R5 3600 açılış süresi ve sıcaklık

Justpub

Hectopat
Merhaba arkadaşlar dün açılan bir konu gördüm ve aklımda ki soruları sormak istedim.

Sistemim;

R5 3600 (cpb kapalı)
B450M S2H
RX 5700
CM MB520
2x8 3000 MHz
XPG S40G 512 GB NVMe SSD

İlk sorum şu şekilde;

PC'nin açılış süresi şu şekilde Power tusuna basıyorum. Anakart reklamı gelme süresi 9 10 saniye kadar sürüyor tamamen Windows'un açılması ise 14 15 saniye. Dün açılan konuda 7 saniyeler falan gördüm garipsedim. BIOS'tan hiçbir ayarıda ellemedim.

Bu normal mi?

İkinci sorum;

Sistemimi yukarıda belirtmiştim. CPB açık olarak kullandığım zaman Aida 64 stress testinde 85 90 dereceleri çok rahat görüyor. Hatta 20 dakika kadar devam ettirdiğimde 100 derecelere sıçramalar yaptı. Fanı kontrol ettim düzgün bir şekilde oturmuştu. Bu normal bahsedilen 3600 sıcaklık sorunu mu yoksa ben de farklı bir sorun mu var?

CPB kapattıktan sonra ise değerler gayet güzel yük altında oyunlarda bile en fazla 65 leri görüyorum. Boştayken (sadece Chrome açık bu şekilde.)

Ek Açıklama 2020-01-30 140842.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucu ve CPB ile değerler normal maalesef. Stok soğutucu 65 W a göre dizayn edilmiş. CPB devrede iken kendini boostluyor ve 80 90 Watt a kadar güç harcıyor. Stok soğutucu da yetemediği için ısınma sorunu normal.

Görev yöneticisini açın ve Başlangıç kısmına gelin. Sağ üstte Son BIOS Zamanı yazar. Orada kaç saniye yazıyor?

Stok soğutucu ve CPB ile değerler normal maalesef. Stok soğutucu 65 W a göre dizayn edilmiş. CPB devrede iken kendini boostluyor ve 80 90 Watt a kadar güç harcıyor. Stok soğutucu da yetemediği için ısınma sorunu normal.
Normal değil. Geçtiğimiz günlerde arkadaşımın bilgisayarına anakart, ram ve işlemci yükseltmesi yaptım. İşlemcisi R5 3600'dü ve stok soğutucu kullandık. Sistemi kurduktan sonra arkadaşıma sordum Rainbow gibi işlemciyi zorlayan bir oyunda bile maksimum 73 derece gördüğünü söyledi. BIOS'tan herhangi bir ayar yapmadım ya da CPB'u kapatmadım. Sizin kasanızın soğutmasında bir sorun olabilir ya da termal macunda bir sıkıntı olmuş olabilir. Ya da anakartınız işlemciye aşırı voltaj veriyor olabilir.

CPB olayı tamamen normal. Manuel OC ile yapılırsa durum değişebilir. Anakartınızın çekirdek kullanım teknolojisi de burada etken. Yavaş değil açılışınız ancak muhtemelen Fast Boot ve anakartın giriş seviyesi teknolojik artılarından kaynaklı. Yine iyi denebilir.
Normal değil. Geçtiğimiz günlerde arkadaşımın bilgisayarına anakart, ram ve işlemci yükseltmesi yaptım. İşlemcisi R5 3600'dü ve stok soğutucu kullandık. Sistemi kurduktan sonra arkadaşıma sordum Rainbow gibi işlemciyi zorlayan bir oyunda bile maksimum 73 derece gördüğünü söyledi. BIOS'tan herhangi bir ayar yapmadım ya da CPB'u kapatmadım. Sizin kasanızın soğutmasında bir sorun olabilir ya da termal macunda bir sıkıntı olmuş olabilir. Ya da anakartınız işlemciye aşırı voltaj veriyor olabilir.
Hocam CPB açıkken o işlemcinin o dereceleri görmesi gayet normal bir durum. İstenmeye sıcaklıklar ama o şartlar için normal. CPB gereksiz voltaj veriyor. Ayrıca stress testi ile oyun bir değil.

Rainbow da bende o kadar derece görüyorum. Biz burada stres testinden işlemciyi %100 kullanmaktan bahsediyoruz. Stok soğutucunun 90W a dayanabileceğinden emin misin?

Bu konuyu (geç açılma sorunu) ben de daha önce açmıştım ve fast boot falan hiçbir şey çözüm olmadı.
2013'te aldığım laptop'ımda bile Bios Zamanı 3 saniye iken şimdiki bilgisayarımda 10.4 saniye (ilk başta 9.2 saniyelerdeydi, klavye fare kulaklık vs. başlangıçta otomatik açıldığı için 1 saniye kadar arttı)

Büyük ihtimalle anakarttan kaynaklı diye düşünüyorum ikimizin de aynı çünkü. Hiç işlemcimle bir sorunum olmadı.

@@282004_
Bios güncel hocam. Fastboot olayını bilmiyorum hemen bakacağım. Bios güncellemesi yaptıktan sonra kapanmış olabilir.
@@Silinen üye
Son bios zamanı 11.0 saniye diyor.
Fast Boot devrede mi ve Windows güncel durumda mı ?

Windows güncel hocam Fastboot bios güncellemesi sonrası kapanmış sanırım onu açtım Bios süresi 11 saniyeden 9.4 e düştü şuan normal mi ?

Görev yöneticisini açın ve Başlangıç kısmına gelin. Sağ üstte Son BIOS Zamanı yazar. Orada kaç saniye yazıyor?

11.0 yaziyordu hocam şuan Fastbootu açtım 9.4 e düştü normal mi ?

b3ab85bb-77d6-4442-9bbe-ea28a068219e.jpgbios.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı