PlayStation 5 detaylı inceleme

Sizlere yaklaşık 3 yıldır kullandığım PlayStation 5 hakkında bilgi ve tecrübelerimi aktaracağım.

PlayStation 5'in özellikleri;

CPU8 çekirdekli AMD zen 2 X86-64 3.5GHz'e varan (değişken frekans) işlemci.
Hafıza16 GB GDDR6.
Görüntü480p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p, 4320p.
Grafikamd RDNA 2 tabanlı özelleştirilmiş GPU (36 cu, 2.23 GHz'e kadar)

Teknik kısım bittiğine göre öncelikle PlayStation 5'in getirdiği yenilikleri ele alalım;

Önceki nesilde PlayStation 4 Pro'nun yapamadığı 4K çözünürlük işini bu nesilde PlayStation 5 60 FPS vaat ederek gayet iyi bir şekilde standart haline getirdi ayrıca DualSense kontrolcüsü sayesinde size oyunun içine daha iyi girebilmeniz için haptic feedback adaptive trigger gibi teknolojilerle tanıştırdı ve Black Ops gibi Online altyapılı oyunlarda her ne kadar düşmanlara karşı gerileten bir şey olsa bile özellikle bu ayarı açarak oynadım ki daha gerçekçi olsun bunun yanında 3D ses desteklemeyen televizyonlarda bile 3D ses verebilmesi için geliştirilmiş bir teknolojiye sahip bunu headsette de kullanabiliyorsunuz PlayStation 4 Pro'nun uçak motoru gibi fan sesinden sonra PlayStation 5 inanılmaz sessiz kalıyor ve likit soğutma sayesinde soğutucu ve işlemci arasında birebir iletim sağlanıyor. Sahip olduğu SSD sayesinde yükleme süreleri inanılmaz derecede düşmüş bir vaziyette ayrıca PlayStation Store ayrı bir uygulama olarak değil ana menüye dahil edilmiş olarak çalışıyor.

Şimdi sizlere oyunlardaki yeniliklerden bahsedeceğim;

Aynı zamanda bir PlayStation 4 kullanıcısı olarak oyunların her iki versiyonunda deneyimleme şansı buluyorum ve gözlemlediğim en büyük fark kare hızı farkı oyunlar inanılmaz derecede akıcı bir şekilde çalışıyor PlayStation 5'te vrr özelliğini açtığınız zaman tabii ki destekleyen bir monitörünüz varsa kullanabiliyorsunuz kare hızı sınırsız oluyor ve istediğiniz akıcılığı 30 FPS çalışan bir oyunda bile elde edebiliyorsunuz. Tabii hiçbir ayarı açmaksızın 120 Hz desteklediğini de belirtmek isterim. Kaplama kalitelerinin çok gelişmiş olduğunu ve yüksek çözünürlükle render edildiğini de söyleyeyim ayrıca Ray Tracing teknolojisi sayesinde su yansımaları, ayna yansımaları ve ışık yansımaları, ışık tonları oldukça gerçekçileşiyor. SSD teknolojisinden az önce bahsetmiştim ama bu oyun içerisindeki teleport noktalarında da kesinlikle kendini çok belli ediyor saniyeler içerisinde haritanın bir ucundan bir ucuna ışınlanabiliyorsunuz.

Almak için geç mi kaldık?

Kesinlikle hayır ilk çıktığında alan birisi olarak Astro's Playroom'un dışında oynayabileceğim herhangi bir oyun bulamamıştım birkaç ay böyle sürdü ve çıkış oyunlarını elden geçirdikten sonra bir sene boyunca remaster ve Remake'ler haricinde herhangi bir oyun oynayamadığımı hatırlıyorum şu anda güzel bir arşiv oluşuyor God of War gibi The Last of Us gibi oyunların gelişmiş versiyonlarını yeni gelen Gran Turismo oyunlarını Horizon forbiden West'i, deamon's Souls'u Spider-Man 2'yi ve aklıma gelmeyen onlarca geliştirilmiş PlayStation 5 oyununu oynayabilirsiniz ülkemizin bulunduğu ekonomik şartlardan dolayı fiyatının daha da artacağını göz önünde bulundurmanızı ve bir an önce almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Dijital mi? Diskli mi?

Bu konuda çok fazla çelişki de kalan tanıdığım arkadaşlarım var bu konuda da aklımızda kalan soruları cevaplandırmak isterim eğer bir koleksiyoncuysanız ve fiziksel oyunları çok değer veriyorsanız kesinlikle diskli versiyonu tercih etmelisiniz fakat ben oyunumu oynarım hesabımda durmaları benim için yeterli diyorsanız dijital sizin için uygun bir tercih olacaktır ama hem koleksiyoncuyum hem de maddi açıdan paramı çıkıştıramıyorum diyorsanız ben biraz bekleyip diskli versiyonu almanızı öneririm.

Size bir tavsiye,
Senede bir konsolun beyaz kapaklarını söküp fanlarını temizleyin. Gövdesindeki deliklere elektrik süpürgesi tuttuğunuzda kanalları sayesinde içerisindeki tüm tozları çekebilirsiniz.
Fotoğraflarını aşağıya ekleyeceğim.

Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim umarım aklınızdaki soruları cevaplandırabilmişimdir😊
Herhangi bir sorunuz olursa mutlaka yazın.

Dosya Ekleri

• IMG_20211102_152358.jpg
    IMG_20211102_152358.jpg
    104,3 KB · Görüntüleme: 68
  • 20221128_191131.jpg
    20221128_191131.jpg
    85,9 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20211029_163028.jpg
    IMG_20211029_163028.jpg
    168 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_20210918_154519.jpg
    IMG_20210918_154519.jpg
    141 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
Hocam Sony'nin verdiği bilgilerde en az 48 FPS verildiği söyleniyor ama desteklemeyen oyunlarda videoda da testi yapılıyor, oyun 45~lere kadar iniyor ki bu da 30'a nazaran iyi bir değer (ki zaten vrr olmadan halihazırda kalitede 30 FPS çalışıyor oyunlar). 120 FPS ayrı bir konu onun için zaten destekleyen bir ekran lazım ayrıca performans modundan bahsediyorum, kalite de destekleyen oyunlarda bile 50-60~ arası geziyor.

Hocam Sony'nin verdiği bilgilerin kaynağını atar mısınız? Ben 3 yıldır PS5 kullanıyorum kalite modunda nasıl 50-60'lara çıkıyor?

Hocam fabrika üretim hatalı ürün kullanıyor olabilirsiniz hepsinin bir arada olması bunu gösteriyor.
Muhtemelen öyle, garantiden hiçbir şey olmadan gelirse distribütör firmayla iletişime geçeceğim veya Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunacağım. 6-7 yaşımdan beri istediğim şeyi borç harç alıp bunca sıkıntı çekmek üzüyor insanı.

Hocam Sony'nin verdiği bilgilerin kaynağını atar mısınız? Ben 3 yıldır PS5 kullanıyorum kalite modunda nasıl 50-60'lara çıkıyor?

PS 5 vrr aralığı 48-120 Hz zaten ama bu demek değildir ki 48 altına düşemez, düşüyor ama 45~ altına düştüğünü hiç görmedim. Bir de umarım beni yanlış anlamadınız çünkü ben vrr destekleyen oyunlarda kalite modunda 50-60 FPS'ten bahsediyorum. Ayarlardan da "vrr desteklemeyen oyunlar için kullan " seçeneğini açıp kapatmak gerekiyor dediğim gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

PS 5 vrr aralığı 48-120 Hz zaten ama bu demek değildir ki 48 altına düşemez, düşüyor ama 45~ altına düştüğünü hiç görmedim. Bir de umarım beni yanlış anlamadınız çünkü ben vrr destekleyen oyunlarda kalite modunda 50-60 FPS'ten bahsediyorum.

Yok hocam anladım demek istediğinizi ben kendi konsolumda da hissedemedim kaynağa bakacağım. VRR PS5'e geldiğinden beri böyle bir şey de okumadım belki de ben denk gelmedim teşekkürler. Önemli olan yeni alacak olanların bilgilenmesi.

Geri
Yukarı