PSU Arızası Nasıl Anlaşılır?

Syatix

Hectopat
Arkadaşlar bundan birkaç yıl önce kendim bir sistem topladım. Son 1-2 aya kadar bir sıkıntı yoktu fakat son 1-2 aydır bilgisayarım oyunlarda kendi kendine reset atıyor. Kimi zaman oyuna girerken kimi oyun oynadıktan 1 saat sonra reset atıyor. Kasanın içini temizledim, termal macunu yeniledim, format attım fakat sorun düzelmedi. Biraz araştırdım PSU'nun arızalı olabileceğini öğrendim. Fakat emin değilim. Deneyebileceğim başka PSU yok. Acaba PSU'nun sorunlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

İşlemici: i5 7400
Ekran kartı: GTX 1060 3 GB
RAM: Corseir 8 GB
Anakart: MSİ B250M GAMING PRO
PSU: Thermaltskr Smart 650W 80 Plus

Son düzenleyen: Moderatör:
Psu nun içini acıp kapasitörlerin şişip şişmediğini kontrol et yada yeşil kabloyla herhangi bir siyah kabloyu birleştirip açabilirsin sonrada soketlerden gelen değerleri kontrol et

Arkadaşlar bundan birkaç yıl önce kendim bir sistem topladım. Son 1-2 aya kadar bir sıkıntı yoktu fakat son 1-2 aydır bilgisayarım oyunlarda kendi kendine reset atıyor. Kimi zaman oyuna girerken kimi oyun oynadıktan 1 saat sonra reset atıyor. Kasanın içini temizledim, termal macunu yeniledim, format attım fakat sorun düzelmedi. Biraz araştırdım PSU'nun arızalı olabileceğini öğrendim. Fakat emin değilim. Deneyebileceğim başka PSU yok. Acaba PSU'nun sorunlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

İşlemici: i5 7400
Ekran kartı: GTX 1060 3 GB
RAM: Corseir 8 GB
Anakart: MSİ B250M GAMING PRO
PSU: Thermaltskr Smart 650W 80 Plus
Biraz tuhaf gelecek ama prizi değiştirmeyi denedinmi başka bi priz de oynayıp denermisin bide.

PSUdan gelen voltajlarda oynamalar akım yetersiliği ve/vaya kablolar yerinden oynamışsa lehim yerleri zayıflamışsa bilgisayar reset atabilir. Bir de anakarta güç veren 20-24 pinlik soket kablosunu kontrol edin

PSUdan gelen voltajlarda oynamalar akım yetersiliği ve/vaya kablolar yerinden oynamışsa lehim yerleri zayıflamışsa bilgisayar reset atabilir. Bir de anakarta güç veren 20-24 pinlik soket kablosunu kontrol edin
Anakarta takılı olan tüm kabloları kontrol ettim yine olmadı
İşin Garibi belli bir zamanda olmuyor mesela son 2 gündür olmuyordu düzeldi sandım fakat yine reset atmaya başladı.
PSU arızalı o zaman PSU dan ses geliyor mu? böle tıkırtı gibi veya normalden daha yüksek bi fan sesi gibi.
Hayır hiç ses gelmiyor

PSU'dan olacak diye bir kaide yok. Anakart sorunu da olabilir ekran kartı da olabilir.
Evimizdeki elektrik süpürgesi çalıtığı an bilgisyarım aynı şekilde reset attığı için PSU'da sorun olabileceğini söylemişlerdi.Bende kesin olarak nasıl anlayabilirim onu merak ediyorum.
Şimdi birde stres testi uygulamaya çalışcam bakalım ne olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı