Protein tozu zararlı mı?

450TL'ye toz alacağım ama babam ortada kaldı alsak mı almasak mı diye. 16 yaşındayım. Normal öğünlerden gerektiği kadar protein alamıyorum. Eczacı arkadaşına sormuş karaciğer yağlanması falan demiş. Doktor kontrolünde başlasın demiş ama doktor da onaylamazsa kesin almaz.

Protein tozu olsa ne olacak hocam? Günde bir ölçekten aşırı fazla kullanmadıkça bir zararı olmayacaktır. Halk arasında böyle bir düşünce var, protein tozu; kreatin, steroid tarzı bir şeymiş gibi. Ama böyle değil. Protein tozu natural (doğal, ilaçsız) sporcuların da kullandığı bir supplementtir. Günlük almaları gereken protein miktarını tamamlayamayınca kullanılır. Bilimsel olarak vücuda zarar verdiğine dair hiçbir kanıt yok.
Cidden yazdıklarımı okumuyor musunuz? Belli bir düzeyde doktor tavsiyesi ile kullanılabilir dedim zaten.

Doktor kontrolü falan ne bunar ya son zamanlarda çıktı bu da. Git ufak bir iki servis al baktın alerjik reaksiyon yok gayet rahatsın kullan gitsin. Her zaman içmen gerektiği gibi suyunu iç yeter.

Yurt dışında bu soruları anabolik steroidler için bile sormuyolarlar. Bu sorgulama durumunun da ekonomiyle alakası olduğunu düşünüyorum çünkü protein tozu alan birisi beğenmese bile fiyatı yüzünden çöpe atmaya kıyamıyor.

450TL'ye toz alacağım ama babam ortada kaldı alsak mı almasak mı diye. 16 yaşındayım. Normal öğünlerden gerektiği kadar protein alamıyorum. Eczacı arkadaşına sormuş karaciğer yağlanması falan demiş. Doktor kontrolünde başlasın demiş ama doktor da onaylamazsa kesin almaz.
Fazlası kesinlikle zararlı lakin kararında kullanmanın herhangi bir zararı yoktur.

Cidden yazdıklarımı okumuyor musunuz? Belli bir düzeyde doktor tavsiyesi ile kullanılabilir dedim zaten.
“Dışarıdan alınan her takviye zararlıdır” yazmışsınız. Ayrıca @Lehibeny ‘in dediği gibi alerjik bir reaksiyonu vs. yoksa doktor tavsiyesine falan da gerek yok, bu bir ilaç değil.

Geri
Yukarı