R7 3700X ve RX 5700 XT sistem toplama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Saol.
Bu bağlantıyı destekleyen asus gaming anakartlar var mı. ?
ASUS ısrarınızı anlayamadım ama yinede olan anakartları yazayım.

X570 ROG Crosshair VIII Hero
ROG Strix X570-F Gaming
PRIME X570-PRO
ROG Strix X570-E Gaming

Benzer bi sistemi çok yakında topladım. Bütçen el veriyosa AMD ekran kartına bulaşma derim. Crash sorunları, mavi ekran sorunları, driver sorunları, ısınma sorunlarından bahsetmiyorum bile. AMD işlemcide kendini çok geliştirdi fakat maalesef ekran kartında hala çok çömez. Ekran kartı yatırımlık parçadır alırken en son ondan kısacaksın. Port mevzuları olmasa üst düzey bi B450 anakart çok rahat işini görürmüş. Aradaki farkın üstüne biraz koyup ( RTX 2060S, 2070, 2070S ) bunlardan birini seçebilirdin. Bütçen el vermiyosa da yine güzel bir sistem olmuş. Sistemim imzada mevcut, fikir olarak bakabilirsin. İyi forumlar

Ekran kartı RTX 2070S almanızı tavsiye ederim. Pahalı gelirse Sapphire RX 5700 XT Nitro+ SE modelini tercih edin ASUS'tan bir tık daha iyi fikrimce. Anakart olarak Wi-Fi istiyorsunuz sanırım. TUF yerine ROG STRIX X570-E GAMING öneririm biraz bütçede artış olacak lakin bence değer. Çünkü M.2 SSD'ler için soğutma blokları mevcut. M.2 SSD olarak Samsung 2 TB yerine 2 adet Corsair force 960GB MP510 öneririm. Hem IOPS değerleri hem de okuma yazma değerleri gayet iyi. Ayrıca 1700 TBW garantisi oldukça güzel ve Samsung'dan daha ucuza gelecektir. Güç kaynağı olarak ise Seasonic 750-850W Gold tam modüler güç kaynağı seçmenizi tavsiye ederim. Son olarak bulabilirseniz G.Skill'in F4-3600C16D-16Gtzn modeli bulamazsanız F4-360016c16D-gtznc modelini almanız.

Son düzenleyen: Moderatör:
5700 XT modeli yerine düz 5700 modelini seçmişsiniz. Dikkat edin. (ROG STRIX RX5700)

5700 XT için, Sapphire RX5700 XT Nitro+ modelini öneririm.

ASUS ısrarınızı anlayamadım ama yinede olan anakartları yazayım.

X570 ROG Crosshair VIII Hero
ROG Strix X570-F Gaming
PRIME X570-PRO
ROG Strix X570-E Gaming
Asus markasının iyi olduğunu @Recep Baltaş dediği ve tavsiye edilenler kısmında bunu önerdiği için istiyorum. Üst seviye önersede neden bilmiyorum. Ön type-C bağlantısı nasıl olmaz. MSI bios sürümleri sorunluymuş. Gigabyt anakart kullandım. (G31M-ES2L) 8'ci senesinde bir elektrik kesintisi oldu. Ethernet kablosunu taktığı yer yanmış. Bundan dolayı o markayı almama kararı aldım.(Bios sürümleri rezalet performans vermiyor. Ve desteği erken kesti.)

ASUS markasının iyi olduğunu @Recep Baltaş dediği ve tavsiye edilenler kısmında bunu önerdiği için istiyorum. Üst seviye önerse de neden bilmiyorum. Ön Type-C bağlantısı nasıl olmaz. MSI BIOS sürümleri sorunluymuş. Gigabyt anakart kullandım. (G31M-ES2L) 8'ci senesinde bir elektrik kesintisi oldu. Ethernet kablosunu taktığı yer yanmış. Bundan dolayı o markayı almama kararı aldım. (BIOS sürümleri rezalet performans vermiyor. Ve desteği erken kesti. )

ASUS X570 için ROG STRIX - E modelinden başlayabilirsiniz bakmaya. F ile aralarında 200 TL fark var ama aralarında sadece Wi-Fi farkı yok diye biliyorum. VRM'lerde biraz daha iyi diye görmüştüm. X570 için Gigabyte Aorus modellerine bakabilirsiniz daha öncekilerine nazaran daha kaliteli ürünleri bulunmakta.

Benzer bi sistemi çok yakında topladım. Bütçen el veriyosa AMD ekran kartına bulaşma derim. Crash sorunları, mavi ekran sorunları, driver sorunları, ısınma sorunlarından bahsetmiyorum bile. AMD işlemcide kendini çok geliştirdi fakat maalesef ekran kartında hala çok çömez. Ekran kartı yatırımlık parçadır alırken en son ondan kısacaksın. Port mevzuları olmasa üst düzey bi B450 anakart çok rahat işini görürmüş. Aradaki farkın üstüne biraz koyup ( RTX 2060S, 2070, 2070S ) bunlardan birini seçebilirdin. Bütçen el vermiyosa da yine güzel bir sistem olmuş. Sistemim imzada mevcut, fikir olarak bakabilirsin. İyi forumlar

Dostum AMD diye genelleme yapmazsan sevinirim. Gidip saçma sapan marka alıyorsunuz sonra ısınıyor mavi ekran bilmem ne. Biz niye yaşamıyoruz?
Hangi markayı aldıysan onu öne at.

Ekran kartında Asus almamanızı tavsiye ederim. Yine soğutma sorunu var. Rog Strix 5700 yerine yaklaşık aynı fiyata Sapphire Nitro+ RX 5700 XT alınır. Bilhassa soğutma konusunda öne çıkar. Özellik olarak da iyidir.

Ben de Ryzen 3700x, Sapphire
Nitro+ ve Asus Tuf x570 plus (sizin verdiğinizin wi-fi bağlantısı olmayanı) ile sistem kurdum 2 ay önce. Bütçemi çok zorladığım için diğer bileşenlerden kıstım. Çok memnunum.

Şurada Rog Strix RX 5700 XT kartın nasıl çuvalladığına dair video var. Tasarımın neredeyse aynı olmasından ötürü Rox Strix RX 5700 kartın da riskli olduğunu düşünüyorum. Soğutucusu aşağı doğru bakan kart ile soğutucu blok arasında hafif gevşeklik oluyor sanırım. Tam yükte 90 derece eşiğine geliyor. Oyun esnasında adam bile eliyle soğutucu bloğa bastırınca bir anda 20 derece düşüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uzun lafın kısası, daha önce de ekran kartında insanları üzmüş olan Asus, bu senenin AMD kartlarında yine sorunlu. Asus yüzünden insanlar AMD düşmanı olacak yine. Sapphire ile sadece driver sorunu oldu. Bazen oyunlardan atıyordu. Son WHQL sürücü ile sorun çözüldü.

Dostum AMD diye genelleme yapmazsan sevinirim. Gidip saçma sapan marka alıyorsunuz sonra ısınıyor mavi ekran bilmem ne. Biz niye yaşamıyoruz?
Hangi markayı aldıysan onu öne at.
Benim “saçma sapan marka” aldığım yok. Genelleme yaptığım da yok forumda biraz gezinirsen görürsün, gerçeklerden bu şekilde kaçamazsın :) AMD ekran kartı konusunda kendini bir türlü kanıtlayamamış bir firma. Piyasada en iyi soğutması olan AMD kartlar Shappire Nitro+ modelleri, onlarda bile ısınma sorunu, yazılım sorunu var daha ötesi mi var bu işin? AMD ile aynı performansı veren NVIDIA’lara paran yetmiyor olabilir doğal bişey fakat, paran yetse yanından geçmeyeceğin bir kartı burda bu kadar savunma komik duruma düşersin. Ben 2070S’le 1440P 55 derecede akarken sen AMD’yle 80+ derecelerde yumurta pişirmeye devam edersin :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı