Ormanda Ayakları Kesilmiş Halde Bulunan Yavru Kedi

Bir keresinde sokakta yürürken küçük yavru 4-5 tane sarı kedi görmüştüm. Yolun kenarındaydılar hızlıca araba geldi arkadan. Kediler kenara kaçtı bir tanesi kaçamadı ve araba yavru kedinin üstünden geçti. Kedinin yanına gittim gözünün içine baktım. Normalde insan cesedi bile gördüğüm olmuştur fakat bir canlının son nefesini verirken gözünü içindeki ferin gitmesi yani canlılığın sönmesini ilk defa gördüm normalde unutmuştum bu konuyu görünce aklıma geldi. Ne kadar da güzeldi. Sapsarı o kadar tatlıydı ki. Araba ezdi geçti gitti diğer kedilerde olayı anlamadı başında toplandı kokluyorlar. Kötü bir gündü ölü bir canlı görmek ile ölen bir canlı görmek çok farklı şeyler.

''İnsan yaratılanların en şereflisidir'' sözünü sanırım birileri yanlış anlayıp diğer canlıları ''şerefsiz'' kategorisine koymuşlar. İnsanın dünyada büyük bir görevi ve sorumluluğu var bunlardan biri de Allah'ın, kısıtlı olarak yarattığı canlıları korumaktır. Çünkü diğer canlılar, insanla kıyaslandığında kısıtlıdırlar. Kendilerine has bir yaşamları vardır ve yardıma ihtiyaç duyarlar. Onlara yardım etmek ve onları korumak bizi onlardan üstün kılıyor. Bir nevi ağabeylik ablalık yapmak gibi. Bunları yapanlar kesinlikle yaşamamalı.

''İnsan yaratılanların en şereflisidir'' sözünü sanırım birileri yanlış anlayıp diğer canlıları ''şerefsiz'' kategorisine koymuşlar. İnsanın dünyada büyük bir görevi ve sorumluluğu var bunlardan biri de Allah'ın, kısıtlı olarak yarattığı canlıları korumaktır. Çünkü diğer canlılar, insanla kıyaslandığında kısıtlıdırlar. Kendilerine has bir yaşamları vardır ve yardıma ihtiyaç duyarlar. Onlara yardım etmek ve onları korumak bizi onlardan üstün kılıyor. Bir nevi ağabeylik ablalık yapmak gibi. Bunları yapanlar kesinlikle yaşamamalı.
Hocam ortada yanlış anlaşılma yok, sanırım lafın bana, ben hayvanları öldürüp eziyet edenlere söyledim o lafı asıl sen yanlış anlamışsın.

Arkadaşlar gerçekleştirilen eylem ne kadar vahşice olursa olsun cezası idam olmamalıdır. Şimdi siz sadece suç unsurunu düşünerek en ağır cezanın verilmesini bunun da idam olabileceğini düşünüyorsunuz. Ama bu çok yanlış!

İdam cezası geri dönüşü olmayan bir cezadır. Böyle bir uygulamanın varlığı sakıncalıdır.

Bir insan işlemediği bir suçtan belki iftira belki de başka nedenlerle idam cezası alırsa sonuçları nasıl olur bunu düşünmeniz gerek.

Cezaların daha caydırıcı olması gerek. Sokak hayvanları ile ilgili denetim kanallarının oluşturulması gerek. En başta insanların okul öncesi doğru eğitim aldığından emin olmak gerek.

Şu an bu konuda belki de bir soruşturma bile yürütülmüyorken idam cezası istemek çok yanlış.

Hele ki suçsuz bir sürü insanın nasıl peş peşe müebbet hapis cezalarının okunduğunu görmüşken vakti zamanında. Bizim ülkemizde bu iş çok tehlikeli olur. Kaldı ki dünyanın da hiç bir ülkesinde olmaması gereken bir uygulamadır.

Bu konuyu iyi düşünün. Doğruyu kendi içinizde bulacaksınız. Daha sonra da kendi çevrenizde bu fikre sahip insanları bunun doğru olmadığına ikna etmeye çalışın. Ne olur ne olmaz belki bunun için de referandum falan yaparlar sonra bir de bu geçmesin.

Arkadaşlar gerçekleştirilen eylem ne kadar vahşice olursa olsun cezası idam olmamalıdır. Şimdi siz sadece suç unsurunu düşünerek en ağır cezanın verilmesini bunun da idam olabileceğini düşünüyorsunuz. Ama bu çok yanlış!

İdam cezası geri dönüşü olmayan bir cezadır. Böyle bir uygulamanın varlığı sakıncalıdır.

Bir insan işlemediği bir suçtan belki iftira belki de başka nedenlerle idam cezası alırsa sonuçları nasıl olur bunu düşünmeniz gerek.

Cezaların daha caydırıcı olması gerek. Sokak hayvanları ile ilgili denetim kanallarının oluşturulması gerek. En başta insanların okul öncesi doğru eğitim aldığından emin olmak gerek.

Şu an bu konuda belki de bir soruşturma bile yürütülmüyorken idam cezası istemek çok yanlış.

Hele ki suçsuz bir sürü insanın nasıl peş peşe müebbet hapis cezalarının okunduğunu görmüşken vakti zamanında. Bizim ülkemizde bu iş çok tehlikeli olur. Kaldı ki dünyanın da hiç bir ülkesinde olmaması gereken bir uygulamadır.

Bu konuyu iyi düşünün. Doğruyu kendi içinizde bulacaksınız. Daha sonra da kendi çevrenizde bu fikre sahip insanları bunun doğru olmadığına ikna etmeye çalışın. Ne olur ne olmaz belki bunun için de referandum falan yaparlar sonra bir de bu geçmesin.
Hocam sen neden bahsediyorsun o zaman her önüne gelen hayvanları katletsin, kadınlara çocuklara tecavüz etsin cezası da hapis olsun öyle mi! Bırak Allah aşkına zaten bizde adalet yok idam çıkarsa bak bunlar daha oluyor mu! ölüm korkusu, asılmak korkusu hiç bir şeye benzemez. Daha caydırıcı ceza yok arkadaş at hapse sonra birde onu içeride bak, sence sana mantıklı geliyor mu? Bence kesinlikle olmalı hayvana işkence ve kadına, çocuğa tecavüz edeni kesin olarak belirledikten sonra asacaksın arkadaş başka kurtuluşu yok bu işin, idam dışında hiç bir ceza caydırıcı olamaz bana göre.

Bırak Allah aşkına zaten bizde adalet yok idam çıkarsa bak bunlar daha oluyor mu!
Detaylı olarak açıklamak istemedim. Ergenekon sürecinde hüküm verilen sözde sanıkların hepsini kesin suçlu olarak göstermediler mi bize? Hepsi sözde vatan hainiydi. Birey olarak bu sanıklara verilen müebbet hükmüne sen karşı gelebilir misin? Hayır. İdam cezası olsaydı şu an belki de hepsi suçsuz yere ölmüştü. Şu an suçsuz olduklarını öğrenmemiz bir işe yaramayacaktı.

İdam cezası ilkel bir hükümden ibarettir. Günümüzde uygulanmamalıdır.

Adalet isterken elimizde var olanı da çöpe atmamak gerekir.

Emin ol ben de en ağır cezayı almalarını isterim. Bu haberler benim de çok canımı yakıyor. Belki de senden daha çok canım yanıyordur daha az değil.

Ne istediğimizi iyi bilmemiz gerek! İyi düşün bence.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı