Rehber PC'ye resmi Chrome OS kurma rehberi

Abi bende AMD A12 9.Nesil .70GHz işlemci var. Grunt indiriyorum sorun olmaz değil mi?
(İnternetim kötü de emin olmak istedim.)

Abi bir şey soracağım benim eski bilgisayarımda Pardus var direk ChromeOS klasörünü Pardus'a atıp terminal ile install.sh komutunu veriyorum.

Bu işlemlerin ardından cihazı usb bellekten boot ediyoruz. Kurulum için internet şart dolayısıyla cihaz açıldıktan sonra internet bağlantınız olduğundan emin olun ve Gparted programını çalıştırın. Burada sağ üst köşede cihazınızda bulunan disklerin ismi yazıyor. Kurmak istediğiniz diskin ismini öğrenin.
Eki Görüntüle 649428
Sonrasında usb bellekteki Chrome OS dosyasını açın(Dosya sistemine gelip Chrome diye aratarak bulabilirsiniz) ve install.sh dosyasını diskinizin ismine göre resimdeki gibi düzenleyin.
Hocam, bende tek disk o kısmı anlamadım. Orayı yapmak zorunda mıyım? Disk i seçmeden direk usb den boot edince sudo sh komutunu yazsam sorun olur mu?

Merhabalar bugün sizlere Google'ın Chromebook cihazlarında bulunan Chrome OS işletim sistemini nasıl PC'ye kurabileceğinizi anlatacağım. Öncelikle Chrome OS nedir? Chrome OS Google'ın Chromebook adındaki laptoplarında bulunan linux tabanlı bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi hem android hem de linux uygulamalarını çalıştırabiliyor. Aynı zamanda içerisinde PC'lerde kullandığımız Chrome tarayıcısı bulunuyor. Hafif bir işletim sistemi olduğundan zayıf PC'lerde bile iyi bir performans gösteriyor. Bu kurulum sayesinde evde donanımı düşük boşta duran bilgisayarlarınızı tekrar hayata dödürebilirsiniz. Bu kurulum tüm diski silip kurulum yapacaklar içindir dual boot yapmayı düşünüyorsanız bu rehber işinize yaramaz onun için ayrıca bir rehber yapacağım.
Chrome OS kurulumu için gereken şartlar:
-Intel core için 1.nesil Nehalem ve sonrası Intel atom için ise Baytrail ve sonrası bir işlemci. Amd işlemci kullanacaksanız sadece Stoney Ridge işlemciler ile uyumlu. Bir de sadece intel igpu ile çalışıyor yani harici ekran kartınız varsa onu kullanamayacaksınız.
Bilgisayarınız bu şartları karşılıyorsa kuruluma geçebilirsiniz.
Gereken dosyalar:
-Linux mint ya da debian tabanlı herhangi bir linux dağıtımının iso dosyası
-Bu linkteki Brunch dosyası Releases · sebanc/brunch
-Bu linkteki Chrome OS dosyası CrOS Updates Serving cihazınız 3.nesil ve altı bir işlemci ise samus, 4.nesil ve üstü bir işlemci ise rammus, AMD bir işlemci ise grunt dosyasını sağındaki en son rakama tıklayarak indiriyoruz. Eğer son sürüm çalışmaz veya sorun yaratırsa önceki sürümleri de deneyebilirsiniz.
-Bu linkteki install.sh dosyası https://raw.githubusercontent.com/shrikant2002/ChromeOS/master/install.sh sağ tıklayıp farklı kaydet diyerek indirebilirsiniz.
Öncelikle linux iso dosyamızı rufus ile usb belleğe iso yansıması modunu seçerek yazdırıyoruz. Iso yansıması modunun seçili olması önemli. Ayrıca cihazınız uefi ise GPT legacy ise MBR seçili olduğundan emin olun.
Eki Görüntüle 649409 Eki Görüntüle 649410
Daha sonra masaüstüne Chrome OS adında bir klasör açıyoruz. İçerisine indirdiğimiz Brunch dosyalarını, Chrome OS dosyasını, install.sh dosyasını atıyoruz. Daha sonra Chrome OS dosyasının adını "rammus/samus/grunt(hangisini indirdiyseniz)_recovery.bin" olarak değiştiriyoruz. Son halinde klasör aşağıdaki fotoğraftaki gibi görünmeli.
Eki Görüntüle 649418
Daha sonra bu klasörü usb belleğin içerisine atıyoruz.
Eki Görüntüle 649421
Bu işlemlerin ardından cihazı usb bellekten boot ediyoruz. Kurulum için internet şart dolayısıyla cihaz açıldıktan sonra internet bağlantınız olduğundan emin olun ve Gparted programını çalıştırın. Burada sağ üst köşede cihazınızda bulunan disklerin ismi yazıyor. Kurmak istediğiniz diskin ismini öğrenin.
Eki Görüntüle 649428
Sonrasında usb bellekteki Chrome OS dosyasını açın(Dosya sistemine gelip Chrome diye aratarak bulabilirsiniz) ve install.sh dosyasını diskinizin ismine göre resimdeki gibi düzenleyin.
Eki Görüntüle 649429
Her şey hazır ise kuruluma geçiyoruz. Bu işlemden sonra cihazınızdaki tüm veriler tamamen sıfırlanacak gerekli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Chrome OS dosyası içerisinde sağ tıklayıp Open in terminal(terminalde aç) seçeneğini seçiyoruz. Daha sonrasında terminale şu komutu giriyoruz: sudo sh install.shEki Görüntüle 649434
Gelen uyarıya yes yazıyor ve kurulumun bitmesini bekliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra terminali kapatıp sistemi yeniden başlatıyoruz.
Eki Görüntüle 649437
Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı ise bu ekran bizi karşılayacak. Buradan kendinize göre ayarları yapıp devam edin.
Eki Görüntüle 649444
Ve Chrome OS masaüstü karşımızda. Buradan sonra sistemi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
Eki Görüntüle 649588
Chrome OS Chromebooklara özel tasarlandığından normal PC'lere kurulduğunda donanım uyumsuzlukları gibi problemler çıkabiliyor. Bu tarz problemleri yazabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olurum. Ayrıca rehber tamamen bana ait değil aşağıdaki videoları Türkçeleştirdim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Abi eline sağlık çok teşekkürler kurdum ama Android uygulamaları çalışmıyor.
Resim de ki gibi android uygulamalarını açınca karıncalı bir pencere çıkıyor.
IMG_20210502_131015.jpg

@Ornstein @Üzüntü @linux kullanicisi @Linux Oyunda @Linuxcu Birisi @Android @Androidci
Arkadaşlar ChromeOS'da Android uygulamaları çalışmıyor. Açılıyor ama karıncalı bir pencere çıkıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210502_131009.jpg
    IMG_20210502_131009.jpg
    145,3 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, bende tek disk o kısmı anlamadım. Orayı yapmak zorunda mıyım? Disk i seçmeden direk usb den boot edince sudo sh komutunu yazsam sorun olur mu?
Oradaki disk adını kendi disk adınla değiştirmen lazım yoksa yanlış diske kurabilirsin.
Abi eline sağlık çok teşekkürler kurdum ama Android uygulamaları çalışmıyor.
Resim de ki gibi android uygulamalarını açınca karıncalı bir pencere çıkıyor.
Eki Görüntüle 1003114
@Ornstein @Üzüntü @linux kullanicisi @Linux Oyunda @Linuxcu Birisi @Android @Androidci
Arkadaşlar ChromeOS'da Android uygulamaları çalışmıyor. Açılıyor ama karıncalı bir pencere çıkıyor.
Linux kısmını da deneyebilir misin? AMD işlemci olmasından kaynaklı bir uyumsuzluk olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı