Protein tozu kullanılmalı mı?

Str0xy

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi Sosyaller. Bu yaz artık liseden mezun olduğum için spora başlama gibi bir niyetim var. Araştırmaya başlamışken aklıma protein olayı takıldı. Fiziksel olarak zayıf birisiyim. Boyum 1.90 olmasına rağmen kilom 70-71 civarlarında. Şimdi ben spora başlar başlamaz protein tozu kullanmalı mıyım? Hesaplandığımda protein tozu normal et yemekten daha uyguna geliyor. Kullanmayı planladığım ürün bu;

Ayrıca sadece protein tozu kullanma gibi bir hedefim yok tabii. Araştırdığımda spordan sonra başlangıç olarak 30 gram -1 ölçek- kullanım tavsiye ediliyor. Günlük olarak sabah 5-6 yumurta yiyip haftada da en az 3-4 kere et yiyen birisiyim.

Bana kalırsa spora ilk başlanıldığı zaman kullanılmamalı, süreklilik ve devamlılık sağlandığı takdirde 3-4 ay sonra kullanılmaya başlanılmalı. Ha bana kalırsa hiç kullanmayın daha iyi tabii.

Bana kalırsa spora ilk başlanıldığı zaman kullanılmamalı, süreklilik ve devamlılık sağlandığı takdirde 3-4 ay sonra kullanılmaya başlanılmalı. Ha bana kalırsa hiç kullanmayın daha iyi tabii.
Hocam et tercih etmeme sebebim besin planının uğraştırıcı olması. Lakin protein tozu zararlıysa aylık 200-300 TL'den kaçmam.

Genel olarak profesyonel sporcular kullanıyor protein tozunu. Onlar da günlük ne kadar protein alması gerektiğini çok iyi hesaplıyor yani fazlasını almadan geçiyorlar, her gün stabil miktarda toz almıyorlar yani. Yedikleri yemeğe göre dengeliyorlar ki fazla protein bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. O yüzden dedim ya 3-4 aydan önce protein tozuna geçilmemeli diye.

Protein tozunun profesyonellikle bir alakası yok, düzgün kullanıldığı sürece ise zararsız.
Protein tozunu günlük protein ihtiyacını karşılayamıyorsan kullanırsın. Günlük protein ihtiyacın ise Vücut ağırlığın * 1.8 gibi bir şeydir(Sporcu için).

Protein tozu, başlangıçta kullanabileceğiniz tek supplementtir. Whey protein tozu peynir altı suyundan yapılır ve yediğiniz yumurtadan veya peynirden tek farkı besin değeridir. Onun dışında yumurtadan veya peynirden bir farkı yoktur.

Protein ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız başvurabilirsiniz tabi ki. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber 1.5-2 * kilonuz şeklinde hesaplanır günlük protein ihtiyacı. Siz başlangıçta günlük 120-130 gram protein alsanız yeterli.

Protein tozu, başlangıçta kullanabileceğiniz tek supplementtir. Protein tozu peynir altı suyundan yapılır ve yediğiniz yumurtadan veya peynirden tek farkı besin değeridir. Onun dışında yumurtadan veya peynirden bir farkı yoktur.

Protein ihtiyacınızı karşılayamıyorsanız başvurabilirsiniz tabi ki. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber 1.5-2 * kilonuz şeklinde hesaplanır günlük protein ihtiyacı. Siz başlangıçta günlük 120-130 gram protein alsanız yeterli.
Peki kabataslak bunun 60 gramını protein tozu ile alsam. 6 yumurta araştırdığım kadarıyla 40 gr protein içeriyor. Yaklaşık 100 gramı tamamlamış oluyorum böylelikle. Kalan proteini sadece et ile mi giderebilirim?

Peki kabataslak bunun 60 gramını protein tozu ile alsam. 6 yumurta araştırdığım kadarıyla 40 gr protein içeriyor. Yaklaşık 100 gramı tamamlamış oluyorum böylelikle. Kalan proteini sadece et ile mi giderebilirim?
60 gramını protein tozundan alırsanız protein tozuna para yetişmeyebilir. Durumunuz iyiyse sıkıntı yok tabi.

100 gram tavuk göğüsü = 30 gram proteine eşit. 6 yumurta + 300 gram tavuk göğüsü yerseniz protein ihtiyacınız karşılanmış olur günlük.

60 gramını protein tozundan alırsanız protein tozuna para yetişmeyebilir. Durumunuz iyiyse sıkıntı yok tabi.

100 gram tavuk göğüsü = 30 gram proteine eşit. 6 yumurta + 300 gram tavuk göğüsü yerseniz protein ihtiyacınız karşılanmış olur günlük.
Hocam tavuk göğsünde bu kadar protein olduğunu bilmiyordum. Peki son kez şeyi sorsam. Haftada 4 gün antrenman yapmayı planlıyorum. Protein ihtiyacımı 4 gün mü zorlamalıyım yoksa 7 gün boyunca full protein ağırlıklı mı beslenmeliyim?

Hocam tavuk göğsünde bu kadar protein olduğunu bilmiyordum. Peki son kez şeyi sorsam. Haftada 4 gün antrenman yapmayı planlıyorum. Protein ihtiyacımı 4 gün mü zorlamalıyım yoksa 7 gün boyunca full protein ağırlıklı mı beslenmeliyim?
Vücudunuzun proteine her gün ihtiyacı var sadece 1 gün değil. Hedefiniz kilo almak olduğu için karbonhidrata da önem verin.

Sizin yaklaşık kilo almak için günlük kalori ihtiyacınız 3500 kalori civarında. Yağlı yiyeceklerden kaçının ve karbonhidrata önem verin, temiz beslenin.

Geri
Yukarı