Oyun oynarken bilgisayar aniden donuyor

JiletBey*

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Oyun oynarken bilgisayarım aniden donuyor kılavye ya da mouse kullanamıyorum bazen hoperlorden tuhaf sesler çıkıyor.
İlk olarak bu hatanın yazılımsal olmadığından %80 eminim çünkü 3 kere format attım bilgisayarıma (Windows 7 Ultimate X64, Windows XP X64, Windows 7 Ultimate X32)

Sistemim:
  • Anakart: ASUS P5GZ-MX
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 7300 SE / 7200 GS
  • RAM: 2 GB
  • HDD: Samsung HD161HJ ATA Device (150GB)
  • SSD: Tabii ki de yok
  • İşlemci: Genuine Intel(R) CPU 2140 @ 1.60GHz (2 CPUs)

Not: İlk başta bilgisayar açarken anakart logosunda takılı kalıyordu BIOS'a falan giremiyordum sonra bilgisayarcıya gittim düzeltiler ama şimdi de oyun oynarken PC donuyor.
Not 2: RAM'ı bir programla test ettim %100 de 0 hata verdiydi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanımsal arıza olabilir. Özellikle ekran kartını kontrol edin. Mümkünse farklı bir kartla denemeler yapın.

DDU kullanarak ekran kartı sürücülerini kaldırıp yeniden kurmayı da deneyebilirsiniz.

Ayrıca MSI Afterburner ile işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarını kontrol edin.

32 Bit işletim sistemi kurmalısınız. İşlemci 64 destekliyor ama RAM yetersiz geliyor muhtemelen, ya da bulabilirseniz RAM ekleyin. HDD'de de sorun olabilir.

Böyle ani donmalar takılmalar RAM'den kaynaklanıyordur bence RAM arttırmanız lazım hem bilgisayar rahatlar yeni işletim sistemleri RAM fazlasıyla istiyor.

32 Bit işletim sistemi kurmalısınız. İşlemci 64 destekliyor ama RAM yetersiz geliyor muhtemelen, ya da bulabilirseniz RAM ekleyin. HDD'de de sorun olabilir.
Zaten şu anda Windows 7 Ultimate 32 bit kullanıyorum.
Donanımsal arıza olabilir. Özellikle ekran kartını kontrol edin. Mümkünse farklı bir kartla denemeler yapın.

DDU kullanarak ekran kartı sürücülerini kaldırıp yeniden kurmayı da deneyebilirsiniz.

Ayrıca MSI Afterburner ile işlemci ve ekran kartı sıcaklıklarını kontrol edin.

DDU ile ekran kartı sürücümü kaldırdım ve msi after burneri yükledim bilgisayar donduğundaki halinin fotoğrafını da çektim
Fotoğraf:
IMG_0026.JPG

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı