değil dediğim gibi, eğitimi bir şekil de başka türlerde sağlamanın yolu varken ölümün yok. Önlemsizlik, tüm sınıf gruplarını aynı anda açmaları gibi saçmalıklardan bahsediyorum. Okulların açılmasına karşı değilim, 12'ler ve Üniversiteleri açabilirler mesela.

Hocam suç sizde ya da bizde değil. Madem okullar açılacak o zaman son derece önlemler alınmalıydı. Biz sınıfta 2 kişi oturuyoruz tek bir sırada. Okula girmek için bahçede beklerken dip dibeyiz. Tenefüse çıktığın zaman bahçe çok kalabalık. Sınıflarımızda dezenfektan yok. Ya en basitinden Milli Eğitim Bakanı bir mühendis galiba. Ve evet 1. sınıfa giden bir çocuk ne anlar virüs nedir vs. önlemsiz bir şekilde okulları açtılar ve bu yüzden 3 haftaya falan da kapatılır diye düşünüyorum gayet normal.

Hocam suç sizde ya da bizde değil. Madem okullar açılacak o zaman son derece önlemler alınmalıydı. Biz sınıfta 2 kişi oturuyoruz tek bir sırada. Okula girmek için bahçede beklerken dip dibeyiz. Tenefüse çıktığın zaman bahçe çok kalabalık. Sınıflarımızda dezenfektan yok. Ya en basitinden Milli Eğitim Bakanı bir mühendis galiba. Ve evet 1. sınıfa giden bir çocuk ne anlar virüs nedir vs. önlemsiz bir şekilde okulları açtılar ve bu yüzden 3 haftaya falan da kapatılır diye düşünüyorum gayet normal.
Farklı sistemler gelmesi gerekiyor, bazı arkadaşlarda haklı. Seneye sınava girecekler var, okulları kapatmak onlara haksızlık olur ama ölen kişilerde geri gelmez. Bu yüzden farklı bir sisteme ihtiyaç var, ya da sınav stresinde ki arkadaşlara kolaylık sağlayacak bir düzenlemeye.

@Yumak
YKS'ye giricekler için?
Okulda anliyorum her konuyu rahatça anladim şu ana kadar gördüklerimizden canli dersde hiçbirini anlamiyordum.

Korona olup 1 ay yattigin zamanda anlarsin. Hadi belki üniversiteye geçenler bir sekilde korona olsa da sakin kalabilir ve cogu eve ciktigi için bulastirmaz. Kaç tane lise ve ortaokul ögrencisi tek yasiyor? Kac tane lise ve ortaokul ögrencisi bu hastaligin ciddiyetinin farkinda? Ben tip okuyorum açıkçası saglik bransi disindikilerin acilmasida sacmalik.

Bu kadar vaka varken açılması saçmadır. Üniversiteler açılabilir. Ama ilk, orta ve lise kesinlikle farklı bir şekilde olmalıydı. 2 gün okul 3 gün online eğitim gibi. Daha fazla seçenek üretilebilir.

Bugün okula gittim. Toplu taşıma kullanıyorum gerçekten aşırı dolu oluyor. Sınıfımda 22 öğrenci var hepimiz sıralara tek oturabiliyoruz. Ama okulda 40 öğrenciden fazla mavcudu olan sınıflar var. Onlar ne yapacak? Öğretmenlerimiz de diyor zaten 1-2 haftaya okulları kapatırlar diye. Ben de öyle düşünüyorum ve olması gereken de zaten bu.
Bizim sınıf 47 kişi.

Neden böyle bir yazıyı burada paylaşmak istedim bilmiyorum ama sanırım başkalarının da görüp yorumlaması hoşuma giderdi. Her neyse arkadaşlar bu konumda sizlere 20.000 küsur vaka varken aşıya güvenerek okulların açılması saçmalığından bahsedeceğim. Böyle bir şeyi nasıl yapabiliyorlar aklınız alıyor mu? Şimdi bazı arkadaşlar şu kafayla olaya bakacak "Ya kardeşim yıllardır okula gitmiyoruz, eğitim almıyoruz ne diyorsun sen?" özellikle üniversiteye gidenler. E arkadaş belki sen okula gidiyorsun diye birçok insan ölüyor. Aşı ne kadar etkili olursa olsun bulaşıcılık devam ediyor, benim gittiğim okulda kantinde kayboluyorsunuz kalabalıktan. Okuldan çıkarken sıra bekliyorsunuz o derece bir kalabalık var inanamazsınız. Üzerine ben okula toplu taşıma ile gidiyorum bindiğim otobüste ayakta duracak yer bulamıyorum, Allah korusun bana bir virüs bulaşsa hadi gençler bağışıklılar diyorlar ben bu toplu taşımadaki bir kişiye bulaştırsam, bir yaşlı, bir hastalığa sahip birine. Onlar kim bilir başkalarına bulaştıracak, farkında mısınız bilmiyorum ama aşı virüse karşı ölümsüz yapmıyor sizi. Aşı olan çoğu insanında ölüm haberleri var. Yani demek istediğim böyle bir risk ile savaşırken okulların açılması o kadar saçma ki anlatılmaz, e hadi illa bir yerleri açacaksan üniversiteleri açabilirsin, liseler, ilkokullar, anaokulları ne demek? Anadolu'ları kapatıp meslekleri açıyorlar ya arkadaş anlıyoruz meslek öğrensinler ama bu okul da okuyan insanlar ölümsüz mü? Eğitim kesinlikle zorunlu katılıyorum fakat yeter ki bir insan ölmesin biz bu eğitimi vakalar öldürücü sayının altına inene kadar durduralım, uzaktan devam edelim. Kesinlikle düşüncelerime katılmak zorunda değilsiniz tamamen tartışmaya açık bir konu, yeter ki gerekli uslüpla düşüncelerinizi belirtin ki seviyeli tartışalım. Teşekkürler, saygılar.
Ne yazık ki tanımadığım insanların sağlığına gram önem vermiyorum ben üniversiteye full parasını verip okula adım atmadan mezun olacaksam ne anladım bu işten. Aşı olmuşum sonuçta ne yazar hak yeniliyor sürekli şuan açılıp geri kapatılırsa Dünya'nın en saçma şeyi olur.

Ne yazık ki tanımadığım insanların sağlığına gram önem vermiyorum ben üniversiteye full parasını verip okula adım atmadan mezun olacaksam ne anladım bu işten. Aşı olmuşum sonuçta ne yazar hak yeniliyor sürekli şuan açılıp geri kapatılırsa Dünya'nın en saçma şeyi olur.
Senin ve senin gibilerin zihniyeti uçsun patlasın bir an önce, Para veriyormuş onaneymiş bilmem ne. Aşırı zalimce ve bencilce ya.

Geri
Yukarı