PlayStation 5 Pro beklenmeye değer mi?

PS 5 Pro modelinin çıkması RTX 50xx serisi ve RX 8000 serisinin çıkması kadar gerçek ve doğal. Neden böyle diyorlar anlamıyorum.
''Bende yoksa gerek yoktur'' düşüncesi olabilir. :)

Fiyat konusundaki düşüncem de muhtemelen Pro versiyon $500'dan çıkacak. Eski ''fat'' disc tray olan kasa da $400-450 bandına inebilir. Discsiz sürüm de $350-400'e inebilir. Pro sürümünü $500'ün üzerinden çıkartacaklarını sanmıyorum. Eğer GTA 6 bundle yaparlarsa tabi $500 fiyat etiketinin üzerine çıkabilir. Muhtemelen $600-650 olarak da görebiliriz.

Türkiye fiyatlandırması nasıl olur onu bilemiyorum.

Açıkçası PS5 Pro değil PS6 çıkacağını düşünüyorum. Çünkü kötü bir konsol dönemi geçiriliyor. Ekran kartı teknolojisi fazla hızlı gelişti bu da PC çok güçlü PS güçsüz kalmasına yol açtı. Bu yüzden oyun sektörü kısıtlanıyor.

4 yıl sonra GTA6 zamanı PS6 içinde güzel bir hype yaşanır. O dönemde en azından duyurulur diye düşünüyorum.

PS 5 Pro modelinin çıkması RTX 50xx serisi ve RX 8000 serisinin çıkması kadar gerçek ve doğal. Neden böyle diyorlar anlamıyorum.
Ben de şu an denk geldim böyle bir bakış açısına. iPhone 16'ya gerek yok demek gibi bu ki PS5 şu an için sadece yeterli gelen bir platform öyle mucizeler yaratmıyor bu yüzden de yeni seri yavaştan gerekmeye başladı bence.

Şöyle de spekülasyon kaynaklarını park edeyim aşağıya;

1701914392248.png

1701914404018.png

Merhaba arkadaşlar, GTA 6 fragmanının da çıkması ile birlikte önceden de aklımda olan PS5 alma fikri artık kesinleşti. Fakat PS5 Pro beklesem mi diye de bir fikir aniden aklıma geldi ve kararsız kaldım. Bütçemi zar zor toparlamışken ileride PS5 Pro çıkarsa, çıktığı zaman ki kur belli olmayacağından erkenden almak en iyisidir diye düşünüyorum fakat dediğim gibi kararsız kaldım ve sormak istedim.

PS5 Pro'nun çıkıp çıkmayacağı belli değil çıkarsa iyi bir konsol olup olmayacağı belli değil bence dolar alın 2 sene sonra alırsınız çıkarsa alırsınız.

Rockstar konsol donanımını, limonun suyunu son damlasına kadar sıkarmışçasına kullandığı için performans beklentisi bu şekilde. Bir sonraki projeleri de "GTA 6'yı PS6'da 60FPS oynayın" olacaktır, kimsenin de buna şaşıracağını sanmıyorum.

GTA 5'i biliyorsunuz, kaç jenerasyondur kurtulamadık oyundan. PS3/X360 kaplamalı oyunu, 7. jenerasyon için donanımın tamamını sonuna kadar kullanarak yaptılar. Daha sonra oyunu cilalayarak 8. jenerasyon ve son olarak da birkaç "yükseltme" ile birlikte 9. jenerasyon konsollara kadar taşımaya devam ettiler.

PC tarafında optimizasyonun iyi olacağından hiç şüphem yok. Oyun PC için çıkış yaptığında muhtemelen NVIDIA tarafında RTX 50 serisi kartlar çoktan tanıtılmış ve piyasaya sürülmüş olacak.

PC için çıkış yılı 2026 yılı dersek, benim şu an için GTA 6'nın minimum sistem gereksinimleri tahminim şöyle olurdu;

(1080p Low 30FPS): RTX 2070/2080/3050/4050

(1080p med 30FPS): RTX 2080Ti/3060/4060

(1080p high/ultra 60FPS): RTX 3080Ti/3090/4070

İşin içine Ray Tracing'i katarsak, 1080p high/ultra için daha yüksek kartlar da gerekebilir.

Bunun yanına da en düşük 8 çekirdek 16 thread bir işlemci ve minimum 16 GB RAM.

4070 5600X hangi ayarlarda kaç FPS verir tahmini.

PS5 Pro 2025'te çıkmak zorunda yoksa PC ile arası devasa şekilde açılır, 2025 de RTX 5090 olacak piyasada, PS5 oyunları downgrade yaptırmak zorunda kalır, o yüzden 2025'te 5. senesini doldurcağı için Pro versiyon çıkması şart.

Bence PS5 Pro GTA VI ile bundle olarak satılacak.

Sony şu an PS 5'ten bayağı bir kâr ediyor ve GTA 6 çıktığında da daha çok kâr edecek yani yeni bir modele gerek yok eğer Pro çıkaracaklarsa bütçelerinden kısmaları gerekecek çünkü zaten ondan 2 sene sonra yeni generasyon çıkacak o yüzden bilemedim .
Onun dışında beklemeye değmez siz ps 5 standart model alın, ps6 çıkınca ona geçersiniz yani ara modele gerek yok ki çıkacağı bile belli değil.

Son düzenleme:
Çıkar mı muamma belki direkt PS 6 çıkarırlar.

PS 5 ile beraber kol ve depolama için NVME disk alsan aşağı yukarı 25-28 bin civarına geliyor, direkt 900$'a yuvarla.

PS5 Pro veya PS6 için de 1.000$ gibi bir satış ücreti olur bence vergiler ve ekstralarla.

Yeni konular

Geri
Yukarı