PlayStation 5 almaya değer mi?

Vallahi hocam rahatlıkla 1000 TL oyunlara verme gücün varsa al kullan :) ama PS zamanının ek kısır dönemini yaşıyor öylede bir gerçek var. Aldığın zaman oynayacağın oyunlar PS4 oyunlarının işte bilmem ne daha performanslıları olacak. Biliyorsun PS5 için bire bir özel pek oyun tat veren oyun çıkmadı çıkmasıda zor görünüyor.

Geçen neslin bu zamanına bakılırsa fersah fersah öndeler bu arada. PS4'ün en iyi oyunları en az 3. yılından sonra gelmeye başlamışken PS5 için flagship oyunlardan Horizon, GoW, Ratchet geldi, bu yıl Spiderman gelebilir. PS4 bu dönemini 4. yıl ve sonrasında yaşamıştı, geriye uyumluluk olmadığı için mecburen iyi-kötü hızlı üretim oyun yapıp çıkarıyorlardı. Bu dönemlerde Bloodborne dışında bu seviyede oyun yok gibiydi PS4'te. Farklı olarak da üçüncü parti şirketlerle timed exclusive olayına gittiler. Her bakımdan PS4'ün aynı dönemine göre kısır konsol satışlarına rağmen daha aktifler, bunun nedeni mimari PS3-PS4 gibi keskin ayrımı olmadığı için geliştirmek daha kolay.

Aynı oyunların PS4'e çıkmasının PS5'e negatif bir etkisi olamaz, PS4 sürümlerinde gözleriniz kanıyor ikisini de oynama şansınız varsa.

Bilgisayardaki oyunlar da cok zamlandi. Paradox ve Rockstar oyunlarinin geldigi noktayi gorduk. Dark Souls serisi de oyle. Ayrica Sony direkt olarak ulkeden cekilmedi. TV ve ses sistemleri departmani kapatildi. Konsol tarafinda bir sey olacagini sanmiyorum. PS+ Deluxe versiyon da 12 aylik verirsen 460 TL ki bu devirde bence bedava.

Bilgisayardaki oyunlar da cok zamlandi. Paradox ve Rockstar oyunlarinin geldigi noktayi gorduk. Dark Souls serisi de oyle. Ayrica Sony direkt olarak ulkeden cekilmedi. TV ve ses sistemleri departmani kapatildi. Konsol tarafinda bir sey olacagini sanmiyorum. PS+ Deluxe versiyon da 12 aylik verirsen 460 TL ki bu devirde bence bedava.
PlayStation Türkiye ofisi dağıtıldı neyden bahsediyorsun? Mesut Çevik hocanın gündemini takip edin biraz.

Neden hayır dediğimi de açıklayayım hazır bir sürü arkadaş beğenmedim atmış yorumuma. Arkadaşlar çocukta zaten xbox series S var. Oynayamadığı tek şey exclusive oyunlar ki gidip ps5'e sadece bu oyunları oynamak için 17.000tl verecek ve sonra o oyunları almak için tanesine 600-700tl verecek veya gidip cd alacak geri satacak falan. 17.000tl para sizin için bir şey ifade etmeyebilir ama az bir para değil. Arkadaşın bilgisayarı veya konsolu yok değil series S'i var zaten oyun oynayabildiği bir araç var ve siz sadece ps exclusiveler için çocuğa 17k para harcatma niyetindesiniz. Bunun yerine series s'i satıp 21k'ya falan rx6800 sistem alsa gene gidip ps5 almasından daha mantıklıdır, artık ps oyunları bilgisayara da geliyor sonuçta. Ps5 daha günümüzde bile oyunları 2160p ultra ayarlarda 60fps oynatamıyor bir de sözde 4k 120fps oynatacaktı. Series X için de bu durum aynı. Ps5, rx6800 bir kasaya göre daha hızlı eskiyecek ve aralarındaki kullanım farkı avantajlarını saymıyorum bile. Rx6800 sistem hogwarts legacy'i ps5'ten daha iyi oynatacaktır mesela ve her türlü ayarını da çekebiliyorsun. İşin özeti zaten oyun aracı olan birine sırf exclusive oyunlar için gidip 17k harcatmayın.

PlayStation Türkiye ofisi dağıtıldı neyden bahsediyorsun? Mesut Çevik hocanın gündemini takip edin biraz.

Mesut Cevik takip ettigim birisi degil hatta Twitter'da engelledigim birisi. Ancak takip ettigim pek cok kisi simdilik oyunlardaki dublaj ve altyazi calismalarinin rafa kalkabileceginden bahsediyor. Benim endisem oyunlarin tekil fiyatlari degil de PS+ aboneliginin ucretinde buyuk degisim olur mu. Onu da su an 12 aylik alirsan bir sure dert etmezsin gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı