Okumak mı çalışmak mı?

Bir ömür boyu mutsuz yaşayacağına 2 yıl mutsuz yaşa.

Genel teselli zaten bu herkes üniversite okuyunca milyonları milyarları kazanacağını zannediyor. Dünyanın kalifiye elemana da ihtiyacı var herkes mühendis olursa doktor olursa bozulan arabanı kim tamir edecek? Evinde kaçak olan elektrik tesisatını kim halledecek?
Genel teselli zaten bu herkes üniversite okuyunca milyonları milyarları kazanacağını zannediyor. Dünyanın kalifiye elemana da ihtiyacı var herkes mühendis olursa doktor olursa bozulan arabanı kim tamir edecek? Evinde kaçak olan elektrik tesisatını kim halledecek?

Ben de gitgeldeyim okusam mı okumasam mı diye. Fakat bizimkiler acayip zorluyor okuyacaksın diye 😃
Benim fikirlerim budur.

11. sınıf öğrencisiyim. Okumak ve okumamak arasında kararsız kaldım. Virüs malum 10. sınıfın yarısı ve 11. sınıfın çoğu yok konu olarak. Sınavlara çalıştığım kadar var.
Pandemi sürecinde bijuteri imalatçısı yanında çalıştım ve beni çok seviyorlar ve güveniyorlar. Okuma gel çalış diye teklifler yaptılar ama o anki aklımla okuyacağım demiştim. Ve istediğin zaman gelebilirsin diye açık kapı bıraktılar. Eğer okumazsam hem orada çalışıp hem de Instagram ve Shopier üzerinde bijüteri ürünleri satmayı planlıyorum. Artık okumanın pek bir faydası yok diye düşünüyorum iyi bir lise tuttursan bile kolay kolay bir şey olamıyorsun. İnternet satışında önünü açık görüyorum. Sizce dershaneye gidip okumak mı yoksa dediğim şekilde çalışmak mı?

İnternet satışının önü açıkmış instagr da sizin gibi kaç bin sayfa var günde 1 satış yapamayan okumayıp Instagram'dan sayfa açıp bijuteri satarak mı geçireceksin geç olmadan vazgeç.

Senin dediğin durumu değerlendirirsem çalışmak derim. Ama bu sorunun cevabı kişiden kişiye ve kişisel ideallere göre değişir.

11. sınıf öğrencisiyim. Okumak ve okumamak arasında kararsız kaldım. Virüs malum 10. sınıfın yarısı ve 11. sınıfın çoğu yok konu olarak. Sınavlara çalıştığım kadar var.
Pandemi sürecinde bijuteri imalatçısı yanında çalıştım ve beni çok seviyorlar ve güveniyorlar. Okuma gel çalış diye teklifler yaptılar ama o anki aklımla okuyacağım demiştim. Ve istediğin zaman gelebilirsin diye açık kapı bıraktılar. Eğer okumazsam hem orada çalışıp hem de Instagram ve Shopier üzerinde bijüteri ürünleri satmayı planlıyorum. Artık okumanın pek bir faydası yok diye düşünüyorum iyi bir lise tuttursan bile kolay kolay bir şey olamıyorsun. İnternet satışında önünü açık görüyorum. Sizce dershaneye gidip okumak mı yoksa dediğim şekilde çalışmak mı?

Konu tekrar açılmış şöyle söyleyeyim sana kendine bu iki seçeneği yaratmışsın. Eğer çok iyi üniversitelerde okumayacaksan ve o söylediğin işi severek yapacaksan hemen bırak. Çok olmaz 5 10 sene sonra o işe muhtaç insanlar gelir senden iş ister şimdi başlarsan o zamanlarda iyi maaşlarda alırsın. Üniversite sonrası sürünmezsin. Ama söylediğim gibi okulu bırakıp o işte çalışmak istiyorsan tek çaren o işi severek yapmak olacak. O işi sevmeden yapacaksan hiç yapma okuluna bak derslerine asıl elinden gelenin en iyisini yap hayatını o yönde şekillendir. Unutma her şey olacağına varır.

Geri
Yukarı