Okulu bırakmayı düşünüyorum

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim beni aydınlattınız.

Kendim de 19 yaşındayım maddi olaylardan erken atıldım iş hayatına keşke liseyi akşam lisesi veya açıktan falan okusaydım diyorum benzer şeyler yapabilirsin. Yazılım tarzı şeylere ilgin varsa kendini bir bilgisayarda sanaldan geliştirebilirsin. Veya direkt başka işlerle aklına gelecek her şeyi zorlarsın daha gençsin. Küçüksün/erken falan demiyorum bu ülkede 15 yaşında maalesef normal şartlarda 25 yaşında alınması gereken sorumlulukları almak zorunda kalıyoruz.

@Karamurselee Yahu kardeşim her yerde benzer yanıtlar veriyorsun, o ortama girmeden yorum yapma.
18 yaşında olmama rağmen sanayi bölgesinde çalışıyorum, sabah 6'da kalkıyorum ve senin dediğin saatte servis bekliyorum. 8 saat çatır çatır çalışıyorum, biraz yorucu evet ama o ortam ve rahatlık hiçbir çalışma ortamında yok.
Ayrıca tam tersine iyi ki okula devam etmeyip açığa geçmişim dedim. En azından okulda zamanımı öldürüp iş aramaktan daha iyidir, kariyer edinmek okumaktan daha önemli. Bir önceki konuda da bunu sana belirtmiştim. Düşünce tarzını değiştir.

Hocam tek bir sorum olacak.
Ben çalışanların hiç birinden eğitim sistemi kötü lafı duymadım.
Ama gelelim ki çalışmayanlara. Çalışmayanların yarısı çalışmadığını kabulleniyor. Geri kalan yarısı ise kabullenmiyor sisteme laf atıyor.
Psikolojik sorunlarınla baş etmeyi öğrenmelisin. Ben sadece annemle yaşıyorum. Sınav sonuçlarım da fena olmuyor. Yani şimdi bizim sınıf whatsapp grubunda da birisi eğitim sistemine laf etti. Hiç çalışmayıp giriyor ve laf ediyor.

Neyse bu konuları hocalarınla görüş. İlgilenirler.
O dediğiniz insanlar ne yazık ki varlar yattıkları yerden çok severler sağa sola sallamayı. Ama mesela ben elimden geldiği kadar çalıştığım halde karşılığını alamadığım, haksızlığa uğradığım çok zaman oldu bu berbat sistem yüzünden. O dediğiniz kişileri tabii ki de savunmuyorum çalışmadan en iyi yerlerde eğitim görse de bir şey yapamaz kimse ama bir yere kadar haklılar.

@Karamurselee Yahu kardeşim her yerde benzer yanıtlar veriyorsun, o ortama girmeden yorum yapma.
18 yaşında olmama rağmen sanayi bölgesinde çalışıyorum, sabah 6'da kalkıyorum ve senin dediğin saatte servis bekliyorum. 8 saat çatır çatır çalışıyorum, biraz yorucu evet ama o ortam ve rahatlık hiçbir çalışma ortamında yok.
Ayrıca tam tersine iyi ki okula devam etmeyip açığa geçmişim dedim. En azından okulda zamanımı öldürüp iş aramaktan daha iyidir, kariyer edinmek okumaktan daha önemli. Bir önceki konuda da bunu sana belirtmiştim. Düşünce tarzını değiştir.
Hakkari'de 2 yıllık üniversite okuyup işsiz kalmak yerine en azından erkenden para kazanmak önemli bence de. Eğer ki okuyup yapamam dersen çalışmak çok daha mantıklı. En azından bir işin, mesleğin oluyor. Allah kolaylık versin sana da.

@Karamurselee yahu kardeşim her yerde benzer yanıtlar veriyorsun, o ortama girmeden yorum yapma.

Hocam benimle dalga mı geçiyorsun? 16 yaşımdayım yaklaşık 1-1,5 yıldır sanayi de çalışıyorum ve ilk gün geldiğimde kendi kendime dedim ki "ben ne yapıyorum? Düzgün bir şekilde okumak varken neden gidip de sanayi de zamanımı harcıyorum?" Sen sanayi de hangi dükkanda çalışıyorsun bilmiyorum da ben bir tık ağır iş yerinde çalışıyorum ve gerçekten aşırı derecede yoruluyorum üstümün başımın yağ olması da cabası :D.

Aynen çok mantıklı 15 yaşındaki bir çocuk için sanayi çerez gibi bir şey zaten. 🙃 Bir kere sanayiye gitsin ilk günden işi bırakır sonra da okumaya devam eder. :D insanlar deli mi anlamıyorum ne okumayı bırakmaktan falan bahsediyorsunuz? Sabah 7'de o buz gibi havada bir kere sanayiye gitsin bakalım bir daha okula laf yapabiliyor mu :D.

Vallahi üniversite okuyup asgari ücret arayan kişi sayısına bir bak istersen o kadar sene okuyup asgari de çalışacaksa 4 senesini çöp etmesin sanayi de çok daha kazanır emin ol. Burası Amerika değil 2 üniversite bitirip de iş arayan kişi sayısı çok.

Arkadaşlar tamam sanayi zor falan da orada bir işi öğrenirseniz aç kalmazsınız onun garantisi var. Ama milletle uğraşmak gerçekten çok zor. Mesela ben tek çalışırken bir başka biri gelmişti ve o gelen kişiyi bir tık fazla sıkıyorlardı çocuk dayanamadı bastı küfürü çıktı yani orada çalışacaksan ilk önce asla kendini ezdirmeyeceksin. Kendini ezdiren bir kişiliğin varsa hiç uğraşmadan sal. Hem düzgün iş öğrenemezsin hem de sıkıntıdan kanser olursun. Bu arada @Motionless IN White sen nasıl bir şirkette çalışmaya başladın? Lise diploman falan var mı yoksa lise diploması olmadığı halde mi çalışmaya başladın?

Geri
Yukarı