Python vs JavaScript

Nohup ile kodu çalıştırıyoruz sadece :D ?
Bilmiyorum daha ne kadar gülünç duruma düşürme niyetindesin kendini. nohup ile çalıştırıyorum demene gülmemek için kendimi zor tutuyorum, yazdıklarımın geri kalanını kabul etmiş olduğunu varsayarak devam edeyim.

Yani sen bana diyorsun ki, ben öyle saçma bir production environment'e sahibim ki herhangi bir production grade web server kullanmıyorum (gunicorn bile olur) ve nohup python manage.py runserver benzeri bir komut ile Django ile birlikte gelen, test buildleri için olan web serveri kullanıyorum. (Django Runserver Is Not Your Production Server) Eğer durum buysa, acilen adam akıllı bir init sistemi ve web server'a geçiş yapmalısın.

Nohup, kendisine verilen programı çalıştırıp SIGHUP'i görmezden gelen, dolayısı ile ssh/terminalinizi kapatmanızın ardından sona ermeyen bir process. Her ne kadar debug environmentleri için kullanışlı bir şey olsa da, asıl yapılması gereken systemd veya benzeri bir init sisteme projeyi çalıştıracak bir service eklemek. (systemd/Services - Debian Wiki) Bu sayede proje herhangi bir sebepten dolayı crashlerse ya da makine yeniden başlatılırsa, çok hızlı bir şekilde projenin başlaması sağlanabilir.

Zaten önceki postta da belirttiğim gibi, bahsettiğin Django uygulaması I/O bound bir uygulama yani asil önemli olan şey kendisi için kaç thread'e sahip olduğu değil de concurrency (bkz.asyncio) olayını ne kadar verimli bir şekilde gerçekleştirdiği. Ayni şekilde bildiğin şeylerin de yanlış olduğunu belirttim, JavaScript single-thread o yüzden yavaş, Python multi-thread destekliyor o yuzden 10x daha hızlı ifadesi cehalet ile tetiklenmiş bir söylemin ötesine geçemiyor. Hele ki elindeki tek karşılaştırma kıstası I/O bound bir uygulamaysa.

Hakikaten cehalet başka bir şey.

Bilmiyorum daha ne kadar gülünç duruma düşürme niyetindesin kendini. nohup ile çalıştırıyorum demene gülmemek için kendimi zor tutuyorum, yazdıklarımın geri kalanını kabul etmiş olduğunu varsayarak devam edeyim.

Yani sen bana diyorsun ki, ben öyle saçma bir production environment'e sahibim ki herhangi bir production grade web server kullanmıyorum (gunicorn bile olur) ve nohup python manage.py runserver benzeri bir komut ile Django ile birlikte gelen, test buildleri için olan web serveri kullanıyorum. (Django Runserver Is Not Your Production Server) Eğer durum buysa, acilen adam akıllı bir init sistemi ve web server'a geçiş yapmalısın.

Nohup, kendisine verilen programı çalıştırıp SIGHUP'i görmezden gelen, dolayısı ile ssh/terminalinizi kapatmanızın ardından sona ermeyen bir process. Her ne kadar debug environmentleri için kullanışlı bir şey olsa da, asıl yapılması gereken systemd veya benzeri bir init sisteme projeyi çalıştıracak bir service eklemek. (systemd/Services - Debian Wiki) Bu sayede proje herhangi bir sebepten dolayı crashlerse ya da makine yeniden başlatılırsa, çok hızlı bir şekilde projenin başlaması sağlanabilir.

Zaten önceki postta da belirttiğim gibi, bahsettiğin Django uygulaması I/O bound bir uygulama yani asil önemli olan şey kendisi için kaç thread'e sahip olduğu değil de concurrency (bkz.asyncio) olayını ne kadar verimli bir şekilde gerçekleştirdiği. Ayni şekilde bildiğin şeylerin de yanlış olduğunu belirttim, JavaScript single-thread o yüzden yavaş, Python multi-thread destekliyor o yuzden 10x daha hızlı ifadesi cehalet ile tetiklenmiş bir söylemin ötesine geçemiyor. Hele ki elindeki tek karşılaştırma kıstası I/O bound bir uygulamaysa.

Hakikaten cehalet başka bir şey.
Cehaletine kahkahalar eşliğinde gülüyorum. Araya başka layer atmak zorunda değil kimse. Nohupla birlikte birkaç başka initializerı çalıştıran bir sh’ı production ortamında kullanmanın kimseye bir zararı yok. Medium kılıklı bir internet sitesinden isteklerine uygun blog yazısı araştırıp geliyorsun. Bilmiyorum endüstride tecrüben kaç yıllık ama kesinlikle ilerlemen gereken çok yol var. Aynı şeyleri tekrarlıyorsun, kaynakların trustworthy değil veya yok. Diyeceklerim bu kadar.

Scripting dili kullaniyorsan zaten CPU bound performans beklemeyeceksin, hiz karsilastirmasi sacma bu acidan, kaplumbaga mi hizli salyangoz mu hizli tartismasi.

IO bound isler icin ikisi de kullanilir, CPU bound isler icin ikisi de kullanilmaz.

Teorik olarak her iki dille de digerinin yaptigi isi yaparsin, pratikte JS ile Data Science, Python ile de browser scripting yapmazsin. ( Pyscript falan bos is )

Baslangic icin hangisini sectiginin anlami yok cunku dilin yapisal farkliliklarini anlayacak kadar bilmedigin gibi amacin dili degil programlamayi ogrenmek. Sonrasinda istersen farkli diller ogrenebilirsin, ilk dille evlenmiyorsun.

Cehaletine kahkahalar eşliğinde gülüyorum. Araya başka layer atmak zorunda değil kimse. Nohupla birlikte birkaç başka initializerı çalıştıran bir Sh'ı production ortamında kullanmanın kimseye bir zararı yok. Medium kılıklı bir internet sitesinden isteklerine uygun blog yazısı araştırıp geliyorsun. Bilmiyorum endüstride tecrüben kaç yıllık ama kesinlikle ilerlemen gereken çok yol var. Aynı şeyleri tekrarlıyorsun, kaynakların trustworthy değil veya yok. Diyeceklerim bu kadar.

Ahahaha, yarın devam ederiz uykum geldi. Beni kaynaksızlıkla suçlayıp elinde 0 delille Python JS'den daha hızlı demeye devam et. Yarın devam edelim sevgili hocam.

Ahahaha, yarın devam ederiz uykum geldi. Beni kaynaksızlıkla suçlayıp elinde 0 delille Python JS'den daha hızlı demeye devam et. Yarın devam edelim sevgili hocam.
Tartışmanıza anlam veremedim. CPU bound, I/O bound falan dediniz.
Benim bildiğim high/low level diller var. High olanlar insan diline daha yakın ama hızdan ödün veriyor. Python'un ara katmanı var diye biliyorum. O yüzden yavaş olması doğal. Yani Javascript daha mı hızlı?

Geri
Yukarı