R5 3600 oyunda 101 dereceyi görüyor

ft.Berlin

Hectopat
Sa, işlemcim R5 3600, GPU RTX 2060, anakart B550 Plus TUF Gaming, MSI MAG CoreLiquid 240r sıvı soğutma var. Format atmadan önce işlemci sıcaklığı iyiydi format attıktan sonra şu an oyunda 101 dereceyi görüyor. Herhangi bir OC işlemi yapmadım. Termal macunu 4 ay önce değişti. Kaspersky ve diğer virüs tarama uygulamarı ile tarama yaptım herhangi bir sıkıntı yok. Sorun neden kaynaklanabiliyor olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hoş geldin aramıza MSI MAG CoreLiquid kullanan bir arkadaş. 😅 direkt konuya girmek gerekirse sıvı soğutmanı garantiye gönder iade al. Başka sıvı soğutmaya yönel.
Sebep dersen kendim 3 kere garantiye yolladım. Sorunlu bir ürün sıvı soğutması alınmaz. Bende 3600X kullanıyorum sıvı soğutman bozulmuş garantin duruyorsa iade et. Değişim yapma. Bana 2 kere yenisiyle değiştirdiler ikisi de 5 ayda bozuldu.

MSI MAG CoreLiquid 240r sıvı soğutma var.

Sorun büyük ihtimalle aha da bu.

O soğutucu ile sorun yaşayan tek kişi değilsin. Format sonrası herhangi bir ayar var ise belki soğutucuyu etkileyen o sıfırlandığı için ısınıyor olabilir. Veya işlemcinin bir ayarı sıfırlandığı için de olabilir.

Bu iyimser senaryo, kötümser olan olası senaryo ise soğutucunun zaten kötü olup değiştirmen gerektiği.

Sorun büyük ihtimalle aha da bu.

O soğutucu ile sorun yaşayan tek kişi değilsin. Format sonrası herhangi bir ayar var ise belki soğutucuyu etkileyen o sıfırlandığı için ısınıyor olabilir. Veya işlemcinin bir ayarı sıfırlandığı için de olabilir.

Bu arkadaşın dediklerini yap aga pişman olmazsın 😀

Mümkünse sıvı soğutmayı çıkar şimdi kullanıyorsan. Stok soğutucun duruyorsa onu takta en azından işlemciyi sıkıntıya sokma.

Hocam ben sıvı soğutmayı aldığımda 800 TL'idi şu an diğer markaların sıvı soğutmaları 2000-2500 civarında ve şu an bu kadar verebilecek bütçem yok sizce değiştireyim mi yoksa iade edip hava soğutmaya mı geçeyim?

Ben de 1000 TL'ye almıştım. Evet şu an fiyatlar uçtu. Wraith Prism hava soğutma kullanıyorum CPB kapalı ve UV ile. Geçici çözüm olarak istersen hava soğutma kullan sıvı soğutma istiyorsanda indirim bekleyebilirsin.

Dediğim gibi her bu sıvı soğutmayı gördüğümde yorumlarına ben gidiyorum direkt. Daha fazla kişi alıp veya yenisiyle değiştirmesin diye. Çünkü bir işe yaramıyor.

Hocam ben sıvı soğutmayı aldığımda 800 TL'idi şu an diğer markaların sıvı soğutmaları 2000-2500 civarında ve şu an bu kadar verebilecek bütçem yok sizce değiştireyim mi yoksa iade edip hava soğutmaya mı geçeyim?

Eğer desen ki verdiğim paranın aynısını vereyim diye, Fuma 2 veya SE 234 alarak iş görebilirsin zaten yeterli 3600'e. Veya yine sıvı soğutma istersen 120mm alıp (aynı fiyata gelecekse) push n pull yaparak bir termal çözüm yolu izleyebilirsin.

İade etmelisin edebiliyorsan, iyi bir soğutucu değil değiştirsen yine sorun çıkar.

Eğer desen ki verdiğim paranın aynısını vereyim diye, fuma 2 veya SE 234 alarak iş görebilirsin zaten yeterli 3600'e. Veya yine sıvı soğutma istersen 120mm alıp (aynı fiyata gelecekse) push n pull yaparak bir termal çözüm yolu izleyebilirsin.

İade etmelisin edebiliyorsan, iyi bir soğutucu değil değiştirsen yine sorun çıkar.

120mm tercih etmesi pek mantıklı değil bence. Dediğin gibi onu alacağına hava soğutma alması daha mantıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı